داوودزی: توقع کمک از پاکستان برای صلح در افغانستان، وقت تلفی است

حق نشر عکس MOI

عمر داوودزی وزیر پیشین امور داخله/کشور افغانستان می‌گوید که کمک خواستن از پاکستان برای تامین صلح در افغانستان نسخه ای است که بارها آزموده شده و استفاده دوباره از آن ضیاع وقت است.

او از وزرای کابینه حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان بود و امروز در مراسمی که برای خداحافظی با کارمندان وزارتش برگزار کرده بود، گفت که حامد کرزی از این نسخه بارها و بارها استفاده کرد.

آقای داوودزی خطاب به اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری جدید این کشور گفت که باید نسخه ای جدید برای صلح در این کشور روی دست گرفته شود.

او به تجربیات خود و رئیس جمهوری گذشته در کمک خواستن از پاکستان برای آوردن صلح اشاره کرد و گفت که این تلاش ها بی فایده بود.

عمر داوودزی گفت: "در سال ۲۰۰۵ یک بار در ملاقات با ژنرال مشرف رئیس جمهوری وقت پاکستان، خود او به رئیس جمهور کرزی گفت که ما اشتباه کردیم که طالبان را به وجود آوردیم و دیگر از آنها حمایت نمی کنیم. ما خوشحال شدیم که اینها به راه آمدند اما چه شد؟ یک فریب بود."

او افزود: "حالا اگر ما به این خیال هستیم که پاکستان طالبان را به میز مذاکره بیاورد این خواب است و خیال است و محال است. رئیس جمهوری باید ابتکار کند و نسخه نو را پیش بگیرد."

آقای داوودزی در نشست امروز، برای آوردن صلح در افغانستان پیشنهاداتی کرد.

وی گفت که نخست باید با طالبان و مخالفان مسلح این کشور از موقف برتر و قوی سخن گفت. او تاکید کرد برای رسیدن به این هدف به تقویت و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان نیاز است.

او افزود که مخالفان مسلح افغانستان و تروریسم به تهدیدی منطقه ای تبدیل شده و برای صلح در افغانستان باید ائتلاف منطقه ای ایجاد شود تا امنیت در منطقه تامین شود.

آقای داوودزی گفت: "در آوریل ۲۰۰۷ در جلسه سه جانبه در آنکارا رئیس جمهور کرزی به رئیس جمهور مشرف گفت "برادر!" او (آقای مشرف) حرف آقای کرزی را قطع کرد و گفت: مرا برادر نگو من برادرت نیستم. کرزی گفت که حرفم را بشنو هر چی که هستی. این آتش که ما را می سوزاند فردا طرف شما می آید. او (آقای مشرف) رو به طرف رئیس جمهور ترکیه کرد و گفت که آقای کرزی چند نفری را می گوید که در وزیرستان هستند که ما آنها را مانند ته سیگار سوخته ای زیر پای می کنیم."

او افزود که اما اکنون پاکستان با دارویی که خودش ساخته بود، کشته می‌شود و دیگر طالبان تنها مشکل افغانستان نیست.

اتهام دوباره به پاکستان

وزیر داخله پیشین افغانستان گفت که در سال گذشته تصمیم گرفته شده بود که آدرس جغرافیایی مشخص در داخل افغانستان به طالبان داده شود.

او گفت که در جبهه جنگ سال گذشته پلیس با حمایت ارتش ملی در یک طرف و طالبان و حامی آنها که استخبارات و ارتش کشور همسایه بودند، در طرف دیگر جنگ بودند.

آقای داوودزی افزود: "معلوم است که کدام کشور می خواست برای طالبان آدرس جغرافیایی بدهد. برای این که بعدها زیر فشار بین المللی بتواند بگوید که طالب در خاک من نیست. معلوم است که آن کشور کدام کشور است. وقتی می گوییم رهبری طالبان در کویته است همین کویته در کجاست؟ در افغانستان است؟ همین که می گویند شورای پیشاور و میرانشاه. اینها در کجاست؟"

او افزودکه طالبان موفق نشدند حتی یک وجب از خاک افغانستان را در کنترل خود درآورند اما پلیس توانست بسیاری از نقاطی را که در کنترل آنها بود از دست شان خارج سازد.

آقای داوودزی گفت: "پلیس یک دسیسه بزرگ را رفع و دفع کرد اما این دسیسه ختم نشد و سال آینده با تکنیک جدید ادامه خواهد یافت."

Image caption آقای غنی اخیرا به پاکستان سفر کرد و با نخست وزیر هند در کاتماندو دیدار می کند

جنگ نیابتی در افغانستان

وزیر پیشین وزارت داخله افغانستان گفت که جنگ در افغانستان بین این کشور و طالبان نیست و افغانستان در واقع تنها میدان و ابزار جنگ است.

آقای داوودزی افزود که جنگی که در افغانستان جریان دارد نتیجه جنگ و منازعات منطقه ای است و برای این منازعات از خاک افغانستان استفاده می شود.

موضوع جنگ نیابتی بین پاکستان و هند در میدان افغانستان اخیرا در محافل رسانه‌ای و دیپلماتیک در منطقه مورد بحث بوده و تاکید شده که از وقوع چنین جنگی باید جلوگیری شود.

اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان نیز در سفر اخیرش به نیپال در نشست سارک گفت که او اجازه نخواهد داد افغانستان به میدان جنگ نیابتی تبدیل شود.

این سخنان در واقع هشداری برای پاکستان و هند بود زیرا ناریندرا مودی نخست‌وزیر هند و محمدنواز شریف نخست‌وزیر پاکستان در محل سخنرانی او حضور داشتند.

در حال حاضر افغانستان با هر دو کشور هند و پاکستان روابط دوستانه دارد. رئیس جمهوری پیشین افغانستان بیش از بیست بار به پاکستان سفر کرد و آقای غنی هم در اولین سفرهایش پس از به قدرت رسیدن به این کشور رفت.

هند یکی از بزرگترین حامیان بازسازی و توسعه اقتصادی افغانستان است و دو سال پیش دو کشور پیمان استراتژیکی با هم امضا کردند که شامل همکاری‌های امنیتی و دفاعی هم می‌شود.

مطالب مرتبط