یک ساختمان با صد مغازه و انبار در مزار شریف در آتش سوزی سوخت

پلیس بلخ گفته که آتش‌سوزی در یک ساختمان سه‌طبقه در مرکز شهر مزار شریف به همکاری بخش آتش‌نشانی ارتش و چند نهاد دیگر خاموش شده است.

شیرجان درانی سخنگوی پلیس بلخ به بی‎بی‌سی گفت که این آتش‌سوزی ساعت ۹ دیشب به وقت محلی در این ساختمان آغاز شد که در میان یک مجموعه از ساختمان‌های تجاری واقع شده است.

او افزود که آتش‌سوزی در طول شب ادامه داشت و بامداد امروز (شنبه، ۲۴ عقرب/آبان) آتش‌سوزی کاملاً به کنترل درآمد و حالا کاملاً خاموش شده است.

سخنگوی پلیس گفت نگرانی این بود که آتش به ساختمان‌های دیگر سرایت کند و یک محله تجاری به کام حریق برود، اما همکاری بخش آتش‌نشانی ارتش، سازمان‌های غیردولتی و افرادی که وسیله آتش‌نشانی در اختیار داشتند، از آتش‌سوزی گسترده جلوگیری شد.

آقای درانی افزود که هنوز عامل یا عوامل این آتش‌سوزی مشخص نشده و تیم تحقیقاتی پلیس با همکاری صاحبان ساختمان سوخته و کسانی که دارایی آنها در آن سوخته، در این مورد تحقیق می‌کنند.

به گفته او، هنوز میزان خسارات ناشی از این آتش‌سوزی هم برآورد نشده است.

یک مغازه دار در این ساختمان گفت که یک میلیون افغانی (۲۰ هزار دلار) پول نقد و حدود ده میلیون کالایش در این آتش سوزی سوخته است. او افزود که بیش از صد فروشگاه و انبار در این ساختمان بوده که همه سوخته است.

مزار شریف پیش از این در چند مورد شاهد آتش‌سوزی‌های گسترده در مراکز خرید این شهر بوده است؛ از جمله در سال ۲۵ جدی/دی ۱۳۸۶ چند مرکز خرید سوخت و میلیونها دلار خسارت برجا گذاشت. پس از آن در ۲۹ اسد/مرداد ۱۳۹۱ هم آتش‌سوزی در سرای قناعت صدها هزار دلار خسارت در پی داشت.

اتصال برق و انفجار کپسول گاز، از دلایل عمده این آتش‌سوزی خوانده شده است. سیستم سیم‌کشی برق در بیشتر ساختمان‌های افغانستان معیاری نیست و از این سیستم به خوبی حفاظت هم نمی‌شود.

مطالب مرتبط