موارد اچ آی وی مثبت در افغانستان ده درصد افزایش یافته است

Image caption زرقیات غیرمصون مهمترین دلیل سرایت ایدز در افغانستان است

وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید که موارد ثبت شده اچ آی وی مثبت در این کشور به ۱۶۹۴ مورد می رسد. اما آمار موجود این بیماری که ثبت نشده خیلی بیشتر از این است.

این وزارت در روز جهانی کنترل اچ آی وی و ایدز اعلام کرد که تخمین زده می شود که در سراسر این کشور ۴۵۰۰ مورد اچ آی وی مثبت موجود باشد.

احمدجان نعیم سرپرست وزارت بهداشت افغانستان می گوید که رقم ثبت شده اچ آی وی مثبت در افغانستان بزرگ نیست و میزان شیوع این بیماری در بین نفوس افغانستان پایین است.

اما او تاکید می کند که نباید این موضوع سبب نادیده گرفتن این بیماری شود زیرا دلایلی چون سه دهه جنگ، کشت و استعمال مواد مخدر، فقر، بی سوادی و مهاجرت ها به شیوع این بیماری کمک می کند.

به گفته مقامات بهداشتی، در افغانستان تزریق غیربهداشتی به ویژه در بین معتادان مهمترین عامل شیوع این بیماری است.

افغانستان بیش از یک میلیون معتاد دارد که از جمله حدود بیست هزار آنها معتادان تزریقی هستند.

به اساس معلومات وزارت بهداشت افغانستان، در این کشور ده مرکز ارائه خدمات پیشگیری، ده مرکز مشوره دهی و دو مرکز تداوی اچ آی وی موجود است.

مراسم روز جهانی کنترل ایدز امسال با شعار "تداوی، اچ آی وی را کنترل می کند، تداوی دوامدار، حفاظت زندگی" برگزار شده است.

به اساس گزارش اداره مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد اکنون در جهان بیش از ۳۵.۳ میلیون نفر با ویروس اچ آی وی زندگی می کنند که نصف آنها زنان اند.

بیماری پنهان

یکی از بیماران ایدز در کابل می گوید که سالها پیش برای کار کردن به ایران سفر کرده بود.

او می گوید: "کار می کردم موزاییک می زدم. اندیوال هایم/دوستانم یک زن آوردند با او کار بد کردم (برقراری رابطه جنسی) و بعدا در افغانستان خبر شدم که ایدز گرفتم و معتاد هم شدم."

وی گفت که او بیماری اش را از همه حتی همسرش پنهان کرده است زیرا از این می ترسد که اطرافیانش او را ترک کنند.

او تلاش می کند که احتیاط های لازم را انجام دهد تا کسی را مبتلا به این بیماری نکند.

یکی از بزرگترین چالش‌ها در زمینه پاسخ به ایدز در افغانستان سطح پایین آگاهی در مورد این بیماری در میان مردم این کشور است. به همین دلیل کمپین های آگاهی دهی از مهمترین فعالیت های وزارت بهداشت برای پاسخ به این بیماری است.

در افغانستان این بیماری برای اولین بار در سال ۱۳۶۸ در بانک خون مرکزی این کشور تثبیت شد.

اگرچه اکنون آمار موارد اچ آی وی مثبت در افغانستان پایین است اما برآورد اداره مبارزه با ایدز سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی شمار مبتلایان ایدز در افغانستان را تا سال ۲۰۲۰ بیشتر از هشت هزار نفر تخمین زده است.

مطالب مرتبط