پاکستان از طرح صلح اشرف غنی حمایت کرد

Image caption رئیس جمهوری افغانستان در دومین روز سفرش با نواز شریف دیدار کرد

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان گفته که متعهد به حمایت از تلاش‌های محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری جدید افغانستان برای کشاندن طالبان به میز مذاکره است.

آقای شریف در دومین روز سفر آقای غنی به پاکستان با او در اسلام آباد دیدار کرد. رئیس جمهوری افغانستان دیروز برای ترمیم روابط دو کشور که در سال‌های گذشته پر تنش بوده، وارد پاکستان شد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین همواره پاکستان را متهم می‌کرد که چشم خود را بر فعالیت‌های طالبان و دیگر گروه‌های جنگجو بسته است که از "خاک پاکستان وارد افغانستان می‌شوند."

پاکستان هم به نوبه خود افغانستان را متهم می‌کرد که قدرت تامین امنیت مرزهای خود را ندارد.

Image caption آقای غنی با یک جمعی از سیاستمداران و تاجران افغان به پاکستان سفر کرده است

چند هفته پیش آقای غنی از طالبان دعوت کرد تا به مذاکرات صلح بپیوندند و امروز، نخست وزیر پاکستان از این ابتکار رئیس جمهوری افغانستان حمایت کرد و گفت که این روند باید "از خود افغان‌ها و به رهبری افغان‌ها باشد."

او گفت: "من تاکید می‌کنم که افغانستان آرام، با ثبات، متحد و سعادتمند به سود منافع ملی پاکستان است. روابط میان افغانستان و پاکستان ویژه است. روابط برادرانه ما را دین مشترک، خویشاوندی و تاریخ مشترک استحکام بیشتر می‌بخشد. امنیت و سعادت آینده ما با هم مرتبط اند."

رئیس جمهوری افغانستان نیز با تمجید از نخست وزیر پاکستان، خواهان گشایش صفحه جدید در روابط دو کشور شد.

او گفت: "ما باید بر گذشته غلبه کنیم. ما اجازه نمی‌دهیم گذشته آینده ما را ویران کند."

هم‌گرایی اقتصادی آسیا

آقای غنی ابراز امیدواری کرد که پاکستان و افغانستان " نقش، قلب آسیا را ایفا کنند تا هم‌گرایی اقتصادی در آسیا به یک واقعیت تبدیل شود."

Image caption دو طرف در نظر دارند در عملی ساختن پروژه‌های مهم اقتصادی منطقه‌ای مشترکا کار کنند

پس از دیدار رهبران دو کشور، وزیران مالیه/دارایی افغانستان و پاکستان توافقنامه‌ای را امضا کردند که هدف از آن دو برابر ساختن تجارت میان دو کشور و رساندن آن به سطح ۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۱۷ و ساده‌سازی روابط گمرکی خوانده شده است.

رئیس جمهوری افغانستان گفت "می‌خواهم از گام‌های بزرگی که در سه روز گذشته برای دستیابی به پیشرفت اقتصادی بدست آمده، استقبال کنم. ما بر موانع ۱۳ سال گذشته غلبه کردیم."

دو طرف در نظر دارند تا بر سر پروژه انتقال برق آسیای میانه به آسیای جنوبی (CASA ۱۰۰۰) و پروژه پرهزینه تمدید خط انتقال گاز از ترکمنستان به پاکستان و هند از طریق افغانستان (TAPI) به طور مشترک کار کنند.

رئیس جمهوری افغانستان در سفرش به پاکستان امروز همچنین با شماری از رهبران احزاب سیاسی پاکستان و گروه پارلمانی دوستی افغانستان و پاکستان دیدار کرد.

Image caption اشرف غنی در دیدار با محمود خان اچکزی رهبر حزب عوامی ملی پښتونخوا، آفتاب احمدخان شیرپاو رهبر حزب قومی وطن و اسفندیار ولی خان رهبر حزب عوامی ملی

مطالب مرتبط