اشرف غنی برای شرکت در اجلاس سارک به نپال رفت

حق نشر عکس .

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های ‌منطقه‌ای جنوب آسیا، به نپال رفته است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای گفته که آقای غنی در این سفر قرار است با رئیس جمهوری، نخست وزیر و مقام‌های نپال دیدار کند.

دیدار با تعدادی از سران کشورهای عضو سارک برای بحث در مورد "گسترش همکاری‌های منطقه‌ای" نیز جز برنامه همین سفر است.

در این سفر رئیس جمهوری افغانستان را سرپرست وزارت امور خارجه همراهی می‌کند. این نخستین سفر آقای غنی به نپال و حضور در اجلاس سارک به عنوان رئیس جمهوری افغانستان است.

از زمان معرفی دولت وحدت ملی، آقای غنی تا کنون به عربستان سعودی، چین و پاکستان سفر کرده است و هدف این سفرها عمدتا گسترش همکاری‌های منطقه ای عنوان شده است.

اجلاس سران سارک از نشست‌های مهم منطقه‌ای، همه ساله در یکی از کشورهای عضو سازمان همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا برگزار می‌شود.

کشورهای سریلانکا، پاکستان، نپال، مالدیو، هند، بوتان، بنگلادش و افغانستان، هشت عضو این سازمان هستند.

افغانستان در سال ۲۰۰۷ در زمان حکومت حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین، موفق به دریافت عضویت این سازمان شد و در ماه اوت امسال این سازمان اعلام کرد که ولایت بامیان افغانستان را به عنوان "پایتخت فرهنگی" خود در سال ۲۰۱۵ انتخاب خواهد کرد.

سارک در سال ۱۹۸۶ میلادی و با هدف "ارتقای سطح همکاری ها برای رفاه مردم جنوب آسیا" تاسیس شد. هرچند نشست های این سازمان غالبا تحت الشعاع اختلاف میان هند و پاکستان، دو رقیب عمده در منطقه قرار داشته است.