روزنامه های کابل؛ یکشنبه دوم قوس

حق نشر عکس reuters
Image caption هزارها نیروی آمریکایی در جریان هفته‌های پیشرو از افغانستان خارج می شوند

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در هفته‌های اخیر بی سر و صدا تصمیم گرفته تا نیروهای آمریکایی در افغانستان پس از ۲۰۱۴ اجازه انجام عملیات گسترده تر را از آنچه قبلا برنامه‌ریزی شده بود، داشته باشند.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز این اقدام به نیروهای آمریکایی در افغانستان اجازه می‌دهد تا حتی پس از پایان سال ۲۰۱۴ که نقش رزمی آنها در افغانستان پایان می‌یابد، برای یک سال دیگر بتوانند در جنگ مستقیم شرکت داشته باشند.

تصمیم آمریکا برای ادامه ماموریت رزمی در افغانستان، بحث موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا در پارلمان و سرنوشت کابینه جدید حکومت وحدت ملی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های یکشنبه دوم قوس/آذر است.

لزوم تصویب موافقتنامه امنیتی

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که قرار است امروز موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا و قرارداد تعیین وضعیت نیروها با ناتو، در تالار عمومی پارلمان به رای‌گیری گذاشته شود.

۸‌صبح نوشته که انتظار مردم افغانستان این است که نمایندگان‌شان، این اسناد را تصویب کنند تا بنیاد حقوقی برای حمایت راهبردی ناتو و آمریکا از نیروهای امنیتی افغانستان ایجاد شود.

۸‌صبح افزوده که نیروهای امنیتی افغانستان در جنگ با طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی به حمایت راهبردی ناتو و آمریکا نیاز دارند.

به باور نویسنده سرمقاله ۸‌صبح، نیروهای امنیتی افغانستان به تنهایی نمی‌توانند از پس جنگ با گروه‌های تروریستی برآیند و به حمایت هوایی، لوژستیکی، مالی و فنی در این جنگ نیاز دارند.

۸‌صبح نوشته که شاید دغدغه برخی از نمایندگان، نگرانی‌های کشورهای همسایه باشد "اما این نمایندگان محترم باید بدانند که تمام کشورهای همسایه افغانستان، تروریسم را تهدید جدی تعریف کرده‌اند و حمایت ناتو و آمریکا از نیروهای امنیتی افغان را سد راه تروریسم می‌دانند."

تمدید ماموریت رزمی آمریکا در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که به نظر می‌ رسد تصمیم جدید باراک اوباما در مورد ماموریت سربازانش در افغانستان تحت یک ناگزیری انجام شده و مبتنی بر درک واقع‌بینانه از افغانستان است.

اطلاعات روز نوشته که در حال حاضر امنیت افغانستان شکننده است و دامنه‌ ناامنی همه‌روزه در کشور گسترش می‌یابد.

اطلاعات روز افزوده که طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان و منطقه در حال قدرت گرفتن اند و هیچ ضمانتی که نشان دهد نیروهای امنیتی افغانستان موفقانه از عهده تامین امنیت برمی‌آیند، وجود ندارد.

روزنامه جامعه باز می نویسد که بازگشت طالبان به وضعیت مطلوب را می‏ توان عامل مهم چرخش تصمیم اوباما دانست.

جامعه باز نوشته که ایالات متحده آمریکا در شرایطی دست از جنگ می‏ کشید که به‌رغم هزینه‏ های نجومی، نه طالبان از دایره وجود بیرون شده‌اند و نه القاعده توان خطرسازی ‏اش را از دست داده است.

جامعه باز افزوده که با درک این وضعیت، تصمیم آمریکا برای تداوم مبارزه، یک نیاز منطقی است.

روزنامه آرمان ملی این تصمیم آمریکا را خبر بدی برای طالبان و حامیان آنها می خواند.

آرمان ملی می نویسد که "اگر در یک سال آینده نیروهای آمریکایی با همکاری نیروهای افغان مراکز تروریستان را در داخل و بیرون مرز به شدت بکوبد و هم به آن عده حامیان طالبان که در درون نظام رخنه کرده اند، مجال فعالیت داده نشود، امیدواری زیاد می رود که اوضاع امنیتی کشور بهبود یابد."

اما روزنامه سخن جدید نوشته که حضور نظامی آمریکا همان گونه که در سالهای گذشته برای از بین بردن شورش‌گری و تهدیدات امنیتی مفید نبوده، بعد از این هم کمک چندانی نخواهد بود.

نویسنده سرمقاله سخن جدید این تصمیم را یک خطای تاریخی است.

کابینه و شایعه

روزنامه افغانستان می نویسد که "این روزها با لیست های عجیب و غریب و مختلفی بر می خوریم که نام اعضای کابینه را ذکر کرده اند."

افغانستان نوشته که کابینه آینده حکومت وحدت ملی را محک خواهد زد که آیا واقعا شعارهایی که داده شده است، درست است یا باز هم همانند گذشته ها قدرت میان قدرتمندان تقسیم می شود.

افغانستان می نویسد که اگر حکومت وحدت ملی بر سر هر مساله مهمی ماه ها با یکدیگر به بحث و جنجال ادامه دهند، چگونه باید منتظر یک حکومت خوب و فعال برای حل مشکلات مردم بود.

افغانستان افزوده که حکومت وحدت ملی برای رسیدن به تعهد و توافق بر سر این مساله باید از اختلافات جزیی بگذرند و به زودی کابینه را معرفی کنید.

روزنامه صدای شهروند می نویسد که برداشت های متفاوت از توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی سبب شده که تشکیل کابینه اینقدر طول بکشد.

صدای شهروند نوشته که سرپرست شدن وزرا بسیار خلاءهای وظیفوی را به میان آورده است.

نویسنده سرمقاله صدای شهروند از رهبران حکومت وحدت ملی خواسته که هر چه زودتر افراد پاسخگو و صادقی را به کابینه معرفی کنند و مردم را از این سردرگمی رهایی دهند.

مطالب مرتبط