رئیس‌جمهور پاکستان: از افغانستان آرام و باثبات حمایت می‌کنیم

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای حسین گفته که از روند صلح افغانستان به رهبری خود افغان‌ها حمایت می‌کند

ممنون حسین، رئیس جمهوری پاکستان گفته است که روابط نزدیک با افغانستان و همکاری‌های دوجانبه مبتنی بر اعتماد و احترام متقابل، همچنان از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی این کشور خواهد بود.

آقای حسین در دیدار با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان که در اسلام آباد به سر می‌برد، گفته که پاکستان به حمایت کامل خود از افغانستانی آرام، باثبات و موفق ادامه خواهد داد.

آقای غنی، در راس یک هیات متشکل از مقام‌های بلندپایه امنیتی، دفاعی و اقتصادی افغانستان برای دیداری دو روزه به پاکستان سفر کرده است.

خبرگزاری رسمی پاکستان به نقل از صبا محسن رضا، مسئول مطبوعاتی ریاست جمهوری پاکستان، نوشته است که مذاکرات دو طرف "دوستانه و همه‌جانبه" بوده است.

به نوشته این خبرگزاری، آقای حسین به همتای افغان خود گفته است که پاکستان همواره از روند صلح به رهبری افغان‌ها پشتیبانی کرده است.

او همچنین تروریسم را دشمن مشترک هر دو کشور خوانده و گفته که افغانستان و پاکستان باید با هم برای از بین بردن تروریسم در منطقه تلاش و همکاری کنند.

آقای غنی نیز در این دیدار بر عزم افغانستان برای گسترش و تقویت روابط امنیتی و دفاعی خود با پاکستان تاکید کرده است.

صبح امروز، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان، با نشر خبرنامه‌ای، گفته بود که گسترش و تحکیم روابط و همکاری‌های دوجانبه در عرصه‌های مختلف و روند استقرار صلح در افغانستان، از محورهای اصلی گفتگوهای آقای غنی با مقام‌های پاکستانی خواهد بود.

آقای غنی پیش از دیدار با رئیس جمهوری پاکستان، با مشاور امنیتی و امور خارجی نخست وزیر، رئیس ستاد مشترک ارتش، رئیس سازمان اطلاعات ارتش وزیر دارایی و چند مقام ارشد دیگر این کشور دیدار کرده بود.

رئیس جمهوری افغانستان فردا با نواز شریف، نخست وزیر پاکستان دیدار خواهد کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption آقای غنی امروز در راس یک هیات بلندپایه دولتی برای یک سفر دو روزه به پاکستان رفت

گسترش همکاری‌های اقتصادی

در همین حال دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان از توافق دو کشور برای افزایش سطح تجارت و همکاری‌های اقتصادی دوجانبه در دو سال آینده خبر داده است.

به گفته این دفتر، این توافق در دیدار امروز آقای غنی با محمد اسحق دار، وزیر مالیه/دارایی پاکستان حاصل شده است.

در حال حاضر میزان تجارت دو کشور به حدود دو و نیم میلیارد دلار در سال می‌رسد که بر اساس توافق امروز، قرار است تا دو سال آینده به پنچ میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

این اولین سفر آقای غنی به پاکستان از زمان رسیدن به ریاست جمهوری افغانستان است؛ سفری که به گفته کارشناسان افغان، با امید و تردیدهای فراوانی همراه است.

آقای غنی پیش از این سفر به عربستان سعودی و چین رفته بود و گفته می‌شود که از دو شریک استراتژیک پاکستان خواسته است که برای همکاری بیشتر در روند استقرار صلح در افغانستان، بر این کشور فشار وارد کنند.

روابط افغانستان و پاکستان طی ۱۳ سال زمامداری حامد کرزی، با تنش‌های فراوانی همراه بود.