روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۲۸ عقرب

حق نشر عکس Reuters
Image caption در حمله انتحاری دیروز دو محافظ یک قرارگاه نیروهای خارجی کشته شدند

در حمله انتحاری صبح دیروز در شرق کابل دست کم دو محافظ یک قرارگاه نیروهای خارجی کشته شدند.

بمب گذار انتحاری موتر/خودروی باری مملو از مواد انفجاری را در نزدیکی ورودی یک قرارگاه نیروهای خارجی در شاهراه کابل- جلال‌آباد انفجار داد.

وضعیت امنیتی افغانستان، نفوذ مخالفان در دولت و حضور معاون اول رئیس جمهوری در محل رویداد انتحاری مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۸ عقرب/آبان کابل است.

افزایش ناامنی های

روزنامه افغانستان می نویسد که حملات اخیر با توجه به چگونگی انجام حمله، هدف هایی که در نظر گرفته می شود و حجم مواد انفجاری که در موترها جاسازی می شود، هشدار جدی را متوجه حکومت، ارگان های کشفی و امنیتی و شهروندان افغانستان می سازند.

افغانستان نوشته که پیچیدگی و مهارتی که در حملات انتحاری یک ماه اخیر به مشاهده می رسد، نشان می دهد که مخالفان مسلح این بار از حمایت های قوی تر برخوردار بوده و با انگیزه های بیشتر وارد عرصه جنگ شده اند.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان به این باور است که اگر حکومت بازهم نسبت به حملات انتحاری اخیر سبک و سهل انگارانه برخورد نماید و آن را یک روال معمول در خطوط امنیتی افغانستان قلمداد کند، "اشتباه بزرگ و نابخشودنی را مرتکب خواهد شد."

روزنامه اطلاعات روز تمام این رویدادها را به طالبان نسبت داده و نوشته که مصلحت‌نگری‌های سیاسی دولتمداران افغانستان در روند مصالحه با طالبان، آن‌ها را دچار یک توهم کرده و این امر جسارت عمل و رفتار شفاف و قاطعانه در برابر طالبان را از آنها گرفته است.

اطلاعات روز می نویسد که فقط زمانی جلو این رویدادها گرفته می‌شود که حکومت وحدت ملی در برابر طالبان صریح و قاطعانه ایستاده شود و عوامل ترور و انتحار را در این کشور نابود کند.

نفوذی ها

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که در رویدادهای اخیر امنیتی در شهر کابل، تمام مقامات تایید کردند که مخالفان، نفوذی هایی در ادارات دولت دارند که آنها را کمک می کنند.

۸‌صبح نوشته که سوال کلیدی این است که وقتی همه نفوذی‌ها را می‌شناسند و از آن سخن می‌گویند، چرا این "نفوذی‌ها" بازداشت نمی‌شوند.

۸‌صبح افزوده که سران دولت وحدت ملی باید به سوالات اذهان عمومی پاسخ بدهند و این افراد نفوذی را به همه معرفی و محاکمه کنند.

روزنامه ماندگار نیز می نویسد "بی‌تردید که حضور فعال ماموران استخبارات بیگانه در ارگان‌های امنیتی است که عملیات‌های انتحاری را به ثمر می‌رساند. ورنه، به‌تنهایی انجام چنین عملیات‌هایی از بیرون ممکن نیست."

ماندگار نوشته که اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد و هیچ تلاشی برای پاک‌کاری ارگان‌های امنیتی صورت نگیرد، بی‌گمان که هر نوع حرکت در راستای مبارزه و یا مذاکره با طالبان، شکست خواهد خورد.

"از ژنرال دوستم بیاموزید"

روزنامه آرمان ملی از حضور عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهوری در محل رویداد انتحاری دیروز یاد کرده و نوشته که در گذشته ده ها رخدادی از این گونه اتفاق افتاده ولی از بزرگان کشور کسی جرئت نکرده بود تا پس از وقوع این اتفاقات، خود به محل رفته و از آن جا دیدن کند.

آرمان ملی نوشته که "حکومت‌داری به نشستن در پشت درهای خانه های مجلل و غرق در امنیت نمی شود و باید بیرون شد و به جستجوی حقایق، کاستی ها و نا بسامانی ها پرداخت."

آرمان ملی از مسئولان دولتی خواسته تا همانند معاون اول ریاست جمهوری جسارت کنند و با رسیدگی از نزدیک به این گونه رخدادها به نیروهای امنیتی قوت قلب بدهند و آنها را برای مبارزه با مخالفان مسلح تشویق کنند.

روزنامه انیس نیز می نویسد که حضور یک مقام عالی رتبه در محل رویداد یک انفجار با وجود خطرات، کاری بی سابقه است.

انیس نوشته که این حضور می تواند بر اذهان مردم تاثیر مثبت داشته باشد و پیام روشنی را به مخالفان مسلح برساند که آنها نمی توانند به اهداف شان برسند.

مطالب مرتبط