روزنامه های کابل؛ سه‌شنبه ۲۷ عقرب

Image caption طنز بدون شرح، روزنامه افغانستان

روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر به نا‌ امنی های اخیر در پایتخت، تشکیل کابینه دولت وحدت ملی و سفرهای اخیر رئیس جمهوری به چین و پاکستان پرداخته‌اند.

روزنامه سرنوشت در سرمقاله اش نوشته که با وجودی که انتظار می‌رفت پس از رویکار آمدن حکومت وحدت ملی وضعیت بهبود یابد اما هر روز رو به وخامت بوده است.

روزنامه سرنوشت، نوشته که افزایش رویدادهای امنیتی در پایتخت و دیگر ولایت‌ها نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی در جلوگیری از این رویدادها کوتاه آمده اند.

به نوشته سرنوشت، معرفی نشدن کابینه جدید، قرارداشتن مقام‌های مهم حکومتی در حالت سرپرستی و اختلاف‌ها در دولت سبب شده که راهکاری برای تامین امنیت و ثبات در کشور روی دست گرفته نشود.

روزنامه ۸صبح در مورد تاخیر در معرفی کابینه جدید نوشته که "به‌نظر می‌رسد رای‌زنی‌های رییس‌جمهور، رییس اجرایی و دیگر سیاستمداران در این مورد تا حال به نتیجه نرسیده است."

در سرمقاله ۸صبح، نویسنده با اشاره به اجلاس لندن در مورد افغانستان نوشته که "معرفی نشدن وزیران کلیدی کابینه تا نشست لندن، این ذهنیت را تقویت می‌کند که وضعیت سیاسی در کابل، مبهم است و هنوز قشر سیاسی افغانستان، در مورد تشکیل دولت وحدت ملی به نتیجه نرسیده‌اند."

روزنامه ماندگار در سرمقاله‌اش نوشته که "معمای حملات انتحاری و فعالیت‌های تروریستی در افغانستان، اکنون پیچیده‌تر از آن است که راه‌حل معینی برای آن جست‌وجو شود."

نویسنده روزنامه ماندگار با اشاره به تلاش‌های دوامدار دولت افغانستان برای گفت‌وگو با گروه طالبان آورده که "طالبان سر سازش با هیچ نظامی در افغانستان ندارند و هر گاهی که دست‌شان برسد، به خود آقای غنی هم رحم نخواهند کرد."

به نظر نویسنده روزنامه "شاید مساله طالبان، با گفت‌وگوهای دیپلماتیک و فعال به نتیجه برسد؛ اما در کنار آن، باید یک نیروی فشار جنگی نیز خلق گردد تا طالبانی را که در حال حاضر به عنوان یک نیروی جنگی بالفطره و فعال، مصروف کشتار مردم اند، متوقف سازد."

روزنامه دولتی انیس نیز در سرمقاله اش نوشته که امنیت در کنار سایر مسایل هنوز از موانع و چالش های بزرگ در کشور به شمار می‌رود.

انیس نوشته که دولت جدید افغانستان برای تامین ثبات سیاسی برنامه‌های تازه‌ای روی دست دارد که "برای حلقات مشخص در سطح منطقه قابل تحمل نیست... از همینرو حملات خود را شدت بخشیده و می خواهند با این حملات بیشتر مردم و دولت را زیر فشار قرار دهند."

به نظر سرمقاله‌نویس روزنامه انیس، از حملات اخیر در کابل و شهرهای دیگر افغانستان بر می آید که جنگ در افغانستان بعد داخلی ندارد و برنامه پیچیده اطلاعاتی برای نا امن ساختن افغانسان در اجرا است.

برخی از روزنامه ها هم بیشتر به سفرهای اخیر رئیس جمهور غنی پرداخته اند.

روزنامه صدای‌مردم در سرمقاله‌ای زیر عنوان "رویکرد چینی-پاکستانی رئیس جمهور غنی" نوشته دو سفر اخیر رئیس جمهوری که به چین و پاکستان بود هرچند زود است که نسبت به نتایج آن مطمئن بود اما انتظار می‌رود که پیامدهای موثری برای روند صلح افغانستان و پشتیبانی منطقه‌‎ای از این روند به همراه داشته باشد.

به نظر نویسنده روزنامه، با خروج نیروهای خارجی و انتقال کل مسئولیت ها به نیروهای افغان تا پایان امسال، مخالفان مسلح اراده بیشتری در جنگ علیه دولت افغانستان خواهند یافت و افغانستان می تواند از کشورهای منطقه که می توانند در افغانستان به سود اقتصادی برسند، برای ثبات سازی استفاده کند.

روزنامه چراغ، اما نوشته که رئیس جمهوری افغانستان "سرسختانه و مجدانه" در تلاش جهت‌گیری های خلاف حکومت پیشین است.

چراغ، نوشته که در آنسوی مرز دولت افغانستان سعی دارد که با همسایه جنوبی خود با امضای موافقتنامه ها و تلاش های سیاسی فضای اعتماد ایجاد کند اما جنگ در افغانستان و ادامه حملات موشکی در این سوی مرز همچنان ادامه داشته و مشکلی را حل نکرده است.

روزنامه جامعه‌‎باز در سرمقاله خود نوشته که "سفر اخیر رئیس‌جمهور دولت وحدت ملی در حالی انجام شده است که وضعیت امنیتی کشور هر‌روز پیچیده‌تر شده و دامنة حملات مخالفان مسلح هر‌روز گستردگی بیشتری می‌یابد و هر‌روزه اخبار حملات گروهی به پایگاه‌های اردو و پلیس از گوشه‌و‌کنار کشور شنیده می‌شود."

جامعه‌باز به توافقات امنیتی و اقتصادی میان دو کشور اشاره‌ای کرده و نوشته: "تا زمانی که دولت افغانستان و پاکستان بر سر این موضوع [اختلافات مرزی] به نتیجه‌ای مشخص و قابل قبول برای دو طرف نرسند، هیچ دورنمایی برای سایر توافقات وجود نخواهد داشت.

افغانستان فکر می کند که پناهگاه‌های مخالفان مسلح در قبایل پاکستان است و در فعالیت شورشیان در افغانستان سازمان‌های اطلاعاتی پاکستان دست دارد اما پاکستان همواره این اتهام‌ها را رد کرده و گفته که در مبارزه مشترک با تروریسم متعهد است.

مطالب مرتبط