درخواست ۴۰۵ میلیون دلار برای کمک‌های بشری در افغانستان

حق نشر عکس abdullah.fb

سازمان ملل متحد از جامعه جهانی خواهان ۴۰۵ میلیون دلار برای کمک‌های بشری در افغانستان شد.

این کمک قرار است برای تامین مواد غذایی، آب و مراقبت های بهداشتی از ۳.۸ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ مصرف شود.

سازمان ملل متحد می گوید که کمک به بیجا شدگان جنگ افغانستان، آسیب دیدگان رویدادهای طبیعی، تغذیه نیم میلیون کودک زیرپنج سال که دچار سوء تغذی شدید هستند و بیجا شدگان پاکستانی در افغانستان اولویت های آنها در این برنامه است.

به اساس معلومات این سازمان، در سال جاری افزایش ناامنی و جنگ در افغانستان ۱۴۰ هزار نفر را مجبور به ترک خانه هایشان کرده است. عملیات نظامی در وزیرستان شمالی نیز ۳۰ هزار خانواده پاکستانی را به افغانستان مهاجر ساخته است و هشت هزار خانه نیز در نتیجه باران و سیلاب در شمال افغانستان تخریب شده است.

مارک باودن معاون خاص سرمنشی ملل متحد در افغانستان در امور بشری در مراسم اعلان درخواست این کمک گفت: "ما از کمک کنندگان می خواهیم که به حمایت خود از اقدامات بشری در این کشور ادامه دهند. ما نباید بگذاریم که افغانستان به بحرانی فراموش شده در جهان تبدیل شود."

فراخوان این کمک با همکاری دولت افغانستان صورت گرفته است.

دکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان که در این نشست شرکت داشت، گفت که با وجود این که تلاش ها برای رشد اقتصادی این کشور جریان دارد اما هنوز هم افغانستان نیازمند کمک های بشردوستانه هست.

او از تطبیق کنندگان این برنامه خواست که تلاش کنند از این کمک ها نهایت استفاده را کنند.

آقای عبدالله خواهان نظارت دقیق بر نحوه مصرف این کمک ها شد.

سازمان ملل متحد و دولت افغانستان هر ساله فراخوانی را برای کمک های بشری در افغانستان اعلام می کنند. سال گذشته ۴۰۶ میلیون دلار برای این برنامه درخواست شده بود.

مطالب مرتبط