آمریکا فرمانده ارشد گروه طالبان پاکستان را به این کشور تحویل داد

حق نشر عکس AP
Image caption لطیف محسود در اکتبر سال گذشته میلادی در افغانستان بازداشت شد

مقامات پاکستانی تایید کرده اند که نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان، لطیف محسود یکی از رهبران ارشد گروه طالبان پاکستان را به این کشور تحویل داده است.

نیروهای آمریکایی در افغانستان نیزبا نشر خبرنامه‌ای گفته اند که دیروز این نیروها سه زندانی پاکستانی را که در افغانستان نگهداری می‌شدند به پاکستان تحویل داده و دولت افغانستان در این روند مشارکتی نداشته است.

بر اساس این خبرنامه این اقدام بعد از مشوره با پاکستان و دریافت اطمینان لازم از این کشور انجام شده است.

نیروهای آمریکایی افزوده که این نیروها پرونده این افراد را به دقت مرور کرده و از پاکستان نیز اطمینان گرفته که تا با آنان مطابق قانون آمریکا و بین‌الملل برخورد شود.

سخنگوی سفارت آمریکا در پاکستان گفته که این سه زندانی پاکستانی در پایگاه نظامی بگرام نگهداری می‌شدند.

نیروهای آمریکایی و سفارت آمریکا درباره هویت این افراد ابراز نظر نکرده‌اند.

نظیف الله سالارزی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که آقای محسود در زندان تحت کنترل دولت افغانستان نبود و اکنون کابل در صدد جمع‌آوری اطلاعات بیشتر در این زمینه است.

در ماه اکتبر ۲۰۱۳ وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که لطیف محسود، از رهبران ارشد گروه طالبان پاکستانی در افغانستان بازداشت شده است.

ماری هارف، یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا گفته بود که نیروهای آمریکایی توانسته‌اند یکی از "رهبران تروریست‌ها" و "فرمانده ارشد" گروه طالبان در پاکستان را دستگیر کنند.

گفته می‌شود که آقای محسود در ولایت لوگر در جنوب کابل بازداشت شده بود.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی در آن زمان نوشت که آقای محسود به وسیله نیروهای امنیتی افغانستان دستگیر شده و سپس نیروهای نظامی آمریکایی او را به پایگاه بگرام منتقل کرده‌اند.

یک سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان به واشنگتن پست گفته بود که نیروهای آمریکایی آقای محسود را به زور با خود برده‌اند.

خانم هارف گفته بود که گروه آقای محسود به طراحی عملیات نافرجام بمبگذاری در میدان تایم نیویورک در سال ۲۰۱۰، حمله به دیپلمات‌های آمریکایی در پاکستان و کشتار شهروندان این کشور متهم است.

لطیف محسود، از بستگان حکیم الله محسود رهبر طالبان پاکستانی است که در نوامبر ۲۰۱۳ در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی کشته شد.

در زمان حیات حکیم الله محسود، از لطیف الله محسود به عنوان بازوی راست رهبر طالبان پاکسانی، یاد می‌شد.

مطالب مرتبط