تولید تریاک در افغانستان ۱۷ درصد افزایش یافته است

حق نشر عکس Getty
Image caption اکنون افغانستان نود درصد تریاک مصرفی جهان را تولید می کند

بررسی جدید حکومت افغانستان و اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل (UNODC) که امروز در کابل نشر شد، نشان میدهد که تولید تریاک در افغانستان هفده درصد افزایش یافته است.

مبارز راشدی، سرپرست وزارت مبارزه با مواد مخدر در یک نشست خبری گفت که در سال گذشته ۲۰۹ هزار هکتار زمین در افغانستان زیر کشت تریاک بوده و این رقم در سال ۲۰۱۴ به ۲۲۴ هزار هکتار رسیده است.

به گفته وی، میزان تولید تریاک نیز در مقایسه با سال ۲۰۱۳، هفده درصد افزایش یافته و از ۵۵۰۰ تن به ۶۴۰۰ تن رسیده است.

در سال ۲۰۱۴ پانزده ولایت در افغانستان عاری از کشت مواد مخدر بوده است. بلخ ولایت جدیدی است که در این سال عاری از کشت مواد مخدر شده و سرپل ولایتی است که دوباره بعد از عاری شدن، مواد مخدر در آن کشت شده است.

بررسی جدید حکومت نشان می‌دهد که ۸۹ درصد کشت تریاک در ۹ ولایت افغانستان از جمله هلمند، قندهار، فراه، ننگرهار، نیمروز، زابل، لغمان، کنر و هرات صورت گرفته است.

حق نشر عکس BBC World Service

هلمند با تولید ۴۶ درصد تریاک کل افغانستان، در صدر فهرست ولایات تولید کننده تریاک قرار دارد. ۶۹ درصد تریاک تولیدی افغانستان علاوه بر هلمند در ولایات قندهار، فراه و ننگرهار تولید شده است.

اندری اوتیسان، نماینده منطقه‌ای اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل می‌گوید که این آمار از دید سازمان ملل یک هشدار نه تنها برای افغانستان بلکه برای کل منطقه و جهان است.

او گفت: "ما می‌دانیم که با این گزارش تکان دهنده، یک رویکرد جدید در مبارزه با مواد مخدر لازم است. این رویکرد باید با تدابیر جدید در عرصه مبارزه با مواد مخدر و رشد اقتصادی باشد. اجرای قانون، مدرنیزه سازی کشاورزی و تقویت زیرساخت‌های اقتصادی بخشی از این رویکرد است."

دلایل افزایش کشت تریاک در افغانستان

آقای راشدی می‌گوید که در سال ۲۰۱۳ بیش از ۷ هزار و ۳۴۸ هکتار زمین در افغانستان از سوی دولت از کشت تریاک پاک شده بود که در جریان این مبارزه ۱۴۳ نفر کشته شده بودند اما امسال این رقم به ۲ هزار ۶۹۲ هکتار کاهش یافته که در جریان تخریب این مقدار زمین، ۱۳ نفر کشته شدند.

سرپرست وزارت مبارزه با مواد مخدر می‌‌گوید که سال گذشته تمام نیروهای امنیتی مصروف تامین روند انتخابات بودند و با توجه به افزایش

حق نشر عکس Reuters
Image caption هلمند در جنوب افغانستان در صدر ولایات تولید کننده افغانستان قرار دارد

ناامنی ها، میزان تخریب کشت مواد مخدر تا این حد کاهش یافته است.

این در حالی است که به گفته وی، این وزارت تخریب ۲۱ هزار هکتار زمین را برنامه ریزی کرده بود.

آقای راشدی همچنان از نبود اراده سیاسی برای مبارزه با مواد مخدر در نزد شماری از مسئولان انتقاد کرد.

او گفت: "مقامات ولایتی چون والیان، ولسوال ها، قوماندان های امنیه، قوماندان های قول اردو و روسای مبارزه با مواد مخدر به چند دسته تقسیم می شود؛ بعضی ها در ازدیاد کشت مواد مخدر دست دارند، بعضی ها در ازدیاد کشت و قاچاق دست دارند و بعضی ها تمرد وظیفه ای داشتند که حکم رئیس جمهوری و مقامات مسئول دولتی را در عملکرد مراعات نکردند."

آقای راشدی، از حکومت جدید می خواهد که کاهش و افزایش کشت مواد مخدر در ولایات را معیاری برای سنجش کارایی این مقامات قرار دهد و آنها را در این عرصه پاسخگو سازد.

همچنان او، کاهش کمک های جامعه جهانی به دلیل طولانی شدن انتخابات را از دلایل دیگر افزایش کشت مواد مخدر در این کشور خواند.

او از تمام کشورهایی که در جهان از مواد مخدر آسیب می بینند خواست تا در مبارزه با مواد مخدر مانند مبارزه با تروریسم در افغانستان سهیم شوند.

نشر بررسی جدید حکومت و سازمان ملل در حالی صورت می گیرد که به تازگی دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان،سیگار (SIGAR) اعلام کرد که با وجود مصرف ۷.۶ میلیارد دلار برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان، میزان تولید مواد مخدر در این کشور بیشتر از گذشته شده‌است.

به باور مسئولان سیگار، تولید مواد مخدر در افغانستان باعث فساد در دستگاه دولت، تقویت شبکه‌های تروریستی و فراهم سازی منابع مالی برای نیروهای مخالف دولت از جمله گروه طالبان شده است.

مطالب مرتبط