روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۴ عقرب

حق نشر عکس 8am
Image caption عکس و تیتر اول، روزنامه هشت صبح

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان روز گذشته به پاکستان سفر کرد و بیشتر روزنامه‌های کابل به دستاوردهای احتمالی این سفر پرداخته‌اند.

علاوه بر آن، روزنامه اطلاعات روز افغانستان نیز ویژه نامه‌ای را درباره بحران کابل بانک نشر کرده است.

روزنامه آرمان ملی نوشته است که با کسب تجربه از گذشته‌ها، همواره زمانی که یک مقام بلند پایه دولت افغانستان به ویژه رئیس جمهور به پاکستان سفری داشته، میزان نا امنی‌ها و حملات انتحاری در کشور بالا می‌رود.

سرمقاله نویس روزنامه آرمان ملی افزوده که در آستانه سفر آقای غنی در یک هفته گذشته چندین حمله انتحاری در نقاط مختلف کشور انجام شد و تعدادی از هموطنان افغانستان شهید و زخمی شدند.

نویسنده این روزنامه معتقد است که افزایش حملات انتحاری و نا امنی‌ها به این مفهوم است که پاکستان می‌خواهد در مذاکرات امتیاز بیشتر به دست آورد و یا نشان می‌دهد که امنیت، تأمین صلح و ثبات در افغانستان به پاکستان وابسته است.

روزنامه ۸صبح نیز با اشاره به اینکه افغانستان در انتظار گام‌های عملی پاکستان است، افزوده که پاکستانی‌ها بیش از هر وقت دیگر ضرورت به همکاری‌های عملی و صادقانه دارند. این کشور در گام نخست باید به حاکمیت افغانستان احترام بگذارد و از توقعات غیرمشروع صرف نظر کند. پاکستان کنترل خود را بر مدارس مذهبی که منبع پرورش افراط‌گرایی است بیشتر کرده و از تمویل و تجهیز گروه طالبان دست بردارد.

این روزنامه با اشاره به اینکه تمام چشم امیدها به این سفر دوخته شده، نوشته که تمام تلاش‌ها در ۱۳ سال گذشته بی‌نتیجه بود. اکنون آقای غنی تلاش دارد تا با نهادهای تصمیم‌گیرنده و اثرگذار در پاکستان وارد گفتگو شود. پس از تشکیل حکومت وحدت ملی، سه مقام پاکستان به کابل آمدند. حداقل دو مقام از بخش ارتش و استخبارات این کشور بودند. حکومت ملکی پاکستان قدرت عمل برای تغییر در سیاست این کشور را ندارد. اکنون آقای غنی از اسلام‌آباد به راولپندی رفته تا پشت درهای بسته با مقام‌های نظامی پاکستان گفتگو کند.

روزنامه ماندگار نیز با اشاره به ۲۱ سفر بی نتیجه آقای کرزی، رئیس جمهور سابق به پاکستان نوشته که آقای غنی سومین سفر خارجی‌اش را در ۴۵ روز زمامداری‌اش به پاکستان انجام داد.

به نوشته این روزنامه آقای غنی در سفر چین تلاش کرده بود تا رهبران آن کشور را به‌نحوی راضی سازد که پاکستان را به همکاری در روند صلح افغانستان تشویق کنند. حالا آقای غنی به پاکستان می‌رود که پیش از این مقدمه‌های را در خصوص گفت‌وگو با پاکستان سامان داده بود.

نویسنده این روزنامه افزوده که آقای غنی در سفر به عربستان سعودی و چین، از این دو کشور که شرکای استراتژیک پاکستان‌اند، خواسته بود که برای همکاری بیشتر در روند استقرار صلح در افغانستان، برپاکستان فشار وارد کنند. اما این سفر نخست آقای غنی به پاکستان به عنوان رئیس‌جمهوری، در واقع باب تازه‌ای را برای گفت‌وگوها میان دو کشور می‌گشاید.

روزنامه سخن جدید نیز سفر رئیس جمهور غنی به پاکستان را برزخ تردید و امید خوانده و نوشته که رئیس جمهور غنی پس از سفر به عربستان و چین، حالا وارد اسلام آباد شده و قرار است مذاکرات مهمی را بخصوص در عرصه‌ای صلح و ثبات افغانستان انجام دهد.

نویسنده این روزنامه افزوده که تصور می‌شود،سفرهای منطقه‌ای آقای غنی بسیار هوشمندانه و دقیق طراحی شده است؛ چرا که عربستان به‌دلیل جایگاه دیرینه‌ای که در سیاست خارجی اسلام آباد دارد از متحدان سنتی پاکستان به‌شمار می‌رود، اما چین جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی بخصوص عرصه‌ای اقتصادی پاکستان دارد.

در ادامه سرمقاله سخن جدید آمده است که آنچه در این عرصه مشکل به نظر می‌رسد روابط نیک افغانستان با هند و دشمنی یا دست کم رقابت چین و پاکستان با این کشور است که نقطه‌ای تقابل سه کشور تلقی می‌شود.

بنا براین، با همه بدبینی‌هایی‌که نسبت به پاکستان وجود دارد، به نظر می‌رسد که با تحولات جدید در روابط سه کشور، پاکستان در آوردن صلح به افغانستان، این بار بیشتر از پیش همکاری نماید.

روزنامه افغانستان نوشته است که پاکستان از کشورهای است که می‌تواند افغانستان را در رسیدن به صلح کمک کند. اگر این دو کشور به صورت شفاف و صادقانه عمل کنند می‌تواند راه صلح را در افغانستان هموار تر کنند.

نویسنده این روزنامه افزوده که جنگ و صلح تنها به مسایل داخلی افغانستان ارتباط ندارد، بلکه شرایط، الزامات و سیاستهای منطقه‌ای و بین‌المللی نیز در این زمینه نقش آشکار و غیر قابل انکاری دارند؛ پس راه حل آن را نیز بایستی در همین مسئله جستجو کرد.

حق نشر عکس etelatroz
Image caption ویژه نامه روزنامه اطلاعات روز

افغانستان افزوده است که امروزه کشورهای منطقه نقش اساسی در تامین امنیت و برقرارری صلح در افغانستان ایفا می‌کنند و جلب حمایت و همکاری این کشور مسیر پیشرفت در برقراری صلح را همموارتر سازد. بدون همکاری کشورهای منطقه و به خصوص پاکستان روند صلح در افغانستان ناکام و ناتمام خواهد بود.

روزنامه دولتی اصلاح نیز نوشته است که دولت پاکستان به دلیل عدم صداقتش در امر مبارزه با هراس افگنی، زیر فشارهای بین‌المللی قرار دارد و گمان می‌رود دولتمردان آن کشور این بار در سیاست‌های شان در قبال افغانستان صداقت بیشتر به خرج دهند، تا بتوانند اعتماد جامعه بین‌المللی و دولت افغانستان را بدست بیاورد.

این روزنامه افزوده که دولت وحدت ملی نیز باید تلاش کند با اعمال جدیت در سیاست خارجی خود پاکستان را متقاعد کند که استفاده ابزاری از تروریسم به نفع کسی نیست.

روزنامه دولتی انیس نیز با اشاره به سفرهای بدون دستاورد حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان نوشته که آقای غنی به خوبی درک می‌کند که کشورش بیش از هر گزینه دیگر امروز به تحکیم روابط دوستانه با کشورهای جهان به ویژه کشورهای منطقه از طریق دیپلماسی نیازمند است.

نویسنده این روزنامه نوشته است که آقای غنی داعیه دار ایجاد دگرگونی و اصلاحات ساختاری در کشور است، که این راهکار توجه زمامداران پاکستانی را به خود معطوف خواهد ساخت، از این رو دولت پاکستان با درک این واقعیت در این مدت کم چندین هیات را به افغانستان جهت ملاقات با رهبران حکومت وحدت ملی فرستاد.

روزنامه چراغ نیز نوشته است که پاکستان باید در قدم اول گامهای عملی را در زمینه ایجاد صلح، توقف حملات موشکی پاکستان به مناطق مرزی افغانستان، عمق استراتیژیک این کشور در افغانستان و فعالیتهای بازرگانی و ترانیزیتی بردارد.

'بزرگترین کلاه برداری مالی در تاریخ افغانستان'

روزنامه اطلاعات روز نیز با نشر ویژه نامه‌ای درباره بحران کابل بانک، آنرا بزرگترین کلاه برداری مالی در تاریخ افغانستان خوانده و مدعی شده که توانسته است به جزئیات پرونده کابل بانک دست یابد.

روز سه‌شنبه گذشته در دومین جلسه دادگاه استیناف (تجدید نظر) رسیدگی به پرونده اختلاس در کابل بانک افغانستان، دادگاه با صدور حکمی تمام داراییهای متهمان اختلاس از کابل بانک را مسدود و روسای سابق کابل بانک را نیز هریک به ده سال زندان و پرداخت تمام پول اختلاس شده و بهره آن محکوم کرد.

اطلاعات روز در این ویژه نامه به مطالب از قبیل: کابل بانک؛ از تاسیس تا بحران، سهامداران کابل بانک، جدول زمانی رخدادهای کابل بانک، تخطی‌های قانونی کابل بانک، تخطی‌های مقرارتی کابل بانک، قضایایی عمومی، اجرات جزایی، حصول دارایی و ۲۲۷ قرضه دار افشا نشده این بانک، پرداخته است.

مطالب مرتبط