روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۱۱ قوس

حق نشر عکس Reuters
Image caption در دو ماه گذشته این پنجمین سفر خارجی رئیس جمهور افغانستان است

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان صبح دیروز در راس یک هیات عالی رتبه دولتی برای اشتراک در کنفرانس لندن و نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو عازم اروپا شد.

نشست لندن و نیازمندی افغانستان به کمک های جامعه جهانی، گفت‌وگو با طالبان و فرمان سرپرستی معاونین وزارت خانه ها مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۱ قوس/آذر کابل است.

نیازمندی به کمک های جهانی

روزنامه آرمان ملی می نویسد که سفر تازه رئیس جمهوری برای افغانستان اهمیت زیادی دارد زیرا قرار است در نشست لندن درباره وضعیت افغانستان و نیازمندی های آن در عرصه های اقتصادی و نظامی با کشورهای شرکت کننده صحبت شود.

آرمان ملی نوشته که افغانستان در هفت ماه گذشته از ناحیه بدامنی و عدم حکومتداری خوب آسیب های فراوانی را دیده و از نظر اقتصادی نیز افت فراوانی کرده است.

آرمان ملی افزوده اکنون که کنفرانس لندن به افغانستان می پردازد و در آن مشکلات جاری در این کشور به بحث گرفته می شود لازم است تا رهبران کشور، کمک کنندگان به افغانستان را وادار کنند تا کمک های شان را به دولت افغانستان بسپارند تا این کمک ها از طریق دولت افغانستان در امور لازم و برنامه های انکشافی مصرف شود.

روزنامه اصلاح نیز می نویسد که کمک های جهانی در چند سال گذشته به درستی مصرف نشد و تاثیر چندانی بر بازسازی این کشور نگذاشت زیرا اکثر آن حیف و میل شد.

اصلاح نوشته که دولت افغانستان برای حل این مشکل بارها خواستار مصرف کمک ها از مجرای بودجه دولت شده است و اکنون جامعه جهانی باید نیازمندی های افغانستان را در نظر گیرد.

روزنامه انیس نیز می نویسد که مردم افغانستان امیدوارند که جامعه جهانی در نشست لندن به ادامه کمک های شان وعده بسپارند.

انیس نوشته که این بار باید کمک ها در بخش پروژه های زیربنایی متمرکز شود تا افغانستان بتواند به خودکفایی برسد.

گفت‌وگوهای تازه صلح

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که رسانه‌های پاکستانی گزارش‌هایی منتشر کرده‌اند که بر مبنای آن کابل به وساطت سازمان ملل متحد با طالبان مذاکره می‌کند. هدف از این گفت‌وگو کشاندن طالبان به روند سیاسی و تقسیم قدرت سیاسی با آنان خوانده شده است.

۸‌صبح نوشته که اما هر نوع گفت‌وگویی باید شفاف باشد. ارگ باید در مورد آن اطلاع‌رسانی کند و باید به مردم افغانستان بگوید که با کدام دسته از طالبان مشغول مذاکره است.

۸‌صبح افزوده که سران حکومت وحدت ملی باید بدانند که مذاکره با طالبان مساله ملی و همگانی است و تمام گروه‌های سیاسی، مذهبی و قومی چه در داخل نظام و چه در بیرون آن باید به نحوی در گفت‌وگو دخیل باشند.

نویسنده سرمقاله ۸‌صبح به این باور است که نظریات جامعه مدنی، رسانه‌ها و سازمان‌های مدافع حقوق بشر باید در هر نوع گفت‌وگو لحاظ شود.

سنت سرپرستی وزارت خانه ها

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که انتظار می‌رفت ‌در حکومت وحدت ملی تحول و تغییر ژرفی در امر حکومت‌داری در افغانستان رخ دهد.

اطلاعات روز نوشته که همه توقع داشتند که رویه‌های کهنه و ناکام حکومت‌داری کنار نهاده شوند و کارها و گزینش‌ها بر اساس تخصص و معیارهای قانونی و اصولی صورت بگیرند.

اما به باور نویسنده سرمقاله اطلاعات روز، اکنون دیده می‌شود که سنت حکومت‌داری رئیس جمهور کرزی به حکومت وحدت ملی نیز سرایت کرده است.

اطلاعات روز از اقدام اخیر رئیس جمهوری مبنی بر سرپرست ساختن معاونان وزارت خانه ها انتقاد کرده و نوشته که این سنت از نظر قانونی و اصول حکومت‌داری خوب با مشکلات جدی رو برو می‌باشد.

اطلاعات روز تاکید کرده که رئیس جمهوری و رئیس اجرایی باید هرچه زودتر نامزد‌وزیران را به مجلس نمایندگان برای اخذ رای اعتماد معرفی کند تا امور کاری حکومت در مسیر اصلی و قانونی‌اش قرار گیرد.