اشرف غنی: روابط امنیتی و دفاعی با پاکستان را تقویت خواهیم کرد

حق نشر عکس AP
Image caption آقای غنی در فرودگاه اسلام آباد مورد استقبال سرتاج عزیز، مشاور نخست وزیر پاکستان قرار گرفت

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان که در راس یک هیات عالی‌رتبه دولتی، به پاکستان رفته، با سرتاج عزیز، مشاور امنیتی و خارجی نخست وزیر پاکستان و همچنین مولانا فضل الرحمن، رهبر 'جمعیت علمای اسلام'، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

محمود کوچی، خبرنگار بی‌بی‌سی در اسلام آباد می‌گوید که این دیدارها پشت درهای بسته انجام شده و جزییاتی از گفت‌وگوهای انجام شده در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است.

صبح امروز، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان، با نشر خبرنامه‌ای، گفته بود که گسترش و تحکیم روابط و همکاری‌های دوجانبه در عرصه‌های مختلف و روند استقرار صلح در افغانستان، از محورهای اصلی گفتگوهای آقای غنی با مقام‌های پاکستانی خواهد بود.

آقای غنی پیش از این سفر به عربستان سعودی و چین رفته بود و گفته می‌شود که از دو شریک استراتژیک پاکستان خواسته است که برای همکاری بیشتر در روند استقرار صلح در افغانستان، بر این کشور فشار وارد کنند.

بیشتر بخوانید: سفر غنی به پاکستان، آغاز دور جدید در روابط دو کشور

قرار است آقای غنی، طی این سفر دو روزه با ممنون حسین، رئیس جمهور و نواز شریف، نخست وزیر پاکستان نیز دیدار کند.

تقویت همکاری‌های دفاعی و امنیتی

آقای غنی، بعد از ظهر امروز به وقت محلی در ستاد مرکزی ارتش پاکستان در راولپندی، با مقام‌های نظامی و امنیتی این کشور دیدار کرد.

در این دیدار علاوه بر سرتاج عزیز، مشاور امنیتی نخست وزیر پاکستان، اعزاز احمد چوهدری، قائم مقام وزارت خارجه، ژنرال راحیل شریف، رئیس ارتش، ژنرال علم ختک، قائم مقام وزارت دفاع و ژنرال رضوان اختر، رئیس سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان (آی اس آی) حضور داشتند.

آقای غنی در این نشست گفت که کشورش علاقمند گسترش روابط امنیتی و دفاعی با پاکستان است.

او گفت: " افغانستان می‌خواهد که روابط دفاعی و امنیتی خود را با پاکستان از جمله در بخش‌های آموزشی و کنترل مرز بین دو کشور، تقویت کند."

آقای غنی همچنین بر ادامه همکاری دو کشور در مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

در این دیدار ژنرال بسم الله خان، سرپرست وزارت دفاع و ژنرال شیر محمد کریمی، رئیس ستاد ارتش افغانستان، آقای غنی را همراهی می‌کردند.

حق نشر عکس AP
Image caption آیا غنی در تلاش برای جلب همراهی پاکستان موفق‌تر از کرزی خواهد بود؟

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در اسلام ‌آباد، آقای غنی امروز در نشستی با بازرگانان افغان و پاکستانی شرکت خواهد کرد.

صبح امروز طی دیدار رئیس جمهوری افغانستان و اسحق دار، وزیر مالیه/دارایی پاکستان، دو طرف بر سر گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو جانبه توافق کردند.

این اولین سفر آقای غنی به پاکستان از زمان رسیدن به ریاست جمهوری افغانستان است؛ سفری که به گفته کارشناسان افغان، با امید و تردیدهای فراوانی همراه است.

روابط افغانستان و پاکستان طی ۱۳ سال زمامداری حامد کرزی، با تنش‌های فراوانی همراه بود.

حامد کرزی بارها اعلام کرده بود که برقراری صلح در افغانستان به اقدامات پاکستان بستگی دارد و اگر این کشور همکاری کند و در روند مذاکرات صلح افغانستان مشکلات ایجاد نکند افغانستان به صلح دست خواهد یافت. گاه برخی مقامات غربی نیز از اهمیت تصمیمات دولت پاکستان برای شرایط افغانستان سخن گفته‌اند.

در مقابل، مقامات پاکستان همواره بر علاقه خود به استقرار صلح در افغانستان تاکید داشته و ناآرامی افغانستان را دارای ریشه‌های داخلی دانسته‌اند.

مطالب مرتبط