روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۹ قوس

حق نشر عکس EPA
Image caption در پایان حمله دیروزی مخالفان در کابل، سه مهاجم و دو غیرنظامی کشته شدند

روز گذشته ساختمان دفتر 'موسسه توسعه شهری' در منطقه کارته سه کابل هدف حمله قرار گرفت. در این حمله سه مهاجم و دو غیرنظامی کشته شدند.

افزایش حملات مخالفان مسلح در روزهای اخیر در شهر کابل و ولایات افغانستان و سرنوشت کابینه جدید دولت وحدت ملی عناوین مهم مطالب تحلیلی روزنامه های ۹ قوس/آذر کابل است.

"کابل، خط مقدم جنگ"

روزنامه صدای شهروند می نویسد که کابل در این روزها به خط مقدم جنگ تبدیل شده است.

صدای شهروند نوشته که در یک ماه اخیر مخالفان مسلح نهادهای امنیتی و دفاتر خارجی را در کابل هدف قرار داده اند.

به باور نویسنده سرمقاله صدای شهروند آنچه می تواند افراد ملکی افغانستان را از حملات محافظت کند، افزایش فعالیت های استخباراتی به هدف تصفیه عوامل نفوذی این شبکه ها در درون نظام است.

صدای شهروند از مقامات مسئول دولت وحدت ملی خواسته که مسئولیت پذیر باشند و برای مقابله با این حملات و ناامنی ها دست به کار شوند.

روزنامه آرمان ملی نیز می نویسد که هر جنایتی در دین اسلام نکوهش شده است و طالبان با انجام این حملات ثابت می کنند که مسلمان نیستند.

آرمان ملی از مردم این کشور خواسته که این حملات را نکوهش کرده و برای جلوگیری از آنها به مقامات مسئول کمک کنند.

روزنامه افغانستان نیز می نویسد که با افزایش خشونت ها در افغانستان، امیدواری مردم این کشور به بهبود وضعیت امنیتی کاهش یافته است.

افغانستان نوشته مردم فکر می کردند با سرکارآمدن حکومت جدید، برنامه های جدیدی برای بهبود امنیت روی دست گرفته خواهد شد و امنیت بهبود خواهد یافت.

اما به باور نویسنده سرمقاله افغانستان نبود سیاست واضح در مبارزه با طالبان همان گونه که حکومت را گیج ساخته، نیروهای امنیتی را نیز با مشکلات رو به رو ساخته است.

افغانستان تاکید کرده که رسیدن به استراتیژی واحد برای مبارزه با طالبان باید در صدر اولویت های دولت باشد.

سرنوشت کابینه جدید

روزنامه سخن جدید می نویسد انتظار می رفت که اعضای کابینه مطابق به وعده رئیس جمهوری در ۴۵ روز معرفی شود اما این وعده تحقق نیافت.

سخن جدید نوشته که ارگ اعلام کرده بود که تلاش دارد تشکیلات حکومت را کوچک تر بسازد و سپس افراد شایسته را به کابینه معرفی کند و به این دلیل معرفی کابینه زمان بیشتری را در بر گرفته است.

اما نویسنده سرمقاله سخن جدید به آمار و ارقام اعلام شده از وزارت های تفاهم شده بین دو تیم تشکیل دهنده حکومت اشاره کرده و نوشته که ظاهرا این حرف و حدیث ها درست نبوده است.

سخن جدید تاکید کرده که باید تلاش شود چهره هایی به عنوان وزیر معرفی شوند که دارای ویژگی های شخصیتی، علمی و مدیریتی عالی باشند.

روزنامه انیس نیز می نویسد که دولت وحدت ملی باید در گزینش وزیران جدید دقت کند.

انیس نوشته که ناامنی در افغانستان افزایش یافته و آمار بیکاری و فیصدی فقر بالا رفته است و در چنین وضعیتی باید دولت افغانستان هر چه زودتر کابینه جدید را معرفی کند.

نویسنده سرمقاله انیس نیز تاکید کرد که افراد متخصص و متعهد از سوی دولت برای عضویت در کابینه معرفی شوند.

مطالب مرتبط