استقبال غنی و عبدالله از تصویب توافقنامه همکاری امنیتی با آمریکا و ناتو

حق نشر عکس AFP
Image caption آقایان غنی و عبدالله هر دو گفته بودند که امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا در صدر اولویت کاری آنها است

رئیس جمهوری و رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان از تصویب توافقنامه های امنیتی با آمریکا و ناتو از سوی مجلس نمایندگان استقبال کرده اند.

صبح امروز (۲ قوس/آذر) مجلس نمایندگان "قرارداد همکاری امنیتی و دفاعی با آمریکا" و "توافقنامه وضعیت نیروها بین افغانستان و پیمان اتلانتیک شمالی – ناتو" را با پنج رای مخالفت تصویب کرد.

اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان که امضای این دو سند را در زمان مبارزات انتخاباتی، در صدر اولویت‌های کاری خود قرار داده بودند، از این اقدام مجلس استقبال کردند.

دفتر آقای غنی در اعلامیه ای نوشته که او تصویب این توافقنامه را گامی در راستای تحکیم حاکمیت ملی کشور دانسته و گفته "بر اساس این موافقتنامه‌ها نیروهای امنیتی افغانستان، مسئولیت کامل امور امنیتی کشورشان را به دوش خواهند داشت و این نیروها بیشتر تقویت و تجهیز خواهند شد."

رئیس جمهوری افغانستان که در نخستین روز کاری خود دستور امضای آن را صادر کرد، حالا از مجلس سنا هم خواسته که مانند مجلس نمایندگان این دو سند را تایید کند.

آقای عبدالله هم در دیدار با سه عضو کنگره آمریکا در کابل تصویب توافقنامه همکاری امنیتی و دفاعی با آمریکا را بیانگر دوستی دو کشور دانست و گفت که "رهبری حکومت وحدت ملی برعکس حکومت گذشته پیام‌های متناقض در این رابطه صادر نمی‌کند."

Image caption مجلس نمایندگان با اکثریت قاطعی هر دو توفقنامه امنیتی با آمریکا و ناتو را صبح امروز تصویب کرد

اشاره رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی به خودداری حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان از امضای این دو سند و روابط پرتنش او با واشنگتن است.

در زمان ریاست جمهوری آقای کرزی گفت‌وگو بر سر امضای توافقنامه استراتژیک و همکاری های امنیتی با آمریکا و ناتو حدود دو سال طول کشید و بالاخره از امضای آن خودداری کرد.

آقای کرزی شرایطی برای امضای توافقنامه همکاری امنیتی و دفاعی با آمریکا مطرح کرده بود، از جمله توقف عملیات شبانه، حملات هوایی و در نهایت محدود شدن فعالیت های رزمی نیروهای خارجی در کشور.

هرچند تقریبا همه شرایط او برآورده شد، اما با آن هم حاضر به امضای توافقنامه همکاری امنیتی با آمریکا و ناتو نشد.

نیروهای آمریکایی در افغانستان براساس این توافقنامه به فعالیت‌های رزمی خود در این کشور از آخر سال جاری میلادی پایان می‌دهند و در عوض حدود ۹۸۰۰ سرباز این کشور مسئولیت حمایت و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را به عهده خواهند گرفت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption براساس توافقنامه امنیتی با آمریکا، نه هزار و هشتصد سرباز آمریکایی در افغانستان خواهند ماند

با وجود این، دیروز روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش داد که باراک اوباما رئیس جمهوری افغانستان بدون سر و صدا دستور داده که نیروهای کشورش در افغانستان تا یکسال دیگر می توانند در جنگ مستقیم با شورشیان در افغانستان شرکت کنند.

اما یک مقام آمریکایی به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته که براساس رهنمودهای جدید، ارتش آمریکا تنها زمانی می‌تواند اعضای طالبان را در افغانستان هدف قرار دهد که طالبان برای نیروهای آمریکایی تهدید پنداشته شوند یا هم مستقیما از القاعده حمایت کنند؛ در حالی‌که اعضای القاعده در هر حالت هدف قرار خواهند گرفت.

حکومت افغانستان در واکنش به انتشار این گزارش گفته که نیروهای آمریکایی تنها در چهارچوب توافقنامه همکاری های امنیتی و دفاعی می توانند فعالیت کنند.

نظیف سالارزی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای افغان در سه مورد "دفاع مشروع، مبارزه با تروریسم بین‌المللی و کارآموزی روی حمایت همکاران بین المللی خود حساب خواهند کرد."

مطالب مرتبط