خشونتهای تازه در افغانستان ۳۲ کشته بجا گذاشته است

مقامهای امنیتی در افغانستان گفته‌اند که در نتیجه خشونت‌های تازه در شرق و شمال کشور، نزدیک به ۳۲ تن کشته و دهها شورشی بازداشت شده‌اند.

کشته شدگان درگیری های اخیر در دو ولایت کنر و لغمان بین نیروهای امنیتی و شورشیان طالبان شامل سه مامور پلیس و ۲۹ شورشی می‌شود.

ادریس مومند سخنگوی پلیس مرزی افغانستان گفته که این سه پلیس دیشب در پی حمله اعضای گروه طالبان به دو پاسگاه پلیس در منطقه مرزی ناری ولایت کنر کشته و چهار پلیس دیگر زخمی شدند.

آقای مومند افزود که شماری از اعضای طالبان هم در گلوله‌باری متقابل نیروهای مرزی پلیس کشته شدند، اما او شمار دقیق آن را اعلام نکرد.

در مقابل، گروه طالبان گفته که دو پاسگاه پلیس را در این منطقه به تصرف خود در آورده و دست کم ده مامور پلیس را کشته است، ادعایی که مقام‌های دولتی آن را تکذیب می‌کنند.

براساس یک خبر دیگر، مقامهای محلی در ولایت لغمان گفته‌اند که در پی عملیات دو روزه نیروهای واحد ویژه کماندوی پلیس، ۲۵ شورشی کشته و ۱۷ نفر دیگر بازداشت شده‌اند.

دفتر مطبوعاتی والی کنر در اعلامیه‌ای گفته که این عملیات در ولسوالی علی‌نگار این ولایت انجام شده است. براساس این اعلامیه سه سردسته شورشیان طالبان هم در میان کشته شدگان هستند.

دفتر والی لغمان گفته که یکی از دستگیرشدگان هم از افراد برجسته طالبان در لغمان است که ریاست شورای این گروه در ولسوالی علی‌نگار را به عهده داشته است.

اعلامیه دفتر والی افزوده که این افراد تحت پیگرد بودند.

در همین حال، مقام‌های محلی در ولایت شمال شرقی بدخشان گفته‌اند که ملا خیرالله فرمانده نظامی گروه طالبان در ولسوالی ارگوی این ولایت بازداشت شده است.

مقامهای محلی بدخشان به خبرنگار بی‌بی‌سی در این ولایت اجازه داده که ملا خیرالله را از نزدیک ببیند. این مقام‌ها گفته‌اند که این فرمانده طالبان عامل همه ناآرامی‌ها در ارگو و برخی ولسوالی‌های دیگر بدخشان بوده است.

این در حالی است که مسئولان امنیتی در ولایت شمالی قندوز هم از کشته شدن چهار نفر و بازداشت ۱۶ عضو دیگر گروه طالبان در جریان عملیاتی در منطقه "چهاردره" خبر داده‌اند.

اما برخی از ساکنان این منطقه گفته‌اند که دو تن از کشته شدگان غیرنظامی بوده‌اند و آنها به رسم اعتراض اجساد این افراد را در برابر دفتر والی بردند.

با نزدیک شدن فصل زمستان در مناطق مختلف افغانستان خشونتها شدت یافته است. آگاهان مسایل نظامی و امنیتی در افغانستان می گویند که معمولاً شورشیان هر ساله در آخر خزان به حملات شدت می‌بخشند.

به باور این آگاهان، شورشیان با ختم ماموریت خود در سه فصل گرم سال، زمستان به استراحت می‌پردازند و عمدتاً به پاکستان می‌روند. به گفته آنها، در آخر خزان شبه‎نظامیان به حملات خود افزایش می‌دهند تا به مسئولان ارشد خود گزارش سالانه بهتری بدهند.

مطالب مرتبط