دختر نوجوانی در هلمند 'با چاقو کشته و به رویش اسید پاشیده شده'

حق نشر عکس Abdul Aziz Safdari
Image caption جسد مقتول در بیمارستان بست نگهداری می‌شود، ولی تا حال هیچ کسی به عنوان عضو خانواده او به بیمارستان مراجعه نکرده است

منابع محلی در ولایت هلمند در جنوب افغانستان گفته‌اند که جسد یک دختر شانزده ساله از ویرانه‌ای در حالی پیدا شده که به ضرب چاقو کشته و به صورتش هم تیزاب (اسید) پاشیده شده است.

پس از آن که شامگاه دیروز مردم از وجود جسدی در ویرانه‌ای به پلیس خبر دادند، ماموران پلیس جسد را به بیمارستان بست منتقل کردند.

دکتر نثاراحمد بارک، رئیس بیمارستان بست گفته که آثار زخم چاقو در سینه و شکم این دختر نوجوان دیده می‌شود و به گفته او، به صورت او هم تیزاب پاشیده شده تا شناخته نشود.

آقای بارک افزود که این دختر باردار هم بوده است.

رئیس بیمارستان بست گفت که هویت مقتول مشخص نشده و تا حال هیچ کسی به عنوان عضو خانواده مقتول به بیمارستان مراجعه نکرده است.

تا حال مشخص نیست که این دختر را چه کسی و به چه دلیلی به قتل رسانده، اما دکتر بارک می گوید احتمال دارد که "عدم آگاهی از قانون و رسوم ناپسند اجتماعی" در قتل این دختر نقش داشته باشد.

به دنبال انتشار خبر قتل این دختر، محمدبلال صدیقی رئیس کمیسیون حقوق بشر در ولایت هلمند از خشونت "نگران کننده" و گسترده علیه زنان در این ولایت خبر داده است.

آقای صدیقی گفت که انواع خشونت علیه زنان در این ولایت اعمال می شود که برخی از این خشونت بسیار شدید است.

به گفته او، از آغاز سال جاری تا حال ۲۵۳ مورد خشونت علیه زنان در هلمند ثبت شده که افزایش ۳۰ درصدی را نسبت به سال گذشته در زمان مشابه نشان می‌دهد.

رئیس دفتر حقوق بشر هلمند افزود که آمار خشونت با زنان در این ولایت در سراسر سال گذشته به ۳۳۰ مورد رسیده بود.

خشونت با زنان از مشکلات گسترده اجتماعی در جامعه مردسالار افغانستان است.

با آن که نهادهای گوناگون مدافع حقوق زنان در سیزده سال اخیر تلاشهای زیادی را برای محو خشونت با آنها به راه انداخته اند، هنوز آمار در این مورد بسیار درشت است.

اخیراً سازمانی موسوم به اکشن اید گزارش داد که ۸۷ درصد زنان افغان دست‌کم با یک نوع خشونت خانوادگی رو به رو شده‎اند و ۶۲ درصد آنها از انواع خشونت‌های خانوادگی رنج می‌برند.

یافته های این سازمان همچنین نشان می دهد که تنها ۴۵ درصد زنان در افغانستان آزادی انتخاب دارند و ۸۵ درصد زنان مستعد کار بیکارند.

مطالب مرتبط