روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه سوم قوس

Image caption مجلس نمایندگان افغانستان با اکثریت آرا موافقتنامه های امنیتی با آمریکا و ناتو را تایید کرد

به گفته مقامات افغانستان بر اثر یک حمله انتحاری در شرق این کشور دست‌کم ۴۵ نفر کشته و ۶۰ تن دیگر مجروح شده‌اند.

ژنرال ایوب سالنگی، معاون وزارت امور داخله افغانستان گفته که انفجار دیروز ساعت چهارونیم عصر به وقت محلی و هنگامی که یک مسابقه والیبال برگزار بود در ولسوالی یحیی خیل ولایت پکتیکا رخ داده است.

رویداد خونین پکتیکا، تایید موافقتنامه های امنیتی افغانستان با آمریکا و ناتو در پارلمان و کابینه حکومت جدید مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های سوم قوس/آذر کابل است.

رویداد خونین پکتیکا

روزنامه جامعه باز می نویسد "این حمله نشان داد که خط‌کشی‌های مرسوم بین دوست و دشمن‌، بین مخالف سیاسی و مخالف مسلح‌، بین قاتل و جانی محلی اعتبار ندارد و تنها یک چیز مشخص است، آنان که می‌کشند تا قدرت و توان خود را به رخ دیگران بکشند، هرگز جایی در این سرزمین نباید داشته باشند."

جامعه باز بااشاره به روند صلح در افغانستان نوشته که این‌گونه دست‌دوستی دراز‌کردن‌ها در سال‌های گذشته جز این‌که دست‌ دشمنان مردم افغانستان را به خون بیشتری آلوده کنند، کاری دیگر را به سامان نرسانده‌اند.

جامعه باز افزوده که "کاش این‌همه سال به جای برادر ناراضی و مخالف سیاسی‌ خواندن و ناز هر‌کس و ناکس را به جان خریدن، کمی بیشتر قاطعیت نشان داده می‌شد و جواب کلوخ‌انداز با سنگ داده می‌شد."

تایید موافقتنامه های امنیتی با آمریکا و ناتو

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که موافقتنامه هایی که روز گذشته در مجلس نمایندگان تایید شد، آینده افغانستان را تضمین می کند.

اطلاعات روز نوشته که این دو موافقتنامه بیش از سه سال بحث غالب بر فضای سیاسی افغانستان بود و حکومت قبلی افغانستان بیش از دو سال با این دو موضوع درگیر بود.

اطلاعات روز افزوده که حمایت اکثریت مردم این کشور از امضا و تایید این دو سند، نشان می‌دهد که این سندها مایه امید و اطمینان مردم افغانستان به آینده‌ نامعلوم است.

روزنامه ماندگار نیز می نویسد حالا که پیمان امنیتی به سر رسید و آمریکایی‌ها هم ماندنی شدند، انتظار این است که افغانستان در بدل این حضور، امتیازها و دستاوردهای جدی داشته باشد.

ماندگار نوشته که حالا سند امنیتی از طریق پارلمان کشور مورد تایید قرار گرفته و آمریکا نیز باید در بدل آن، افغانستان را در همه زمینه‌ها به شکل صادقانه همکاری کنـد.

روزنامه افغانستان نیز نوشته که با تایید این سندها بسیاری از نگرانی های مردم این کشور پایان یافت.

افغانستان افزوده که نیروهای امنیتی برای ارتقای ظرفیت های مسلکی خود به آموزش و تجهیز ضرورت دارند و این کار بدون حمایت بین المللی امکان پذیر نیست.

اما روزنامه چراغ از نحوه تایید این سندها در مجلس انتقاد کرده و نوشته که مجلس به شکل "چریکی" موافقتنامه ها را تایید کرد.

چراغ نوشته که برگزاری نشست دیروزی مجلس عجولانه بود و موافقتنامه ها هم بدون بحث و بررسی تایید شدند.

نویسنده سرمقاله چراغ تایید این موافقتنامه ها را "ذلت" خوانده است.

روزنامه انصار نیز نوشته که نحوه رای گیری و خروج تعدادی از نمایندگان قبل از رای گیری، پرسش هایی را در مورد قانونی بودن این رای گیری به میان می آورد.

انصار می نویسد که سالها حضور نیروهای خارجی در این کشور سبب تامین امنیت نشد، چطور می توان تصور کرد که تصویب این موافقتنامه ها، امنیت را به این کشور خواهد آورد.

به باور نویسنده سرمقاله انصار، برخلاف تصور، تصویب این اسناد سبب افزایش ناامنی ها خواهد شد.

سرنوشت کابینه جدید

روزنامه ۸‌ صبح می نویسد که معرفی نشدن کابینه تاکنون، سرنوشت دولت وحدت ملی را نیز با ابهام رو به رو ساخته است.

۸‌ صبح نوشته که نشست بین المللی لندن که قرار است در آن روی آینده افغانستان صحبت شود، نزدیک است و دولت وحدت ملی باید با وزرای جدید در آن اشتراک کند.

نویسنده سرمقاله ۸‌ صبح خواسته که حداقل فهرست وزرایی که تاکنون از سوی دو تیم تشکیل دهنده دولت وحدت ملی، روی آن توافق صورت گرفته به مجلس معرفی شود.

۸‌ صبح نوشته که رئیس‌جمهور و رئیس اجرایی دولت وحدت ملی، باید درک کنند که تاخیر در معرفی نامزد وزیران به پارلمان، این ذهنیت را تقویت می‌کند که دولت وحدت ملی، ناکام است.

روزنامه آرمان ملی نیز ادامه کار کابینه قبلی را سبب کندی کارها در ادارات دولتی خوانده و از مقامات خواسته که هرچه زودتر کابینه جدید را معرفی کنند.

آرمان ملی خطاب به رهبران دولت وحدت ملی نوشته: "مردم را ناامید نسازید."

مطالب مرتبط