ارتش آمریکا پس از ۲۰۱۴ هم با طالبان می‌جنگد

حق نشر عکس reuters
Image caption هزارها نیروی آمریکایی در جریان هفته‌های پیشرو از افغانستان خارج می شوند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در هفته‌های اخیر بی سروصدا تصمیم گرفته تا نیروهای آمریکایی در افغانستان پس از ۲۰۱۴ اجازه انجام عملیات گسترده تر را از آنچه قبلا برنامه‌ریزی شده بود، داشته باشند.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز این اقدام به نیروهای آمریکایی در افغانستان اجازه می‌دهد تا حتی پس از پایان سال ۲۰۱۴ که نقش رزمی آنها در افغانستان پایان می‌یابد، برای یک سال دیگر بتوانند در جنگ مستقیم شرکت داشته باشند.

مقامات آمریکایی گفته اند که این تصمیم رئیس جمهور اوباما همچنین به ارتش آمریکا اجازه می‌دهد تا در صورت نیاز در جریان عملیات نیروهای امنیتی افغانستان به آنها حمایت هوایی فراهم کند.

رئیس جمهوری آمریکا در حالی این تصمیم را می‌گیرد که تا چند هفته آینده ماموریت رزمی نیروهای آمریکایی در افغانستان به پایان می‌رسد، هزارها نیروی آمریکای از افغانستان خارج می‌شوند و ارتش این کشور برای عملیات محدودتر ضد تروریسم و ماموریت آموزش نیروهای افغانستان برای دو سال آینده آمادگی می‌گیرد.

یک مقام آمریکایی به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته که براساس رهنمودهای جدید، ارتش آمریکا تنها زمانی می‌تواند اعضای طالبان را در افغانستان هدف قرار دهد که طالبان برای نیروهای آمریکایی تهدید پنداشته شوند یا هم مستقیما از القاعده حمایت کنند؛ در حالی‌که اعضای القاعده در هر حالت هدف قرار خواهند گرفت.

حق نشر عکس AP
Image caption باراک اوباما دستور داده تا پایان امسال شمار نیروهای این کشور در افغانستان به ۹۸۰۰ کاهش بیابد

به گزارش نیویورک تایمز این تصمیم باراک اوباما در نتیجه پافشاری فرماندهان نظامی آمریکا اتخاذ شده که خواهان آن بودند تا به نیروهای آمریکایی اجازه داده شود تا به جنگ علیه طالبان ادامه دهند.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که این تصمیم بر شمار نیروهای آمریکایی که قرار است پس از ۲۰۱۴ در افغانستان بمانند، تاثیری نخواهد داشت. اوایل امسال باراک اوباما دستور داد تا شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان تا پایان امسال به ۹۸۰۰ سرباز کاهش بیابد.