نگرانی آکسفام از سهیم نبودن زنان افغان در روند صلح

Image caption سی و هشت درصد رای دهندگان در انتخابات اخیر افغانستان، زنان بودند

نهاد بین‌المللی آکسفام گزارشی را در مورد عدم حضور زنان افغان در روند صلح زیر نام "پشت درهای بسته" منتشر کرد.

اکرم ذکی از مسئولان این نهاد در افغانستان می گوید در گفت‌وگوهای جامعه جهانی و طالبان هیچ زنی شرکت نداشته و زنان تنها در دو مورد در گفت‌وگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان حضور داشته اند.

نهاد آکسفام، ۲۳ مورد از گفت‌وگوهای صلح میان طالبان، دولت افغانستان و جامعه جهانی را از سال ۲۰۰۵ به این سو تشخیص کرده اند.

در گزارش آکسفام آمده که حضور زنان در روند صلح ضمانتی برای حفظ دستاوردهای آنها در سیزده سال گذشته است زیرا زنان افغان نگران اند که با برگشت طالبان به دولت دوباره از حقوق شان محروم شوند.

نشر این گزارش در حالی صورت می گیرد که قرار است روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان به زودی تکمیل شود و دولت جدید این کشور خبر از تلاش های جدید برای صلح با مخالفان مسلح داده است.

گفتنی است که اکنون در شورای عالی صلح افغانستان که مسئولیت پیشبرد روند صلح در افغانستان را برعهده دارد تنها هشت زن در میان ۶۸ عضو، حضور دارند.

آکسفام گزارش تازه خود را پس از مصاحبه با ۴۲ نفر از دیپلمات های خارجی، مقامات بلندرتبه افغان، طالبانی که به روند صلح پیوسته اند و اعضای جامعه مدنی تهیه کرده است.

آکسفام حالا از دولت افغانستان، جامعه جهانی و طالبان می‌خواهد تا به زنان فرصت بدهند در مذاکرات سهم بگیرند و این سهم شان سمبولیک نه، بلکه سهم فعال و واقعی باشد.

جان وات رئیس این نهاد در افغانستان می‌گوید نباید سرنوشت و آینده زنان پشت درهای بسته، تعیین شود.

آکسفام هشدار می‌دهد اگر این "تبعیض" از میان برداشته نشود، صلحی که به میان خواهد آمد، ناپایدار خواهد بود.

پیشنهادات آکسفام

مسئولان آکسفام پیشنهاداتی را به طرف های مذاکرات صلح در افغانستان داده اند.

آنان از دولت افغانستان می‌خواهند سهم ۳۰ درصدی در مذاکرات، مدیریت و رهبری روند صلح به زنان بدهد و سالانه گزارشی را در مورد پیشرفت های زنان و روند صلح منتشر کند.

تهیه کنندگان این گزارش همچنان از شورای امنیت سازمان ملل خواسته اند تا با صدور قطعنامه ای حضور زنان در گفت‌وگوهای صلح را تصریح کند تا ضمانتی برای این کار شود.

آقای ذکی می‌گوید با توجه به نگرانی های موجود، آکسفام از طالبان نیز خواسته تا به زنان اجازه حضور در مذاکرات را بدهند.

در گزارش آکسفام آمده که در سالهای گذشته بهبود زیادی در زندگی زنان افغانستان آمده اما این بهبود شکننده است و هنوز هم چالش های زیادی از جمله نقض حقوق زنان و خشونت علیه آنان در این کشور وجود دارد.

ذبیح الله مجاهد یکی از سخنگویان طالبان در واکنش به این گزارش در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفته که "اگر اشغال افغانستان به پایان برسد و نیروهای خارجی این کشور را ترک کنند، زنان می توانند هم در گفت‌وگوهای صلح و هم در ساخت آینده این کشور سهم بگیرند."

مطالب مرتبط