روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۷ قوس

حق نشر عکس AP
Image caption لطیف محسود در اکتبر سال گذشته میلادی در افغانستان بازداشت شد

مقامات پاکستانی تایید کرده اند که نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان، لطیف محسود یکی از رهبران ارشد گروه طالبان پاکستان را به این کشور تحویل داده‌اند.

روزنامه های ۱۷ قوس/آذر کابل در سرمقاله های امروز خود به سپردن لطیف محسود به دولت پاکستان، و درخواست پناهندگی شماری از اعضای جامعه مدنی افغان در لندن و بررسی بخشی از کارکردهای رئیس جمهوری افغانستان پرداخته اند.

سپردن یکی از رهبران طالبان به پاکستان

روزنامه جامعه باز می نویسد که تحویل لطیف‌الله محسود، یکی از فرماندهان اصلی طالبان پاکستان و احتمالا مهم‌ترین عضو فعلی خانواده محسود توسط نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان به دولت پاکستان، نقطه عطف روابط استخباراتی دولت آمریکا و پاکستان در سال‌های اخیر محسوب می‌شود.

جامعه باز نوشته که شاید بعد از ماجرای شکار اسامه بن لادن در پاکستان، هرگز روابط استخباراتی دو‌ کشور تا این حد مملو از روحیه همکاری نبوده است.

جامعه باز افزوده که هم در مساله دستگیری لطیف‌الله محسود، هم در اتفاق اخیر، حق حاکمیت سرزمینی دولت افغانستان و قرادادهای همکاری دو‌جانبه برای مقابله با تروریسم رعایت ‌نشده است.

نویسنده سرمقاله روزنامه جامعه باز این اقدام آمریکا را یک بازی دوگانه خوانده است.

'جامعه مدنی یا جامعه ان‌جی‌اویی؟'

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که مفهوم جامعه مدنی همزمان با نظم سیاسی جدید و پس از سقوط طالبان به افغانستان آمد، اما مصداق واقعی بیرونی پیدا نکرد.

۸‌صبح نوشته که چهره‌ها و اداره‌هایی که خودشان را جامعه مدنی می‌نامند، بیشتر هدف‌های بازرگانی را دنبال می‌کنند و دموکراسی و جامعه مدنی برای آنان ارزش ندارد.

۸‌صبح افزوده که شهروندان کشور، به یاد ندارند که در سیزده سال، کسی از نشانی جامعه مدنی کاری در خور انجام داده باشد. در حالی‌که خلاهای زیادی وجود دارد که جامعه مدنی باید آن را پر می‌کرد.

۸‌صبح می نویسد که همین حیف‌ومیل کمک‌ها و نگاه پروژه‌ای به همه چیز سبب شد که حکومت و نهادهای دولتی هم آن‌چه را که جامعه مدنی خوانده می‌شود، جدی نگیرند.

روزنامه ماندگار نیز نوشته که در سفر اخیر اعضای جامعه مدنی به لندن، شماری از آنها به کشور برنگشته اند و در همانجا درخواست پناهندگی داده اند.

ماندگار می نویسد که تصور بسیار خام و نادرست از مفهوم جامعه مدنی در افغانستان شکل گرفته است که آن‌هم به ایجاد برخی از انجوها (ان‌جی‌او یا نهادهای غیردولتی) زیر نام نهادهای جامعه مدنی ربط دارد.

ماندگار افزوده که وجود فساد گسترده و عدم شناخت دقیق از جامعه افغانستان باعث شد که این نهادها در حد ان‌جی‌اوهای شخصی تقلیل بیابد.

کارکردهای رئیس جمهوری

روزنامه افغانستان می نویسد که این روزها معضل تاخیر در معرفی اعضای کابینه حکومت وحدت ملی به یکی از نگرانی های مردم تبدیل شده است.

افغانستان نوشته که بسیاری از شهروندان بیم آن دارند که حکومت وحدت ملی در تقسیم پست ها و تعیین افراد باهمدیگر اختلاف پیدا کرده و روند تشکیل حکومت را بیش از اندازه با تاخیر مواجه سازند.

افغانستان افزوده که نگرانی مردم در ارتباط با انتخاب افراد شایسته در ادارات دولتی فارغ از پارتی بازی ها و زدو بندها هنوز هم به قوت خود باقی است.

نویسنده سرمقاله افغانستان تاکید کرده که دولت وحدت ملی باید همان گونه که شعار شایسته سالاری داده است، این شعار را در انتخاب اعضای کابینه عملی کند.

روزنامه آرمان ملی نیز در سرمقاله امروز خود از رئیس جمهوری می خواهد که قدرت را در نزد خود متمرکز نسازد و صلاحیت های رئیس اجرایی و معاونانش را مشخص سازد.

آرمان ملی نوشته که به همین گونه استقلال دو قوه دیگر دولت باید حفظ شود و رئیس جمهوری و دیگر مقام های قوه اجراییه هیچگونه دخالتی در کار این نهادها نداشته باشند.

آرمان ملی افزوده که در غیر آن اگر قدرت در دست یک شخص بماند، ظلم و بی عدالتی در همه کشور بیداد خواهد کرد و عواقب آن برای حکومت وحدت ملی، بسیار خطرناک خواهد بود.

مطالب مرتبط