روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۱۲ قوس

حق نشر عکس AFP

قرار است کنفرانس لندن برای بحث روی آینده افغانستان با حضور مقامات افغان و نمایندگان جامعه جهانی فردا آغاز شود.

روزنامه های ۱۲ قوس/آذر در سرمقاله های امروز خود به توقعات مردم افغانستان از این نشست، گفت‌وگوهای صلح با طالبان و افزایش آمار اچ آی وی مثبت در افغانستان پرداخته اند.

نشست لندن برای افغانستان

روزنامه اصلاح می نویسد که نشست لندن فرصت دیگری برای افغانستان است تا باری دیگر تعهدات جامعه جهانی را برای حمایت از این کشور تازه نمایند.

اصلاح نوشته که در این کنفرانس کشورهای کمک کننده افغانستان باید تعهد کنند که کمک های شان را به ساخت زیربناهای این کشور متمرکز می سازند تا این کشور خودکفا شود.

روزنامه راه مدنیت نیز می نویسد که دولت افغانستان در نشست لندن ظرفیت سیاسی و اداری خود را به کشورهای خارجی نشان می دهد و به این اساس آنها وعده همکاری به افغانستان می دهند.

راه مدنیت افزوده که به خاطر اهمیت امنیتی که افغانستان برای تمام جهان دارد، جامعه جهانی باید افغانستان را از نظر مادی مورد حمایت قرار دهد تا امنیتی که به سود همه است، بهبود یابد.

روزنامه افغانستان نیز نوشته که نشست لندن فرصت استثنایی برای افغانستان به خاطر ترمیم روابط آسیب دیده با جامعه جهانی است.

افغانستان نوشته که اکنون نوع روابط افغانستان با جامعه جهانی در سال های آینده و چگونگی عمل به تعهدات دو جانبه، همه به سیاست و عملکرد حکومت فعلی بستگی دارد.

افغانستان می نویسد که اگر حکومت وحدت ملی بتواند به انتظارات بین المللی پاسخ درست بدهد، بدون شک زمینه های خوبی برای اجرای سیاست های داخلی و خارجی فراهم خواهد شد.

گفت‌وگو با طالبان

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که همزمان با سفر رئیس‌جمهور و رئیس اجرایی به لندن، رسانه‌های بریتانیایی و پاکستانی خبرهایی در مورد مذاکرات اخیر حکومت وحدت ملی با پاکستان و طالبان منتشر کردند.

۸‌صبح نوشته که "رئیس‌جمهورغنی در برگشت از پاکستان هیچ کنفرانس خبری برگزار نکرد و در مورد هیچ یک از این موارد توضیحات نداد. لازم بود که سران حکومت وحدت ملی حداقل پیش از سفر به لندن، در این مورد به افکار عمومی اطلاعات می‌دادند."

۸‌صبح افزوده به‌جای این‌که افشاگری‌های رسانه‌های پاکستانی در سرخط خبرهای رسانه‌های افغانستان باشد، سران حکومت وحدت ملی باید در مورد آن سخن بگویند.

روزنامه آرمان ملی نیز می نویسد که گفت‌وگوهای پنهانی با طالبان "خیانت ملی" است.

آرمان ملی نوشته که پاکستان در حمایت از طالبان نقش اساسی دارد.

نویسنده سرمقاله آرمان ملی به این باور است که رئیس جمهوری افغانستان باید از مذاکرات پنهانی با طالبان خودداری کند و اگر گفتگویی هم صورت می گیرد باید مردم این کشور از آگاه باشند زیرا شریک ساختن طالبان در قدرت به این معنی است که بخشی از امتیازات و صلاحیت حکومت افغانستان به دست پاکستانی ها سپرده شود.

ایدز در افغانستان

وزارت بهداشت افغانستان به مناسبت روز جهانی کنترل ایدز گفته است که در افغانستان ۱۶۹۴ مورد وقایع ا‌چ‌آی‌وی مثبت به ثبت رسیده که نسبت به یک سال گذشته ده درصد افزایش یافته است.

روزنامه اطلاعات روز می نویسد "به‌خاطری مبتلایان به ایدز تا هنوز در افغانستان کم است که این بیماری تازه در کشور شیوع یافته است."

اطلاعات روز نوشته نیاز است که برای مبارزه با ایدز، آگاهی لازم به جامعه داده شود.

اطلاعات روز افزوده که با توجه به عوامل و زمینه‌های شیوع این بیماری در افغانستان، هرگاه مبارزه هدف‌مند و توأم با آگاهی‌دهی همگانی در این کشور صورت نگیرد، خطر شیوع بیش‌تر ایدز و افزایش مبتلایان آن جدی است.