روزنامه‌های کابل: شنبه، اول قوس

Image caption "وضعیت پایتخت نشیان"، روزنامه افغانستان

افزایش موارد بمبگذاری‌های انتحاری در افغانستان به‌ویژه کابل، در محور توجه روزنامه‌های چاپ امروز کابل قرار گرفته و تاخیر در تشکیل کابینه حکومت وحدت ملی هم از موضوع‌های دیگری است که در مطالب اصلی این روزنامه‌ها بازتاب یافته است.

روزنامه اطلاعات روز چند مطلب اصلی خود را به حملات انتحاری در کشور اختصاص داده و از جمله در تیتر اول خود از قول اداره امنیت ملی نوشته که "از دو حمله انتحاری به جان ژنرال دوستم جلوگیری شد". به گزارش این روزنامه، امنیت ملی پنج تن را به اتهام تلاش برای حمله انتحاری علیه معاون اول رئیس جمهوری بازداشت کرده است.

این روزنامه در مطلب دیگری با عنوان " حمله انتحاری شیوه دیگری از جنگ است"، نوشته که گروه طالبان تلاش دارند با انجام بمبگذاری‌های انتحاری فضای روانی جنگ را به نفع خود تغییر دهند. بشیر یاوری در این مطلب معتقد است که برای طالبان این مهم است که با چه تاکتیکی قدرت "تخریبی و عملیاتی" خود را با هدف تضعیف دولت افزایش می‌دهند.

اطلاعات روز در سرمقاله خود دولت را متهم به "مصلحت‌جویی" در برابر گروه طالبان کرده و نوشته که مقام‌های دولتی در سال‌های پسین همواره با احتیاط سخن گفته‌اند تا این گروه از روند مصالحه پا پس نکشد، در حالی که به باور هادی صادقی در این مقاله، فضای به وجود آمده در اثر سیاست "مصلحت‌اندیشی" به نفع طالبان است.

نویسنده تاکید کرده که مقام‌های دولتی باید فراتر از چنین مصلحت‌اندیشی سخن بگویند و این فضا را بشکنند و با تکرار آن "گفتمان ضدیت با طالبان" را تقویت کنند. به باور نویسنده، حاکم شدن چنین گفتمانی در فضای سیاسی کشور باعث جلوگیری از بازگشت گروه طالبان به قدرت می‌شود.

هشت صبحبا تاکید بر این که تامین امنیت خواست اصلی مردم از حکومت وحدت ملی است، نوشته که کابل در پنج روز اخیر هر روز با یک انفجار و بمبگذاری انتحاری مواجه بوده است. به نوشته روزنامه، افزایش ناامنی باعث کاهش سرمایه‌گذاری در کشور بوده است.

این روزنامه هشدار داده که اگر حکومت وحدت ملی کاری در این زمینه نکند، امیدهایی که با تشکیل این حکومت خلق شده، به ناامیدی مبدل خواهد شد. نویسنده تاکید کرده که مردم در سیزده سال گذشته از جنگ، ناامنی و دادن قربانی خسته شده و انتظار دارند که حکومت وحدت ملی تحول چشم‌گیری در عرصه امنیتی به وجود آورد.

هشت صبح ضمن یادآوری این نکته که مردم منتظر معجزه از حکومت نیست، افزوده که تکرار وضعیت گذشته هم قابل تحمل نیست. روزنامه با تاکید بر رایزنی با کشورهایی که بر پاکستان نفوذ دارند، نوشته که گفتگوی مستقیم با ارتش پاکستان، بخشی از تلاشهای حکومت وحدت ملی در این زمینه است.

این روزنامه افزوده که دولت علاوه بر تلاش در این راستا در مورد برخی از سیاست‌های داخلی هم تجدید نظر کند. نویسنده به توقف عملیات شبانه نیروهای بین‌المللی و منع استفاده از سلاح‌های سنگین علیه طالبان را در این مورد یادآوری کرده که در زمان حکومت حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین صورت گرفته بود.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود از دولت وحدت ملی انتقاد کرده که با تاخیر در تشکیل کابینه، "بسیاری از فرصت‌ها را از دست خواهد داد" و چالش‌های موجود در برابر دولت، روند بهبود حکومتداری را تضعیف خواهد کرد. سردبیر روزنامه استدلال رئیس جمهوری درباره تمرکز بر اصلاحات قبل از تشکیل کابینه را هم نقد کرده است.

به نظر حفیظ‌الله زکی، اگر منظور از اصلاحات تعیین افراد شایسته و متخصص در پست‌های دولتی از جمله کابینه باشد، راه به جایی نمی‌برد، چرا که اصلا نقش افراد در اصلاح نظام زیر سوال است و دیگر این‌که خود موضوع قرار گرفتن افراد واقعاً متعهد و متخصص مورد شک و تردید است.

به نظر نویسنده، نظام‌سازی با گزینش افراد در پست‌های دولتی به تنهایی امکان‌پذیر نیست، بلکه اول باید بحران‌های موجود، از جمله بحران هویت ملی حل شود و به "منازعات هویتی" پایان داده شود. زکی باور دارد که با عبور از این بحران، امکان تعریف "منافع ملی" و خلق "ارزشهای فرهنگی مشترک" به میان می‌آید.

روزنامه افغانستان در ادامه افزوده که هنوز "بحران مشارکت" هم به صورت درست حل نشده، در حالی که به تعبیر نویسنده، حالا کسانی که به نام نماینده مردم در حکومت هستند رابطه دلسوزانه‌ای با مردم ندارند. نویسنده هشدار داده تا زمانی که مسئله چگونگی تعامل دولت و مردم حل نشده، گذر از بحران مشارکت شعاری بیش نخواهد بود.

روزنامه ماندگار حضور افغانستان در سازمان همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا، سارک، و سودی که عضویت افغانستان در این سازمان دارد را در سرمقاله خود بررسی کرده است. روزنامه معتقد است که عضویت افغانستان در سارک، باعث شده که منطقه جنوب آسیا با آسیای مرکز وصل شود.

ماندگار اما افزوده که این سازمان برای افغانستان چندان سودمند نبوده و حتی حضور اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان اجلاس آینده سران سازمان سارک در نپال "تشریفاتی" خواهد بود، چرا که به تعبیر نویسنده، افغانستان نمی‌تواند از این سازمان انتظارات قابل توجهی داشته باشد.

نویسنده دلیل این امر را در رحضور رقابت‌آمیز هند و پاکستان در این سازمان دانسته است. ماندگار نوشته که بیشتر نشست‌های سران این سازمان زیر سایه این رقابت برگزار می‌شود. روزنامه تاکید کرده تا زمانی که رقابت این کشور از دایره فعالیت‌های سارک بیرون نشده، این سازمان نمی‌تواند کار موثری انجام دهد.

مطالب مرتبط