امنیت ملی افغانستان: حمله انتحاری پکتیکا کار شبکه حقانی است

حق نشر عکس EPA
Image caption اهالی محل برای قربانیان حمله انتحاری خونین پکتیکا قبرستان آماده کرده اند، زخمی ها به کابل منتقل شده

اداره عمومی امنیت ملی افغانستان می‌گوید که حمله انتحاری روز گذشته در ولایت پکتیکا کار شبکه حقانی بوده است.

در یک خبرنامه امنیت ملی آمده که در انفجار انتحاری روز گذشته در ولسوالی یحیی‌خیل ولایت پکتیکا پنجاه نفر کشته و بیش از شصت تن دیگر زخمی‌ شده‌اند.

امنیت ملی افغانستان این رویداد را محکوم کرده و گفته که حمله انتحاری پکتیکا کار افراد "حرفه‌ای" شبکه حقانی بوده و بمب‌گذار از اهالی قریه غیبی‌خیل همین ولسوالی است.

به اساس اطلاعات امنیت ملی، حمله‌ پنج ماه پیش در ولسوالی ارگون ولایت پکتیکا نیز توسط شبکه حقانی سازماندهی شده بود. در این حمله که در ماه رمضان در یک بازار اتفاق افتاد دست کم چهل نفر کشته شدند.

شبکه حقانی از گروه های مسلحی است که بر علیه دولت افغانستان می‌جنگند. این گروه مسئولیت چندین حمله انتحاری و بمبگذاری های بزرگ در کابل و ولایت های افغانستان را تا حالا به عهده گرفته اما در مورد رویداد روز گذشته ولایت پکتیکا چیزی نگفته است.

اداره امنیت ملی افغانستان همچنین می‌گوید که در دو ماه گذشته از بیش از یازده حمله انتحاری جلوگیری کرده است.

در خبرنامه امنیت ملی، از دو نفر به عنوان فرماندهان اصلی شبکه حقانی نام گرفته شده است.

در همین حال صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله به خبرنگاران گفته که ده نفر از افراد پلیس محلی هم در جمع کشته شده های رویداد روز گذشته اند و هیاتی برای امدادرسانی به مردم محل و بررسی حادثه به پکتیکا سفر کرده است.

آقای صدیقی گفت هرچند کسی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته اما "ما دشمن خود را می‌شناسیم." او افزود که در هر حمله‌ای که در افغانستان اتفاق می افتد یکی از سه گروه شبکه حقانی، طالبان یا شبکه القاعده دست دارند.

در روزهای گذشته در کابل و برخی از ولایت های افغانستان موجی از حملات انتحاری و بمبگذاری اتفاق افتاده است.

سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید که افغانستان با جنگی اطلاعاتی و پیچیده رو به رو است. او می‌گوید که در پشت نا امنی ها در افغانستان گروه‌های تروریسم بین‌المللی قرار دارند و کارخانه‌های تولید انتحاری در منطقه وجود دارد که "تهدیدی بزرگ و خطرناک" به شمار می‌روند.

مطالب مرتبط