یک منطقه حفاظت شده در جنوب شهر کابل در حال نابودی است

حق نشر عکس Photo Shafiq
Image caption کول حشمت خان در صورت آبگیری مناسب

شورای مردمی حفاظت در افغانستان و سازمان جوانان برای تغییر افغانستان هشدار داده اند که منطقه حفاظت شده 'کول حشمت خان' در جنوب شهر کابل، به دلیل غصب زمین، پیشروی ساختمان‌ها به داخل این منطقه و عدم آبگیری مناسب در حال نابودی است.

این تالاب طبیعی در گذشته شکارگاه شاهان و حکمرانان ملی و محلی افغانستان بوده است.

در ۱۳۱۹ محمد ظاهر، پادشاه سابق این منطقه را پناه‌گاه مرغان آبی اعلام کرد و دستور داد که از آن حفاظت شود. تا سال ۱۳۵۹ حدود ۱۵۷ نوع پرنده در این منطقه زندگی می‌کردند.

Image caption کول حشمت خان اکنون به میدان خشک تبدیل شده است

این کول با مساحت ۱۹۱ هکتار در سطح بین المللی به عنوان پناه‌گاه مرغان آبی شناخته می‌شود. اکنون به دلیل مدیریت نادرست دولت و عدم آگاهی از میزان اهمیت منطقه توسط مردمان ساکن اطراف آن، با تهدید جدی روبرو است.

سازمان جوانان برای تغییر افغانستان، به منظور جلب توجه مردم و مقامات دولتی به این منطقه؛ امروز به صورت نمادین قمست کوچکی از این محل را از زباله پاک کرد.

این اقدام به مناسبت، ۵ دسامبر روز جهانی کارداوطلبانه صورت گرفت.

عنایت الله صافی، رئیس این سازمان به بی‌بی‌سی گفت که در گذشته حدود ۱۵۷ نوع پرنده در این محل زندگی می‌کردند، ولی وزارت زراعت درسال گذشته فقط ۱۰۷ نوع پرنده را در این محل ثبت کرده که دلیل اصلی این کاهش عدم آبگیری این تالاب و از بین رفتن نی‌زارهای اطراف آن است.

تالاب طبیعی 'کول حشمت خان' در کنار اهمیت زیست محیطی که دارد، به عنوان یک محل تفریحی برای شهروندان شهر کابل در گذشته تلقی می‌شد. اما اکنون پرنده‌هایش را از دست داده و اطراف آن به چوپ فروشی، ترمیم‌گاه خودرو/ موتر و محل فروش دام‌ها تبدیل شده است.

گیاهان آبزی این منطقه نیز نابود و این کول همانند گذشته، محل تخم‌گذاری و تولید نسل هزاران پرنده تلقی نمی‌شود.

در گذشته پرندگانی همانند کلنگ‌­ها، قازها و قطان‌ها ساکن این منطقه بودند.

محمد یوسف همت، رئیس شورای مردمی حفاظت از 'کول حشمت خان' نیز به بی‌بی‌سی گفت که 'کول حشمت خان' اکنون به محل انبار مواد زباله تبدیل شده است. مردم زباله و خاک‌ها را در این محل انبار می‌کنند و افراد زورمند زمین‌های مربوط به این منطقه را غصب کرده‌اند.

او افزود که اکنون در حدود ۵۳ جریب زمین این منطقه غصب شده‌است.

Image caption امروز تعداد از جوانان به صورت نمادین مقداری از زباله‌های این کول را جمع آوری کردند

'کول حشمت خان' یکی از ۱۴ منطقه حفاظت شده افغانستان است که همانند سایر مناطق حفاظت شده این کشور به شدت آسیب دیده است.

مناطق حفاظت شده افغانستان از مکانهای دیدنی و نادر هستند که به دلیل حفاظت از این مناطق دولت افغانستان برنامه ملی را در نظر دارد. در گذشته نیز به دلیل اینکه دولت بتواند از این مناطق حفاظت کند، تعداد از آنها به نام شکارگاه‌های سلطنتی یاد می‌شد.

Image caption زمینهای اطراف این کول به محل چوب فروشی، فروش دامها و تعمیرگاه خودرو بدل شده است

مطالب مرتبط