روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۴ قوس

حق نشر عکس EPA
Image caption در انفجار انتحاری دو روز پیش در پکتیکا پنجاه نفر کشته و بیش از شصت تن دیگر زخمی‌ شدند

در انفجاری در ولایت قندوز در شمال افغانستان شش غیرنظامی کشته شده اند.

سرور حسینی سخنگوی فرماندهی پلیس قندوز گفته که این رویداد دیروز حوالی ساعت ۴ عصر به وقت محلی در بازار ولسوالی دشت‌‎ارچی اتفاق افتاد.

روزنامه های چهارم قوس/آذر کابل امروز در مطالب تحلیلی شان به افزایش ناامنی ها در افغانستان و تلفات غیرنظامیان پرداخته اند.

قیام علیه طالبان

روزنامه آرمان ملی به رویدادهای خونین روزهای اخیر در نقاط مختلف افغانستان اشاره کرده و نوشته که طالبان یک بار دیگر دشمنی شان را با مردم این کشور ثابت کردند.

آرمان ملی نوشته که حالا دیگر مردم باید علیه طالبان دست به کار شوند.

آرمان ملی افزوده که "حکومت باید مردم را در قیام سرتاسری علیه طالبان حمایت کند و در یک نشست علمای دین، رهبران مجاهدین و نمایندگان مردم موضوع قیام عمومی و حتی جهاد در برابر طالبان را به بررسی بگیرند."

روزنامه ۸‌صبح نیز می نویسد که مخالفان مسلح افغانستان با استناد به دین دست به همچو حملات می زنند در حالی که حتی افراطی‌ترین خوانش‌ها از هر دین و مذهبی، مجوز قتل عام انسان‌ها را صادر نمی‌کند.

۸‌صبح نوشته که متاسفانه تاکنون شورای علمای افغانستان در مقابل این حملات ساکت بوده و بسیاری از علمای افغانستان این رویدادها را به صورت صریح و روشن نفی و نکوهش نکرده اند.

نویسنده سرمقاله ۸‌صبح از عالمان دین این کشور خواسته است که موضع خود را در مورد این رویدادها روشن سازند.

روزنامه ۸‌صبح نیز نوشته که سیاستمداران، فرهنگیان و متنفدان اجتماعی در روستاهای کشور وظیفه دارند تا مردم را علیه طالبان و شبکه حقانی بسیج کنند.

قتل عام غیرنظامیان

روزنامه صدای شهروند می نویسد که غیرنظامیان قربانیان اصلی رویدادهای تروریستی در افغانستان هستند.

صدای شهروند نوشته که در تمام حملات اخیر قربانیان غیرنظامیان بودند که هم به جان شان و هم به مال شان آسیب رسیده است.

صدای شهروند افزوده که هدف مخالفان مسلح ایجاد وحشت است و چنین رفتاری با هیچ طرز دیدی قابل توجیه نیست.

نویسنده سرمقاله صدای شهروند از مقامات دولتی خواسته که دیگر دست از تساهل بردارند و با جدیت در مقابل مخالفان مسلح عمل کنند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می نویسد که چند روزی است که فضای عمومی مجازی و حقیقی افغانستان را غم و ماتم گرفته است.

اطلاعات روز نوشته که حکومت قبلی افغانستان فرصت های زیادی را برای سرکوب و نابودی تروریسم از دست داد.

اطلاعات روز افزوده که حکومت وحدت ملی باید مخالفان مسلح را چون حکومت قبلی به گروه های مختلف تقسیم نکند، همه آنها یک گروه هستند و باید با درک واقع بینانه از وضعیت، سیاست واحدی را در برابر آنها پیش گیرد.

مسئولیت تامین امنیت

روزنامه انیس نیز می نویسد که مخالفان مسلح با حملات خونین شان نمی توانند روحیه مردم این کشور را تضعیف کرده و فاصله میان دولت و مردم ایجاد کنند.

انیس نوشته که مردم توقع دارند که مسئولان امنیتی این کشور هر چه زودتر به این رویدادهای خونین پایان دهند و عاملان این رویدادها را شناسایی و مجازات کنند.

انیس افزوده که تامین امنیت از اولویت های حکومت وحدت ملی است و مردم افغانستان می خواهند این حکومت پیش از وقوع رویدادها، مانع آنها شود.

روزنامه افغانستان نیز از جامعه جهانی خواسته که این کشور را تنها نگذارد.

افغانستان نوشته که این کشور هنوز هم برای بهبود وضعیت امنیتی و اقتصادی اش به کمک جامعه جهانی نیاز دارد.

مطالب مرتبط