برگزاری یک نمایشگاه سه روزه مواد ساختمانی در کابل

Image caption بازار سه میلیارد دلاری ساختمان‌سازی در افغانستان متکی به مواد ساختمانی است

سرمایه گذاران در افغانستان می‌گویند با پایان یافتن روند طولانی انتخابات، تشکیل دولت وحدت ملی و امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا، امیدواری‌ها برای سرمایه‌گذاری بیشتر شده است.

مقامهای دولتی و بازرگانان در یک نمایشگاه سه روزه مواد ساختمانی در کابل تاکید کردند که از فرصتهایی که ایجاد شده، در عمل استفاده شود.

هرچند انفجار انتحاری که صبح زود امروز در شرق کابل روی داد، بر این نمایشگاه سایه افگند، اما مزمل شینواری معاون وزیر تجارت افغانستان گفت که ناامنی نمی‌تواند مانع سرمایه گذاری در این کشور شود.

آقای شینواری گفت: "هرقدر ریسک و خطر زیاد باشد، سود به همان اندازه زیاد است. یعنی مردم زیاد به آن جا نمی آیند، ولی کسانی که می روند و خطر را قبول می کنند، [از فایده آن برخورد] می شوند. ما، حکومت افغانستان، باید برای تامین امنیت بیشتر کار کنیم."

بازار سه میلیارد دلاری ساختمان‌سازی در افغانستان متکی به مواد ساختمانی است که هفتاد درصد آن از بیرون کشور می‌آید. کارخانه داران داخلی تاکید دارند که دولت باید از محصولات داخلی در برابر محصولات خارجی بیشتر حمایت کند.

از ۵۱ شرکتی که در این نمایشگاه مواد ساختمانی به نمایش گذاشته‌اند، نه شرکت ایرانی، پنج شرکت ترکیه‌ای و دو شرکت از عربستان سعودی هستند.

رویا صفا از شرکت ایرانی سیم و کابل یزد گفت که بازار افغانستان خیلی دلگرم کننده است. او افزود: "افغانستان برای ما بازار هدف است. حتماً فعالیت مان را بیشتر کنیم. چون می دانیم که به محصولات ما این جا خیلی نیاز دارند."

تاجران افغان می‌گویند رکودی که به دلیل طولانی شدن انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ جوزا/خرداد، به تاخیر افتادن امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا و خروج نیروهای خارجی وجود داشت، حالا شکسته است.

Image caption حضور شمار زیادی از تاجران در آن بیانگر استقبال آنها از این نمایشگاه است

نصرت‌الله عتیق رئیس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفت که این رکود بر بازار مواد ساختمانی و ساختمانسازی تاثیر منفی بر جای گذاشته بود، اما با تشکیل حکومت وحدت ملی و امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا فرصتهای جدیدی برای سرمایه گذاری در کشور به وجود آمده است.

در این نمایشگاه وسایل الکترونیک، وسایل و مواد فلزی، پلاستیک و شیشه‌ای به نمایش گذاشته شده است. حضور شمار زیادی از تاجران در آن بیانگر استقبال آنها از این نمایشگاه است.

در سیزده سال اخیر با قد کشیدن ده‌ها ساختمان چندین طبقه‌ای در شهرهای بزرگ به ویژه کابل، چهره این شهر تغییر کرده، اما انتقادهایی که بر این ساختمانها وارد شده، کیفیت ساخت این ساختمانها و به ویژه مواد ساختمانی آنها است.

حالا بسیاری امیدوارند که با رونق گرفتن کسب و کار در بازار مواد ساختمانی و ساختمان‌سازی، دولت بر بهبود کیفیت ساختمان‌سازی نظارت جدی تری به خرج دهد.

برگزاری یک نمایشگاه مواد ساختمانی در کابل بیانگر این امیدواری است. این نمایشگاه با حضور دهها شرکت داخلی و خارجی، از سوی شرکت ترکی بکو به حمایت اتاق تجارت و صنایع افغانستان برای سه روز برگزار شده.

Image caption در سیزده سال اخیر با قد کشیدن دهها ساختمان چندین طبقه‌ای در شهرهای بزرگ به ویژه کابل، چهره این شهر تغییر کرده