آمریکا هزار سرباز دیگر را پس از ۲۰۱۴ در افغانستان باقی می‌گذارد

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای هگل دو هفته پیش استعفا داد اما همچنان تا آغاز کار وزیر دفاع جدید، خط مشی پنتاگون را پیش می‌برد

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا که دو هفته پیش استعفا داد، اعلام کرده که کشورش خروج یک هزار سرباز آمریکایی از افغانستان را در پایان سال جاری میلادی برای چند ماه به تاخیر انداخته است.

پیشتر اعلام شده بود که با پایان ماموریت رزمی آمریکا در افغانستان در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴، تنها ۹۸۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند و ماموریت اصلی شان (حمایت قاطع)، آموزش، مشوره‌دهی و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان است.

آقای هیگل که در نشست خبری با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در کابل صحبت می‌کرد، گفت که این تغییر در شمار نیروها به دستور باراک اوباما و به منظور پر کردن خلا نیروهای است که باید از سوی دیگر کشورهای عضو ناتو تامین می‌شدند و به دلیل تاخیر در امضای موافقت‌نامه 'وضعیت نیروها' میان افغانستان و ناتو، این کشورها هنوز آماده این کار نشده اند.

او گفت که این تصمیم ماموریت آمریکا را برای سال‌های پیشرو در افغانستان تغییر نمی‌دهد ولی آمریکا هرگز اجازه نخواهد داد که افغانستان بار دیگر به پناه‌گاه القاعده و حامیانش تبدیل شود.

روزنامه نیویورک تایمز، چند روز پیش نوشت که رئیس جمهوری آمریکا بی‌سر و صدا تصمیم گرفته تا نیروهای آمریکایی در افغانستان پس از ۲۰۱۴ اجازه شرکت در جنگ مستقیم با القاعده و طالبان را داشته باشند.

چاک هیگل گفت که یک نیروی محدود ضدتروریسم عملیات خود علیه القاعده و حامیانشان را در افغانستان پس از ۲۰۱۴ ادامه خواهند داد.