روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۱۰ قوس

Image caption آقای ظاهر از سال ۱۳۹۲ به عنوان فرمانده پلیس کابل کار می‌کرد

ژنرال ظاهر ظاهر، فرمانده پلیس کابل از سمت خود استعفا داد. وزارت داخله/ کشور افغانستان خبر استعفای او را تایید کرده است.

در روزهای اخیر کابل شاهد حملات شدید انتحاری بود که باعث نگرانی مردم شده است. این نا امنی ها در سالهای اخیر بی‌سابقه بوده است.

روزنامه های ۱۰ قوس/آذر کابل در سرمقاله های امروز خود به استعفای فرمانده پلیس کابل و توافق رهبران دولت وحدت ملی بر سر تشکیل کابینه جدید پرداخته اند.

استعفای فرمانده پلیس کابل

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که کابل در یک ماه اخیر شاهد اوج گیری ناامنی‌ها بوده است. در یک هفته‌ اخیر تقریبا همه روزه یک حمله انتحاری یا یورش مسلحانه در کابل اتفاق افتاده است.

اطلاعات روز نوشته که در اصول وقوع این رویدادهای امنیتی در دو هفته، نشان از ناکارآمدی و ضعف نهادهای مسئول در این بخش دارد اما اکنون وضعیت فرق می کند زیرا طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی پس از امضا و تصویب موافقت‌نامه‌های امنیتی با آمریکا و ناتو، حملات خود را بر کابل و دیگر ولایات چندین برابر کرده است.

نویسنده سرمقاله اطلاعات روز به این باور است که با تمام این وجود اگر استعفای رئیس فرماندهی پلیس به علت افزایش ناامنی ها باشد، این اقدام قابل قدر است زیرا این امر نشان دهنده حس مسئولیت پذیری در مقام‌های دولتی است؛ امری که در افغانستان بسیار غریب است.

روزنامه جامعه باز نیز می نویسد قاعده این است که وقتی یک مسئول نتواند زیر‌مجموعه خود را به‌گونه‌ای هدایت کند که وظایف اصلی‌اش را به‌درستی انجام دهد، برای هموار‌شدن راه برای تغییرات، از کار کناره می‌گیرد.

به باور نویسنده سرمقاله جامعه باز، این قاعده یکی از قواعد اصلی دنیای مدرن برای حل بحران‌ها و مشکلات است. قاعده‌ای که باید بسیار بیشتر از گذشته در این کشور نهادینه شود.

روزنامه آرمان ملی نیز استعفای آقای ظاهر را یک حرکت مسئولانه خوانده است.

آرمان ملی نوشته که فرمانده پلیس کابل با وجود داشتن کارنامه درخشان در نتیجه وخیم شدن اوضاع امنیتی شهر کابل استعفا داده است.

نویسنده سرمقاله آرمان ملی به این باور است که مقامات دیگر دولتی که در کارهای شان ناکام هستند نیز باید فرمانده پلیس کابل را الگو قرار دهند و استعفا دهند.

اما روزنامه سخن جدید عوامل دیگری را نیز در استعفای فرمانده پلیس کابل دخیل می داند.

سخن جدید نوشته که اگر ناکامی در مهار مهاجمان انتحاری انگیزه این استعفا می بود باید مقامات ردیف اول نیز این کار را انجام می دادند.

سخن جدید افزوده که "عوامل استعفای فرمانده پلیس کابل را باید در حلقه های داخلی ردیابی کرد که در سفره تبهکاران و مافیا شریک هستند."

توافق بر سر تشکیل کابینه جدید

روزنامه ۸صبح می نویسد که خبر توافق رئیس‌جمهوری و رئیس اجرایی روی تشکیل کابینه و معرفی وزیران، بسیار امیدوارکننده است.

۸‌صبح نوشته که خبرهای روزهای اخیر مبنی بر اختلاف‌های جدی سران حکومت وحدت ملی روی تشکیل کابینه، سرنوشت مجموع دولت وحدت ملی را با ابهام روبه‌رو کرده بود.

۸‌صبح افزوده که خواست مردم افغانستان این است که نامزدوزیران به‌ویژه وزیران امنیتی باید متخصص، باتجربه و متعهد باشند.

نویسنده سرمقاله ۸‌صبح تاکید کرده که اکنون ناامنی بزرگترین مشکل مردم افغانستان است و باید هر چه زودتر برای آن راه حلی پیدا شود.

مطالب مرتبط