غنی: تمام وزیران دولت وحدت ملی چهره‌های جدید خواهند بود

حق نشر عکس Reuters
Image caption اشرف غنی این گزارش‌ها را رد کرد که دولت افغانستان به نیروهای خارجی اجازه داده که حملات شبانه را دوباره آغاز کنند

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دلیل تاخیر بر سر اعلام کابینه را ادامه بحث بر سر صلاحیت‌های ریاست اجرایی دولت افغانستان خواند.

آقای غنی که با بی‌بی‌سی صحبت می‌کرد، گفت از زمان تشکیل دولت جدید تا بحال باید قوانین زیادی بررسی می‌شد تا صلاحیت‌های رئیس جدید اجرایی افغانستان در چارچوب قوانین افغانستان مشخص می‌شد و به گفته او این مساله اکنون حل شده است.

او گفت مساله دوم بررسی معیارها برای اعضای کابینه جدید بود و بحث‌های زیادی در این مورد صورت گرفت که آیا چهره‌های که در کابینه گذشته حضور داشتند، در کابینه جدید هم باشند یا نه. رئیس جمهوری افغانستان گفت که "اجماع واضح" وجود دارد که کابینه جدید متشکل از چهره‌های جدید باشند.

رئیس جمهوری افغانستان افزود که دلیل سوم تاخیر در تشکیل کابینه بررسی ساختار وزارت‌خانه‌های افغانستان بود که هر وزارت مورد بررسی قرار گرفت، برنامه‌هایشان مشخص شد و اکنون باید برای تطبیق این برنامه‌ها چهره‌های مناسب انتخاب شوند.

آقای غنی همچنین گفت که تصمیم آمریکا برای ادامه "عملیات ضد ترور" در افغانستان پس از ۲۰۱۴ در چارچوب موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا اتخاذ شده اما او این گزارش‌ها را رد کرد که دولت افغانستان به نیروهای خارجی اجازه داده که حملات شبانه را دوباره آغاز کنند.

او گفت: "این موضوع کاملا نادرست گزارش داده شده است. آنچه من گفته‌ام این است که تمام گزینه‌ها مطالعه شوند و در اختیار من گذاشته شوند تا من در مورد آن تصمیم بگیرم."

رئیس جمهوری افغانستان دیروز با عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان در نشست کمک‌‌کنندگان بین‌المللی در لندن طرح دولت وحدت ملی این کشور را به جامعه بین المللی ارائه کردند و کشورهای شرکت کننده در این نشست تعهد کردند که در تطبیق این طرح افغانستان را یاری برسانند.

آقایان غنی و عبدالله امروز برای ادامه گفت‌وگو با متحدان غربی افغانستان وارد برلین پایتخت آلمان شدند. آلمان یکی از کشورهای عمده کمک کننده به افغانستان در ۱۳ سال گذشته بوده است و پس از آمریکا و بریتانیا بیشترین نیرو را در چارچوب آیساف به افغانستان فرستاد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقایان غنی و عبدالله امروز برای ادامه گفت‌وگو با متحدان غربی افغانستان وارد برلین پایتخت آلمان شدند