سازمان ملل: تا پنج سال دیگر چهار میلیون جوان افغان جویای کار خواهند بود

حق نشر عکس UNFPA
Image caption سازمان ملل گفته است که داشتن جمعیت جوان هم سرمایه و هم تهدید برای کشورها به حساب می‌آید

صندوق جمعیت سازمان ملل اعلام کرده که تا پنج سال آینده شمار جوانانی که واجد شرایط کار در افغانستان خواهند شد، به چهار میلیون نفر می‌رسد. این روند براساس ارزیابی انجام شده تا ۴۰ سال دیگر ادامه خواهد داشت و هر پنج سال بیش از ۳ میلیون نفر به افراد در سن قانونی کار افزوده خواهند شد.

براساس قوانین افغانستان زمانی یک فرد حق استخدام در نهادهای رسمی و اشتغال به کار را دارد که به سن هجده سالگی رسیده باشد. این مدت برای کسانی که در فعالیتهای سبک مشغول می‌شوند ۱۵ و برای کار آموزان ۱۴ سال مقرر شده است.

اداره مرکزی آمار افغانستان شهروندان زیر سن کمتر از سن ۱۵ سال را در افغانستان بیش از ۱۱ میلیون نفر اعلام کرده است.

خانم انیت سکس رابرتسن، نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل در افغانستان امروز (سه شنبه ۹ دسامبر، ۱۸ قوس) همزمان با انتشار این گزارش درباره اشتغال جوانان افغان گفت که ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان همراه با ارائه خدمات بهداشتی و آموزشی باید در اولویت برنامه‌های دولت افغانستان باشد.

او افزود که افغانستان به دستآوردهایی که در دهه گذشته داشته باید افتخار کند، اما هنوز نیمی از دختران افغان به مدرسه نمی‌روند.

به گفته او حکومت افغانستان تعهد خود را با تدوین پالیسی ملی جوانان نشان داده است، اما این ابتکار با طرح برنامه توسعه‌ای جامع برای جوانان باید دنبال شود.

همچنین در گزارش صندوق جمعیت سازمان ملل که زیر عنوان "افغانستان سرزمین جوانان" در کابل نشرشده، آمده است که بیشتر از ۶۳ درصد جمعیت افغانستان در سنین زیر ۲۵ سال قرار دارند.

حق نشر عکس UPFPA
Image caption این گزارش تحت عنوان افغانستان وضعیت جوانان منتشر شده است

این نهاد افزوده است که این نوع ترکیب جمعیتی می‎تواند هم فرصت و هم تهدیدی برای این کشور به حساب آید. با فراهم سازی آموزش، شغل، بهداشت و رشد قابلیتهای آنان، جوانان می‌توانند به نیرویی برای توسعه یک کشور منجر شوند.

در این گزارش آمده که میزان با سوادی در میان پسران در این کشور به ۶۲ درصد و در میان دختران به ۳۲ درصد می‌رسد وبا توجه به این، اشتغال یکی از چالشهای اصلی در افغانستان به حساب می‌آید.

صندوق جمعیت سازمان ملل گفته است که تلاش دارد تا جوانان افغان نقش قابل قبولی در توسعه کشورشان داشته باشند و اکنون نیز بر سر راهکارهای کار می‌کند تا جوانان در تصمیم گیریها در تمام سطوح مشارکت داشته باشند.

در این نشست تیمورشاه اسحق زی، معاون جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفت که چرخه فقر نسل اندر نسل جوانان را می‌توان با سرمایه‌گذاری بالا در زمینه آموزش، جلوگیری از ازدواج و باداری زود هنگام دختران از بین‌برد.

صندوق جمعیت سازمان ملل گفته است که سرمایه گذاری کشورهای شرق آسیا در دهه‌های ۱۹۵۰ الی ۱۹۶۰ و جمعیت بالای جوانان آنها، امکان اجرائی برنامه تنظیم خانواده را مهیا کرد و علاوه بر آن باعث رشد عظیم اقتصادی در این کشورها شد به نحوی که در حد فاصل سال ۱۹۵۰ الی ۲۰۰۸ درآمد خالص کشور کره جنوبی به اندازه ۲۲۰۰ درصد رشد کرد.

این نهاد افزوده است که سرمایه گذاری برای جوانان باید به آشنایی آنان از حقوق‌شان، بهبود وضعیت بهداشتی، افزایش دانش و توانایی و درکل تواناسازی آنان در انتخاب مسیر زندگی‌شان منجر شود.

اداره احصائیه (آمار) مرکزی افغانستان آمار تخمینی جمعیت این کشور را ۲۷ میلیون و پانصد هزار نفر اعلام کرده است.

مطالب مرتبط