روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۱۶ قوس

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای هگل دو هفته پیش استعفا داد اما همچنان تا آغاز کار وزیر دفاع جدید، خط مشی پنتاگون را پیش می‌برد

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا که دو هفته پیش استعفا داد، اعلام کرده که کشورش خروج یک هزار سرباز آمریکایی از افغانستان را در پایان سال جاری میلادی برای چند ماه به تاخیر انداخته است.

او دیروز به کابل سفر کرد و در نشست خبری مشترک با اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان حضور یافت.

همکاری آمریکا و افغانستان در مبارزه با تروریسم، تامین امنیت و صلح در افغانستان و کم کاری های پارلمان افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۶ قوس/آذر افغانستان است.

همکاری و درک مشترک برای مبارزه با تروریسم

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که رئیس جمهوری افغانستان گفته که موافقتنامه همکاری‌های امنیتی مبنای همکاری‌های نظامی و امنیتی افغانستان و آمریکا پس از شروع سال آینده میلادی خواهد بود. وزیر دفاع آمریکا نیز با تایید این سخنان، به تداوم پشتیبانی کشورش از افغانستان تاکید کرد.

۸‌صبح افزوده که هر دو مقام تایید کردند که پس از سال ۲۰۱۴، تمام مسئولیت‌های امنیتی و جنگی به‌دوش نیروهای داخلی خواهد بود و نیروهای ناتو، نقش حامی نیروهای داخلی را خواهد داشت.

۸‌صبح نوشته که مردم افغانستان انتظار دارند که ناتو و آمریکا، به تجهیز نیروهای داخلی افغانستان، بیشتر از هر چیز دیگری توجه کنند.

به باور نویسنده سرمقاله ۸‌صبح، تجهیز و تقویت بیشتر نیروهای امنیتی افغانستان، طالبان را از پیروزی نظامی مایوس می‌سازد و این امر زمینه را برای مذاکره و توافق سیاسی، فراهم می‌سازد.

روزنامه اطلاعات روز نیز می نویسد که یک سال پیش با اعلام خبر خروج نیروهای خارجی از افغانستان، شروع جنگ‌های داخلی، ترک و فراموشی افغانستان از سوی جامعه‌ جهانی، بازگشت دوباره‌ طالبان، گسترش ناامنی، سقوط دولت و شروع هرج‌و‌مرج، فرضیه‌های غالب در مورد آینده‌ افغانستان بودند.

اطلاعات روز نوشته که با امضای موافقتنامه امنیتی بین افغانستان، آمریکا و ناتو، افغانستان و همکاران جهانی اش بار دیگر اندک اندک به سیاست جنگ با تروریسم به افغانستان بازگشتند؛ امری که دو سال پیش ترک شد و در نتیجه‌ آن گروه‌های تروریستی در افغانستان دوباره قدرت گرفتند و ناامنی گسترش یافت.

اطلاعات روز افزوده که نکته‌ مثبت این است که افغانستان و ایالات متحده‌ آمریکا هردو به درک مشترکی از چگونگی مبارزه با تروریسم و ضرورت همکاری‌های امنیتی و نظامی مشترک رسیده‌اند.

صلح و امنیت در افغانستان

روزنامه افغانستان می نویسد که گفت‌وگو با طالبان در دولت گذشته و دولت فعلی از اولویت های اساسی بوده است.

افغانستان نوشته که دولت فعلی نیز در روند صلح راه دولت قبلی را پیش گرفته و سیاست این دو دولت شباهت های زیادی با هم دارند.

نویسنده سرمقاله افغانستان به عنوان نمونه از ادبیات سیاسی این دو دولت، تاکید بر نقش عربستان در روند صلح افغانستان و رهبری روند صلح از سوی حکومت افغانستان نام گرفته است.

افغانستان تاکید کرده که دولت افغانستان باید برای آوردن صلح علاوه بر تاکید بر عوامل بیرونی، زمینه های داخلی را نیز در نظر داشته باشد و طالبان را مجبور به صلح سازد.

روزنامه اصلاح نیز می نویسد که تامین امنیت در افغانستان کلید تمام موفقیت های این کشور است.

اصلاح نوشته که همکاران بین المللی افغانستان باید برای آوردن صلح و تامین امنیت در این کشور، همکار باشند.

نویسنده سرمقاله اصلاح برای رسیدن به این هدف به تجهیز و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان تاکید کرده است.

کم کاری های مجلس نمایندگان افغانستان

روزنامه جامعه باز می نویسد که "پارلمان خانه ای که از آن مردم نیست."

جامعه باز نوشته که بیش از یک‌دهه از عمر مجلس نمایندگان که مظهر اراد ملت و نمایندگان مردم است، می­ گذرد، اما این مجلس هیچ نکته درخشانی در کارنامه خود حداقل در این دور ندارد.

جامعه باز از بی نظمی و بی برنامگی های مجلس نمایندگان انتقاد کرده و در ارتباط با برهم خوردن نشست های عمومی این مجلس نوشته که "تکرار این حدیث تمسخری است بر نام پارلمان و مردم‌سالاری."

جامعه باز می نویسد که مجلس نمایندگان، مردم را فراموش کرده است؛ مردمی که در فراموشی خود نقشی تعیین‌کننده دارد؛ زیرا آنها نمایندگان را انتخاب کرده‌اند.

مطالب مرتبط