روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۱۸ قوس

حق نشر عکس AP
Image caption لطیف محسود در اکتبر سال گذشته میلادی در افغانستان بازداشت شد

مقامات پاکستانی تایید کرده اند که نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان، لطیف محسود یکی از رهبران ارشد گروه طالبان پاکستان را به این کشور تحویل داده‌اند.

تحویل دهی مقام بلند رتبه طالبان به پاکستان، پایان ماموریت ناتو در افغانستان و داستان های خشونت با زنان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۸ قوس/آذر کابل است.

"معامله های ناشفاف پشت پرده"

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که سپردن لطیف‌الله محسود، مسئول مالی تحریک طالبان پاکستان، از سوی نیروهای آمریکایی به پاکستان، بسیار سوال‌برانگیز و مبهم است.

۸‌صبح نوشته که نظر به توافق‌های قبلی کابل با آمریکا و کشورهای عضو ناتو، هر زندانی خارجی‌ای که به کشور متبوعش سپرده می‌شود، باید در هماهنگی با شورای امنیت ملی افغانستان باشد.

اما ۸‌صبح می نویسد که موضع رسمی ارگ این است که حکومت وحدت ملی، در جریان سپردن لطیف‌الله محسود به پاکستان نیست بنابراین سپردن یک زندانی مهم به پاکستان از سوی آمریکا آن‌هم بدون این‌که دولت افغانستان در جریان باشد، اقدامی سوال‌برانگیز است.

۸‌صبح افزوده برای این‌که جنگ در این منطقه پایان یابد و مناطقی از افغانستان و پاکستان، کانون تروریسم بین‌المللی نباشد، لازم است که کشورهای عضو ناتو، پاکستان را به تغییر رفتار وادار سازند و از معامله کوچک پشت پرده با آن کشور دست بردارند.

این روزنامه امروز مقاله ای از رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی پیشین افغانستان در این مورد نیز چاپ کرده است.

در این مقاله آمده است که " این تسلیمی در پی سفر طولانی لوی‌درستیز پاکستان به ایالات متحده صورت می‌گیرد. همه چیز نشان می‌دهد که آمریکا و پاکستان به توافقاتی رسیده‌اند، که در آن افغان‌ها نقشی ندارند."

ادامه همکاری های جهانی در تامین امنیت افغانستان

روزنامه افغانستان می نویسد که یکی از سخت ترین ماموریت های ناتو در حال پایان یافتن است.

افغانستان نوشته که پایان ماموریت به معنی بیرون رفتن از افغانستان و قطع کامل جنگ نیست، بلکه دوره ای جدید از ماموریت ناتو از آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی شروع خواهد شد.

اما افغانستان افزوده که "برخورد دولت و ناتو که در این سالها در جنگ مستقیم با طالبان بوده اند، باعث شد تا طالبان بتوانند در این جنگ نه تنها به حیات خود ادامه بدهند بلکه قدرت بیشتری بیابند."

افغانستان می نویسد که دولت افغانستان در یک سیاست غیر مشخص در بسیاری از موارد به جای پیگیری یک استراتیژی دقیق در مبارزه با طالبان به امتیاز دهی و سهل انگاری در مقابل طالبان عمل کرد.

همچنان افغانستان افزوده که قدرت یابی طالبان نتیجه اشتباهات و عدم هماهنگی میان دولت و نیروهای ناتو و ناآشنایی این نیروها با اوضاع و خصوصیات افغانستان بوده است.

اما نویسنده سرمقاله افغانستان تاکید می کند که حکومت وحدت ملی در این دوره می تواند به طرز متفاوتی با حضور نیروهای ناتو برخورد کند تا اشتباهات گذشته به حداقل برسد.

روزنامه انیس نیز می نویسد که تجدید تعهدات اخیر جامعه جهانی در حمایت نظامی و اقتصادی از افغانستان نشان می دهد که این کشور چون گذشته از حمایت جامعه جهانی برخوردار است.

انیس افزوده که حکومت وحدت ملی نیز تلاش دارد تا از این فرصت ها برای آوردن ثبات و امنیت در افغانستان استفاده کند.

داستان ناتمام خشونت با زنان در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که مردم افغانستان اکنون با پدیده خشونت با زنان عادت کرده‌اند و موارد هرچند تکان‌دهنده و فجیع ‌خشونت و بد‌رفتاری با زنان، بر روح و روان مردم افغانستان تاثیر نمی‌کند.

اطلاعات روز نوشته که در تازه‌ترین مورد، روز گذشته جسد یک دختر شانزده ساله که با ضربات چاقو به قتل رسیده بود، در ولایت هلمند یافت شد و در ولایت بلخ نیز دو روز پیش یک دختر پنج ساله از سوی یک مرد مورد تجاوز جنسی قرار گرفت.

اطلاعات روز افزوده تا زمانی که نوع نگاه و رفتار مجریان قانون به بحران‌های اجتماعی تغییر نکند و عاملان خشونت علیه زنان احساس مصونیت نمایند، امیدی به پایین آمدن گراف خشونت علیه زنان وجود نخواهد داشت.

مطالب مرتبط