روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۸ قوس

حق نشر عکس mandegar
Image caption عکس و تیتر امروز، روزنامه ماندگار

با گذشت حدود دوماه از کار حکومت وحدت ملی افغانستان هنوز از تشکیل کابینه افغانستان خبری نیست. محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان وعده سپرده بود که کابینه جدید را در ۴۵ روز اول کارش معرفی خواهد کرد.

هفته گذشته مجلس نمایندگان افغانستان اعلام کرد که فعالیت وزیران سرپرست دیگر براساس قانون قابل قبول نیست و از دولت افغانستان خواست که وزیران جدید را هرچه زودتر به مجلس نمایندگان برای گرفتن رای اعتماد معرفی کند.

پیش از این ژنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در مصاحبه‌ای ویژه با بی‌بی‌سی گفته بود که حکومت وحدت ملی افغانستان تا قبل از رفتن به اجلاس لندن، وزرای بخش امنیتی و اقتصادی را معرفی خواهد کرد.

روز گذشته افراد نزدیک به عبدالله عبدالله رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی به رسانه ها گفته بود که کار ۱۷ وزارت نهایی شده است.

تعدادی از روزنامه‌های امروز نیز درباره اعلام کابینه نوشته و افزوده اند که اختلاف بر سر تعیین وزیران میان رئیس جمهور و رئیس اجرائی حل شده است.

روزنامه ماندگار با تیتر "یک گام تا اعلام کابینه" نوشت که بر اساس برخی گزارش‌ها، به‌زودی بخشی از کابینه دولت وحدت ملی معرفی می‌شود. این گزارش‌ها حکایت از این دارند که رئیس‌جمهوری و رئیس اجرایی بر سر ۱۵ وزارت و دو ریاست با یکدیگر به توافق رسیده‌اند.

این روزنامه افزوده که در همین حال گفت‌وگوها در مورد ۱۱ وزارت دیگر نیز ادامه دارد و بزودی روی آن‍‌ها توافق می‌شود.

نویسنده ماندگار اختلاف میان رئیس جمهور و رئیس اجرائی را بی‌بنیاد خوانده و افزوده است که افراد نزدیک به رئیس جمهور به این نویسنده گفته که رئیس جمهور و رئیس اجرائی در مورد کابینه پشت درهای بسته با همدیگر صحبت می‌کنند و به نزدیکترین افراد خود هم در این مورد چیزی نگفته‌اند.

در مقاله این روزنامه آمده است که آن‌چه را که برخی افراد و مقام‌های گاه از آن سخن می‌گویند، بخش بزرگی از آن مبتنی برساخته‌های ذهنشان در مورد کابینه است و نه اطلاع از جزئیات دقیق گفت‌وگوها و مذاکرات دو رهبر که سخنان معاون اول رئیس جمهور نیز از همین دست است.

مقاله نویس ماندگار نوشته است که اقدام فوری برای تشکیل کابینه و انتخاب وزیران دو نکته مهم است که باید دولت وحدت ملی افغانستان در زمینه آن توجه کند. عدم اعلام کابینه باعث خلف وعده دولت وحدت ملی شود و از طرف دیگر در طول ۱۳ سال گذشته اعضای کابینه گذشته افرادی ناکار آمد و فاسد بودند و انتخاب مجدد افرادی از این دست می‌تواند به اعتبار و حیثیت دولت وحدت ملی صدمه بزند.

'دقت در معرفی وزیران امنیتی'

روزنامه ۸صبح نیز با اشاره به افزایش حملات تروریستی در کابل نوشته که گروه طالبان و حامیان‌شان، با راه‌اندازی موج تازه‌ای از ترور، خواستند تا در میان این خبرها، نام آنان نیز روی آنتن رسانه‌ها برود. انتظار مردم افغانستان این است که دولت وحدت ملی، در معرفی وزیران وزارت‌خانه‌های نیروهای مسلح و ریاست امنیت ملی، از دقت بیشتر کار بگیرد.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که تمام مسئولیت‌های امنیتی حالا به‌دوش نیروهای داخلی است و این نیروها مسئولیت دارند تا امنیت کشور و مردم را تامین کنند و به همین دلیل نیاز است تا اصل شایسته‌سالاری در معرفی نامزد وزیران وزارت‌خانه‌های نیروهای مسلح و ریاست امنیت ملی، بیشتر از موارد دیگر لحاظ شود. نباید هیچ نوع مصلحتی در معرفی وزیران بخش امنیتی و رئیس امنیت ملی در نظر گرفته شود. شایسته‌سالاری بیشتر از هر جای دیگر، در وزرات‌خانه‌های امنیتی باید جدا رعایت شود.

نویسنده ۸صبح افزوده که درسالهای آینده، وزارت خانه‌های قوای مسلح، بیشترین کمک مالی جهان را دریافت خواهند کرد، شاید جناح‌های سیاسی و شبکه‌های مافیای اقتصادی، برای نفوذ در این وزارت‌خانه‌ها رقابت کنند، اما سران دولت وحدت ملی باید مسئولانه در این زمینه برخورد کنند.

'کاخ شیشه‌ای سیاستمداران'

روزنامه آرمان ملی نیز با اشاره به ناتوانی رئیس جمهور و رئیس اجرائی در ساختن کابینه جدید یاد کرده و نوشته است که این دو و دسته‌های اطراف شان بدانند که مطابق ضرب المثل اروپایی" سیاست مداران در کاخ های شیشه‌ای زندگی می‌کنند." معنی این ضرب المثل این است که مردم شما را لحظه به لحظه می‌بیند و هم کاخ شیشه‌ای تان با پرتاب یک سنگ ویران می‌شود.

نویسنده این روزنامه تاکید کرده که از این رو لازم است که هرچه زودتر رئیس جمهور و رئیس اجرائی تشکیل حکومت داده و مردم را با کارهای خوب خود قناعت دهند. در غیر آن صورت کاهش کمک‌های مالی و کاهش ۹۰ درصدی شمار نظامیان غربی و افزایش تروریسم پاکستانی سرنوشت بدی را برای تان رقم خواهند زد.

روزنامه سخن جدید نیز این روزها را دشوارترین روزهای زندگی مردم افغانستان خوانده و افزوده که خبری به جز از انتحار، انفجار و نظامی شدن شهرها بخصوص پایتخت، چیزی دیگری به گوش نمی‌رسد.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که اکنون مردم انتظار دارند که حکومت وحدت ملی به جنگ پشت پرده بر سر زیاده خواهی پایان دهند و به جای تقسیم قدرت به فکر امنیت جان، مال، ناموس و فرزندان این سرزمین باشند؛ آنان باید چاره‌ای برای حیات اقتصادی و امنیت روانی مردم بیاندیشند و بیش از این روا نیست که شعله‌های ترس و التهات را بر روح و روان مردم مظلوم کشور نگهداشت و بر دامنه‌ای آن افزود.

مطالب مرتبط