بزرگان کنر: راه کنر افغانستان به باجور پاکستان بعد از یک دهه باز می‌شود

Image caption مقامات محلی کنر بارها گفته بودند که پاکستان از خاکش به این ولایت موشک شلیک می کند

بزرگان قومی ولایت کنر برای اولین بار در سیزده سال گذشته، همراه با جمعی از نمایندگان محلی حکومت و ارتش به آن سوی مرز به منطقه باجور پاکستان سفر کردند.

این هیات ۲۲ نفری برای سه روز در باجور بودند و با نمایندگان اهالی محل، مقامات محلی حکومتی و مخالفان مسلح دیدار و گفت‌وگو کردند.

اکنون اعضای این هیات پس از بازگشت از سفر می گویند بر بازگشایی راه کنر و باجور و احراز پاسگاه های امنیتی در بعضی مناطق مرزی تفاهم کرده اند.

قرار است به زودی هیاتی از آن سوی مرز نیز به کنر سفر کند و برای حل مشکلات دیگر مرزی با افغانها به گفت‌و گو بنشیند.

جان ولی از بزرگان قومی کنر که رهبری هیات افغانی را به عهده داشت می گوید که باز شدن دوباره مسیر کنر تا باجور اصلی ترین هدف آن ها در این گفت‌و گو ها بوده است.

این مسیر از یک دهه به این سو به دلیل ناامنی ها مسدود بود و مردم منطقه حتی برای دیدار با نزدیکان شان در آن سوی مرز مجبور بودند از راه تورخم از ولایت ننگرهار به پاکستان سفر کرده و بعدا به باجور بروند. بازرگانی از این مسیر نیز کاملا ناممکن بود.

آقای جان ولی می گوید که آنها با مخالفان هر دو سوی مرز نیز گفت‌و گو کرده اند و در نتیجه این دیدارها توافق کرده اند که این مسیر دوباره برای رفت و آمد باز شود.

او افزود که ایجاد پاسگاه های امنیتی در منطقه غاشی در ولسوالی مروره ولایت کنر افغانستان از دیگر توافقات آنها بوده است.

وی همچنین تاکید می کند که به افغانها اطمینان داده شد که دیگر از سوی نظامیان پاکستانی بر ولایت کنر موشک شلیک نخواهد شد.

شجاع الملک جلاله سرپرست ولایت کنر در دیدار با اعضای این هیات افغان، گفت که این دیدارها می تواند صلح و آرامش را به هر دو سوی مرز بازگرداند.

وی افزود که امیدوار است در ولایت کنر نیز زمینه همچو نشست ها حتی با نمایندگان طالبان فراهم شود.

او گفت: "من از دیرزمان به این سو آرزو داشتم که مردم هر دو سوی مرز با هم به گفت‌وگو بنشینند و دریابند که ریشه اختلاف در چه است. چرا جنگ ادامه دارد و چرا در هر دو طرف مردم کشته می شوند؟ ما با طالبانی که از سلطه بیگانگان رها شده باشند مشکلی نداریم و آرزو داریم تا در آینده با آنها نیز همچو نشست ها داشته باشیم."

اعضای هیات افغانی می‌گویند که از چند ماه بدین سو تلاش کرده اند تا سرانجام توانسته اند حکومت ها و طالبان هر دو سوی مرز را قناعت دهند که همچو نشست ها برگزار شود.

شماری از این نمایندگان می گویند اگر این سلسله گفت‌وگو ها ادامه یابد ممکن در موقف حکومت های افغانستان و پاکستان و روابط آنها نیز تغییری رونما شود.

اگرچه روابط پاکستان و افغانستان خوب خوانده می شود اما هر از چند گاهی تنش ها در بین این دو کشور دیده می شود.

مطالب مرتبط