روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۲۶ عقرب

حق نشر عکس Reuters
Image caption حمله انتحاری دیروز در کابل

روز گذشته در یک حمله انتحاری در نزدیکی پارلمان افغانستان در غرب کابل، دست کم سه غیرنظامی کشته و ۳۲ نفر دیگر زخمی شده اند.

حمله انتحاری در کابل آنهم یک روز پس از پایان سفر رئیس جمهوری این کشور به پاکستان و تعهدات پاکستان در قبال افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۶ عقرب/آبان کابل است.

امیدها و تردیدها از امنیت افغانستان

روزنامه آرمان ملی می نویسد که شاید یکی از دلایلی که حمله انتحاری دیروز رخ داد این است که طالبان می خواهند در برابر سفر رئیس جمهوری به پاکستان واکنش نشان بدهند و ثابت کنند که هر جای افغانستان می تواند برای شان در دسترس باشد و هر جایی خواسته باشند می توانند انتحاریان خویش را بفرستند.

آرمان ملی نوشته که طالبان باورمند شده اند که نمی توانند در برابر نیرو های امنیتی افغانستان مقاومت کنند به این دلیل به حملات انتحاری متوسل می شوند تا قدرتی به این نیروها نشان دهند.

آرمان ملی افزوده که مسئولان نیروهای امنیتی کشور باید تدابیر جدی را اتخاذ کنند و برنامه های امنیتی شان را مورد بازنگری قرار بدهند.

روزنامه سخن جدید نیز می نویسد که هنوز خبر بازگشت رئیس جمهوری از پاکستان به طور مفصل گزارش نشده بود که حمله انتحاری در شهر کابل رخ داد.

سخن جدید نوشته که این رویداد این گمان را تقویت می کند که حلقه های زیادی هستند که مانع بهبود روابط و تامین اعتماد بین دو کشور می شوند.

سخن جدید افزوده که دولت مردان دو کشور باید به این تهدیدها فرصت ندهند و برای عملی کردن تعهدات‌شان بکوشند.

روزنامه افغانستان نیز می نویسد که نیروهای امنیتی علیرغم تلاش هایی که تا هنوز صورت گرفته، به آن حدی از ظرفیت کاری نرسیده که بتواند تمام چالش های امنیتی را پاسخگو باشند.

افغانستان نوشته که یکی از نگرانی ها این است که نیروهای امنیتی تا حالا به گونه درست تجهیز نشده و نیروهای هوایی این کشور نیز با مشکلات کمبود امکانات لازم روبرو است.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان از مقامات این کشور خواسته که جامعه جهانی را برای تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان زیر فشار قرار دهند.

روابط پاکستان و افغانستان

روزنامه انیس می نویسد که رئیس جمهوری افغانستان امنیت را در صدر برنامه هایش قرار داده و به این دلیل در سومین سفر کاری اش به پاکستان سفر کرد.

انیس نوشته که سفرهای پی هم مقامات پاکستانی به افغانستان نشان داد که این کشور علاقه‌مند است روابط خوبی با دولت وحدت ملی داشته باشد.

انیس افزوده که تروریسم و افراط گرایی اکنون مشکلی برای هر دو کشور است بنابراین باید هر دو کشور یکجا با آن مبارزه کنند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می نویسد که مقام‌های پاکستانی از طرح رئیس جمهوری که از طالبان خواسته است، وارد یک گفت‌وگو بین‌ افغان‌ها شوند و مشکل خویش را از طریق مذاکره حل کنند، استقبال کرده است.

اطلاعات روز نوشته که اما این خوش‌بینی در گرو گام‌های عملی دولت پاکستان برای ایجاد یک رابطه‌ جدید و دوستانه با افغانستان است.

اطلاعات روز افزوده که مقامات پاکستانی پیش از این نیز بارها وعده سپرده بودند اما هرگز به آن عمل نکردند.

به باور نویسنده سرمقاله اطلاعات روز، اگر به‌ راستی پاکستان می‌خواهد ‌روابطش را با افغانستان بهبود بخشد، اولین کاری که می‌تواند برای اعتماد‌سازی انجام دهد، این است که حمایتش را از طالبان و "گروه‌های تروریستی" قطع کند و بعد، با استفاده از نفوذ خویش بر طالبان، رهبران طالبان را ترغیب کند که برای مذاکره با دولت افغانستان اعلام آمادگی کنند.

مطالب مرتبط