اشرف غنی: سیا باید فهرست افغان‌هایی را که شکنجه کرده در اختیار ما قرار دهد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از دولت آمریکا خواست که فهرست شهروندان افغانی را که پس از حملات ۱۱ سپتامبر از سوی اداره اطلاعات مرکزی آمریکا یا سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) شکنجه شده‌اند در اختیار دولت افغانستان قرار دهد.

آقای غنی که در واکنش به انتشار گزارش ۴۰۰ صفحه‌ای سنای آمریکا در مورد شکنجه توسط سیا صحبت می‌کرد، گفت: "من این گزارش را خواندم. تکان دهنده است و نشان می‌دهد که کارمندان سیا، تمام معیارهای پذیرفته شده حقوق بشر را نقض کرده‌اند."

آقای غنی به شدت این عملکرد سیا را محکوم کرد و گفت که این گزارش نشان می‌دهد که شماری از شهروندان افغانستان نیز تحت شکنجه قرار گرفته اند، اما تعداد آنها مشخص نیست.

او گفت: "ما می‌خواهیم تعداد و هویت این افراد مشخص شود تا برای اعاده حیثیت شان جدی عمل کنیم."

او افزود: "در این گزارش گفته شده که شماری از این افراد کاملا بی‌گناه بوده اند و این رفتار نادرست است."

رئیس جمهوری افغانستان گفت: "طبق معاهده امنیتی دو جانبه میان افغانستان و آمریکا بعد از ختم سال ۲۰۱۴ هیچ کس به جز دولت افغانستان نمی‌تواند در افغانستان زندان یا زندانی داشته باشد."

آقای غنی گفت که در این مورد حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز تلفنی صحبت کرده و پس از بازگشت آقای کرزی از چین قرار است نشست مشترکی با شرکت "بزرگان" افغانستان برای بحث بر سر این موضوع برگزار شود.

روز گذشته گزارش کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا از روش‌های خشن بازجویی و اقداماتی که برای اعمال فشار روی مظنونان به ارتباط با القاعده انجام شده، منتشر شد.

تهیه کنندگان این گزارش نتیجه گرفته اند که استفاده از شکنجه به "اطلاعات مهم و قابل پیگیری" منجر نشده و اطلاعات به دست آمده از این بازجویی‌ها در دفاع از امنیت ملی آمریکا کلیدی نبوده است.

سیا پیشتر استفاده از این شیوه‌های خشن را با این استدلال توجیه می‌کرد که از این طریق به اطلاعات مهمی دست یافته و جان هزاران آمریکایی را نجات داده است.

این سازمان پس از انتشار گزارش سنا مجددا در بیانیه‌ای این موضع خود را تکرار کرد.