بررسی بنیاد آسیا: افغان‌ها نسبت به آینده همچنان خوشبین‌اند

Image caption میزان خوشبینی مردم نسبت به آینده در مقایسه با سال قبل پایین آمده است

نظرسنجی تازه بنیاد آسیا (Asia Foundation) در مورد افغانستان نشان می‌دهد که حدود ۵۵ درصد از شهروندان افغانستان نسبت به آینده خوشبین اند و باور دارند که کشورشان به مسیر درستی در حرکت است.

دو سوم افغان‌هایی که در این نظرسنجی شرکت‌ کرده‌اند گفته اند که نتایج انتخابات اخیر به زندگی شان "تاثیر مثبت" خواهد داشت اما ناامنی، فساد اداری، بیکاری و مسائل اقتصادی را همچنان بزرگترین مشکلات خود خوانده اند.

این بررسی در ماه‌های می و ژوئن سال روان میلادی در ۳۴ ولایت افغانستان انجام شده و بیش از ۹۲۷۱ افغان در شهرها و روستاهای افغانستان با شرکت در این نظرسنجی به سوالاتی پاسخ داده اند.

شهیم احمد کابلی از تهیه کنندگان این بررسی در نشستی در کابل به خبرنگاران گفت که حدود ۵۵ درصد مصاحبه شوندگان نسبت به آینده ابراز خوشبینی کرده‌اند که در مقایسه به سال ۲۰۱۳ دو درصد کاهش را نشان می‌دهد. آقای کابلی گفت که بیشتر مصاحبه شوندگان اما گفته‌اند که فکر می‌کنند کشورشان به مسیر درستی در حرکت است.

بزرگترین مشکلات: آمار سالانه در سطح ملی

سال‌ها ۲۰۰۶ ۲۰۰۷ ۲۰۰۸ ۲۰۰۹ ۲۰۱۰ ۲۰۱۱ ۲۰۱۲ ۲۰۱۳ ۲۰۱۴
ناامنی،حملات، خشونت‌ها تروریسم ۲۷% ۴۶% ۳۶% ۳۶% ۳۷% ۳۸% ۲۸% ۳۰% ۳۴%
فساد ۱۹% ۱۶% ۱۴% ۱۷% ۲۷% ۲۱% ۲۵% ۲۶% ۲۸%
بی‌کاری ۳۲% ۲۷% ۳۱% ۳۵% ۲۸% ۲۳% ۲۷% ۲۵% ۲۶%
اقتصاد ضعیف ۲۴% ۱۹% ۱۷% ۲۰% ۱۱% ۱۰% ۱۱% ۱۰% ۱۱%
فقدان آموزش و پرورش، نبود مکاتب و بی‌سواد ۱۰% ۱۱% ۹% ۱۱% ۱۱% ۱۰% ۱۰% ۹% ۸%
فقر ۱۳% ۵% ۸% ۱۱% ۱۰% ۱۲% ۹% ۹% ۷%
حضور طالبان ۶% ۱۳% ۱۳% ۸% ۸% ۴% ۸% ۷% ۷%
حملات انتحاری - - - ۴% ۵% ۴% ۵% ۹% ۶%

آقای کابلی افزود از مردم پرسیده شده که اگر فکر می‌کنند کشور در مسیر درستی در حرکت است، دو دلیل بیاورند. ۳۴ درصد شرکت کننده‌ها بازسازی و بقیه امنیت و بهبود آموزش و پرورش را دلایل رفتن افغانستان در مسیر درست دانسته‌اند.

ترس از امنیت شخصی

از میان ۹ هزار نفری که در این نظر سنجی شرکت کرده اند، ۶۵ درصد گفته اند که از امنیت شخصی و خانواده‌ خود هراس دارند که بر اساس یافته‌های بنیاد آسیا شش درصد افزایش را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد.

آقای کابلی گفت که نگرانی و ترس مردم از امنیت فردی و خانوادگی از سال ۲۰۰۶ به این سو همواره رو به افزایش بوده است.

مصاحبه شونده‌ها اقتصاد خراب، ناامنی، بیکاری و فساد اداری را از بزرگترین چالش ها و مشکلات خود در افغانستان عنوان کرده اند.

۲۰ درصد از شرکت کنندگان این نظرسنجی هم از خشونت‌های خانوادگی به عنوان مشکل اساسی خود یاد کرده اند که شامل انواع مختلف خشونت علیه زنان می‌شود.

Image caption یکی از سوال‌ها این بود که آیا انتخابات اخیر آزاد و عادلانه برگزار شد؟

بنیاد آسیا می‌گوید که میزان شکایت از دستگاه‌ عدلی و قضایی بالا بوده و بیش از نیمی از مصاحبه شونده‌ها گفته اند که هنگام مراجعه به نهادهای عدلی و قضایی در جریان امسال مجبور به پرداخت رشوه و یا تحفه و شیرینی به مسئولان دولتی شده‌اند.

شکایت از حکومت محلی

این نظرسنجی به سوال‌‎های دیگری نیز پرداخته که از آن میان ۷۵.۵ درصد از مصاحبه شونده‌ها نسبت به کارکرد حکومت مرکزی رضایت نشان داده اما بیش از نیمی از آنان از حکومت محلی شکایت کرده و گفته اند که هنگام مراودات رسمی با مسئولان شهرداری‌ها و ولسوالی‌ها با فساد اداری برخورده اند.

بنیاد آسیا در این نظرسنجی همچنین دریافته که اعتماد مردم نسبت به رسانه‌ها بیشتر شده چرا که "۷۳ درصد از پاسخ دهنده‌ها گفته اند که در مقایسه با ادارات دیگر به رسانه‌های همگانی اعتماد بیشتری دارند."

Image caption بیشتر مصاحبه شونده‌ها از حکومت مرکزی ابراز رضایت کرده و گفته اند از حکومت محلی ناراض اند

دو سوم افغان‌هایی که در این نظر سنجی شرکت کرده اند، در مورد نتایج انتخابات نظر داده و گفته اند که در انتظار تاثیرات مثبت این انتخابات هستند. اکثریت آنان همچنین گفته اند که تلاش‌های دولت برای گفت‌وگو با مخالفان مسلح منتج به افزایش ثبات خواهد شد.

بخشی از بررسی هم به دسترسی مردم به اطلاعات اختصاص یافته که بر اساس پاسخ‌های مردم، در شهرها ۹۱ درصد مردم تلویزیون می‌بینند و ۴۸ درصد به رادیو گوش می‌دهند که بر خلاف در روستاها میزان شنوندگان رادیوها ۸۳ درصد است.

بررسی‌ بنیاد آسیا در اوج تنش‌های انتخاباتی و در دوران حکومت حامدکرزی رئیس جمهوری پیشین انجام شده است. این دهمین بررسی بنیاد آسیا در مورد افغانستان است.