غنی: اجازه نمی‌دهیم در افغانستان جنگ نیابتی راه انداخته شود

حق نشر عکس AFP
Image caption غنی: اجازه نخواهیم داد که هیچ‌کسی در خاک ما جنگ نیابتی به راه اندازد

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در اجلاس سازمان همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا ـ سارک ـ گفته که اجازه نمی‌دهد از کشورش به عنوان میدان جنگ نیابتی استفاده شود.

آقای غنی گفته: "ما نه تنها اجازه نخواهیم داد که قلمرو ما علیه هیچ‌یک از همسایه‌های ما استفاده شود، بلکه این را هم اجازه نخواهیم داد که هیچ‌کسی در خاک ما جنگ نیابتی به راه اندازد."

سید انور، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی به شهر کاتماندو پایتخت نپال و محل برگزاری هجدهمین اجلاس سران سارک، می‌گوید که این اظهارات آقای غنی هشداری به دو کشور رقیب پاکستان و هند شمرده می‎شود.

خبرنگار ما می‌افزاید که سخنان هشدارآمیز رئیس جمهوری افغانستان با توجه به حضور ناریندرا مودی نخست‌وزیر هند و محمدنواز شریف نخست‌وزیر پاکستان در محل سخنرانی او، با اهمیت دانسته می‌شود و این امر توجه بسیاری را جلب کرد.

هرچند مقامهای دولت افغانستان همواره از نگرانی خود نسبت به جنگ نیابتی بین دو رقیب هسته‌ای در منطقه سخن گفته‌اند، اما این نخستین بار است که رئیس جمهوری افغانستان این موضوع را در بالاترین سطح ممکن و در حضور رهبران هر دو کشور مطرح می‌کند.

موضوع جنگ نیابتی بین پاکستان و هند در میدان افغانستان اخیرا در محافل رسانه‌ای و دیپلماتیک در منطقه مورد بحث بوده و تاکید شده که از وقوع چنین جنگی باید جلوگیری شود.

Image caption آقای غنی اخیرا به پاکستان سفر کرد و با نخست وزیر هند در کاتماندو دیدار می کند

به تازگی پرویز مشرف رئیس جمهوری پیشین پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفته که خروج نیروهای رزمی پیمان ناتو از افغانستان می‌تواند پاکستان و هند را به راه‌اندازی جنگ نیابتی در افغانستان بکشاند.

آقای مشرف گفته: "اگر هندی‌ها دارند از عناصر قومی در افغانستان استفاده می‌کنند، پاکستان هم از عناصر قومی استفاده خواهد کرد و عناصر قومی ما مطمئناً پشتونها خواهند بود. بنابراین، جنگ نیابتی را در افغانستان شروع خواهیم کرد. این باید جلوش گرفته شود."

از سوی دیگر اخیرا حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان هم در دهلی نو پایتخت هند گفته که کابل اجازه نخواهد داد خاک افغانستان به محلی برای جنگ نیابتی بین هند و پاکستان تبدیل شود. او از کشورهای هند، چین و روسیه خواسته که مبارزه مشترکی را علیه تروریسم در افغانستان به راه اندازند.

در حال حاضر افغانستان با هر دو کشور هند و پاکستان روابط دوستانه دارد. رئیس جمهوری پیشین افغانستان بیش از بیست بار به پاکستان سفر کرد و آقای غنی هم اخیرا به این کشور رفت.

هند یکی از بزرگترین حامیان بازسازی و توسعه اقتصادی افغانستان است و دو سال پیش دو کشور پیمان استراتژیک با هم امضا کردند که شامل همکاری‌های امنیتی و دفاعی هم می‌شود.

رئیس جمهوری افغانستان هنوز به هند سفر نکرده ولی در سفر جاری او به کاتماندو، قرار است در برنامه مفصلی با ناریندرا مودی نخست وزیر دیدار کند.

مطالب مرتبط