کابینه افغانستان در مهلت تعیین شده، معرفی نشد

حق نشر عکس REUTERS
Image caption توافقتنامه سیاسی بین دو نامزد انتخابات، پیش از اعلام نتیجه نهایی این روند، امضا شده بود

با گذشت ۴۵ روز از کار حکومت جدید، آنطور که رئیس جمهوری جدید وعده سپرده بود کابینه جدید معرفی نشد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، گفته بود که در ظرف ۴۵ روز کابینه را معرفی خواهد کرد اما اکنون با به پایان رسیدن این مهلت، خبری از تشکیل کابینه نیست.

این در حالی است که به اساس قانون سرپرستی وزارت خانه‌های افغانستان، هیچ فردی نمی‌تواند بیش از یک ماه در یک وزارت خانه سرپرست باشد. اما آقای غنی در نخستین روزهای کاری‌اش تمام وزرای دولت را سرپرست اعلام کرد.

دولت جدید در افغانستان پس از جنجال‌های زیاد در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، در نتیجه توافق سیاسی میان دو تیم انتخاباتی زیر عنوان دولت وحدت ملی تشکیل شد. اکنون اختلاف بین این دو تیم سبب تاخیر در معرفی کابینه شده است.

کمیته ده نفری که برای تطبیق توافقنامه سیاسی میان محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان ایجاد شده بود، می‌گوید که نتوانسته اند در مورد تقسیم قدرت و تعریف پست‌های کلیدی به توافق برسند.

اسدالله سعادتی، از اعضای این کمیته که از تیم آقای غنی نمایندگی می‌کند، می‌گوید که تیم آقای عبدالله خواستار تقسیم پنجاه، پنجاه قدرت است که به گفته او برخلاف توافقنامه سیاسی است.

او به بی‌بی‌سی گفت: "بحث آنها (تیم آقای عبدالله) این بود که باید تمام کرسی‌ها از وزارت خانه‌ها شروع تا سفارت‌ها تا ولایات تا معین‌ها به شکل مساوی تقسیم و سهمیه ها مشخص شود بعد افراد را مشخص کنیم و هر کسی که وزارت خانه مربوطش هست، شخص را معرفی کند. بحث ما این بود که در مورد وزارت های کلیدی می توانیم این کار را کنیم اما در سایر ادارات این بحث مطرح نیست و بحث مشارکت و مشورت است."

به گفته آقای سعادتی، یکی از اختلافات اصلی دیگر این دو تیم، تعریف واضح از وزارت خانه‌های کلیدی اقتصادی و ادارات مستقل مهم در دولت وحدت ملی است.

او می گوید که به باور آنها وزارت های اقتصادی کلیدی تنها یک وزارت مالیه است و ادارات مستقل مهم تنها چهار اداره‌ای است که روسای آن از مجلس نمایندگان رای می‌گیرند اما تیم آقای عبدالله بیش از ده اداره را شامل این فهرست ساخته است.

عبدالستار مراد، نماینده آقای عبدالله در کمیته ده نفری در گفتگوی با بی‌بی‌سی، وجود برخی اختلافات را تایید کرد اما می‌گوید که روی تقسیم دو سوم کرسی‌های کابینه توافق شده است.

او گفت: "روی دو ثلث کابینه توافق صورت گرفته اما وزارت های مهمی دیگر چون انکشاف/توسعه دهات، انرژی و آب، معادن و صنایع اینها هنوز مانده و شاید در ملاقات رئیس جمهور و رئیس اجرایی نهایی شود. تقاضای مردم این است که همه کابینه همزمان نهایی شود."

آقای مراد می‌گوید که قرار است کابینه به صورت یکدست پس از توافق نهایی دو تیم، به مجلس نمایندگان معرفی شود.

پیش از این گفته شده بود که نامزدان چهار وزارت کلیدی، قبل از برگزاری کنفرانس لندن در هفته اول ماه دسامبر، معرفی می‌شوند.

حالا نمایندگان هر دو تیم می گویند که موضوع را به رهبران دو تیم راجع ساختند تا تصمیم نهایی را آنها در این مورد بگیرند.

مطالب مرتبط