روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۱۹ قوس

حق نشر عکس UNFPA
Image caption سازمان ملل گفته است که داشتن جمعیت جوان هم سرمایه و هم تهدید برای کشورها به حساب می‌آید

امروز دهم دسامبر برابر است با روز جهانی حقوق بشر.

حقوق بشر در افغانستان، بودجه مالی دولت در سال ۱۳۹۴ و وضعیت جوانان افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۹ قوس/آذر کابل است.

حقوق بشر در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که با شکل‌گیری نظم سیاسی جدید در افغانستان، با آن‌که بهبود اندکی در وضعیت حقوق بشر در کشور رونما شد و مردم افغانستان از حق رای‌دهی و انتخاب کردن برخوردار شدند و آزادی رسانه‌ها، تا حدودی تحقق یافت، اما با آن‌هم، حقوق بشر در افغانستان نقض می‌شود.

۸‌صبح نوشته چیزی‌که امیدوارکننده است این است که رسانه‌ها، جامعه مدنی و قشری از جوانان معتقد به ارزش‌های حقوق بشری، برای نهادینه‌سازی این ارزش‌ها در کشور تلاش می‌کنند.

روزنامه جامعه باز نیز می نویسد که مناسبت‌های مانند روز جهانی حقوق بشری، فرصتی برای ارزیابی کارنامه گذشته و برنامه‌های آینده حکومت‌ها در جوامع مختلف است.

جامعه باز نوشته که افغانستان در دوره جدید دستاوردهای مهمی در زمینه طرح ارزش‌های حقوق بشری، تدوین این ارزش‌ها در قالب اسناد الزام‌آور حقوقی و تشکیل برخی نهادهای حمایتی، داشته است؛ اما این واقعیت نیز غیرقابل‌انکار است که این دستاوردهای مهم تحت تاثیر عوامل خارجی به دست آمده است.

اما جامعه باز افزوده که در حکومت قبلی از ارزش‌های حقوق بشری، استفاده ابزاری شده و به اقتضای مصالح و منافع شخصیت‌های حاکم، حمایت از این ارزش‌ها افزایش و کاهش پیدا می‌کرد.

روزنامه سخن جدید نیز نوشته که از مفاهیم حقوق بشری در راستای منافع سیاسی از سوی قدرت های بزرگ جهان نیز استفاده ابزاری می شود.

سخن جدید می نویسد که مدعیان حقوق بشری در بسا موارد تنها شعار می دهند و در موارد اندکی آن هم زمانی که منافع شان در بین باشد، به آن عمل می کنند و حتی از این مفاهیم برای برخوردهای خشونت آمیز خود نیز استفاده می کنند.

جوانان و مشکلات شان در افغانستان

روزنامه افغانستان می نویسد که صندوق جمعیت سازمان ملل اعلام کرده که تا پنج سال آینده شمار جوانانی که واجد شرایط کار در افغانستان خواهند شد، به چهار میلیون نفر می‌رسد.

افغانستان نوشته که جوانان می توانند از یک طرف بزرگترین فرصت برای حکومت افغانستان تلقی گردند و از سوی دیگر می توانند تهدید جدی برای امنیت، توسعه و بازسازی کشور به شمار آیند.

افغانستان افزوده که دولت با اقتصاد ضعیف، سیاست های مبهم و برنامه های ناکارآ قادر نیست که به نیازهای اساسی جوانان از قبیل بهداشت، آموزش و اشتغال جوانان توجه نماید بنابراین ممکن است این نیروها در مسیر منفی آن استفاده می شود.

بودجه ۱۳۹۴ دولت جدید افغانستان

روزنامه ماندگار می نویسد که یک‌شنبه هفته جاری، مجلس سنا بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۴ وزارت مالیه را رد کرد. دلیل این کار، عدم رعایت توازن در تقسیم بودجه خوانده شده است.

ماندگار نوشته که مشکل تنظیم بودجه، ایراد جدیدی نیست که امسال به وزارت مالیه گرفته می‌شود، هرساله وقتی ترتیب بودجه سالانه به نهادهای تقنینی فرستاده می‌شود، از سوی آن نهادها رد می‌گردد.

ماندگار افزوده که نگاه قومی ترتیب کنندگان بودجه دلیل اصلی ایراد و نقص در لایحه بودجه است.

ماندگار نوشته "سیاسی و قومی ساختنِ بودجه ملی، شاید در کوتاه‌مدت به سود یک گروه و یا یک قوم مشخص تمام شود، اما در درازمدت دامن اعتراضات تجزیه‌طلبانه در کشور را توسعه می‌دهد و خانه تمام افغانستانی‌ها را ویران خواهد کرد!"