آمریکا یک بازداشتی 'شکنجه شده' را به مقام‌های کابل تحویل داد

حق نشر عکس AFP

ارتش آمریکا یکی از اولین بازداشتی های این کشور در جنگ با تروریسم را که نامش در گزارش کمیته سنای این کشور از شکنجه توسط سی آی ای درج شده، به دولت افغانستان تحویل داده است.

این جابجایی همزمان با بستن آخرین بازداشتگاه تحت کنترل آمریکایی ها در افغانستان انجام می شود.

بازداشتگاه کبالت، یا چاله نمک در پایگاه بگرام واقع شده و پنتاگون می گوید با بستن این بازداشتگاه 'فصلی طولانی از جنگ این کشور با تروریسم' بسته خواهد شد.

به گفته مقامات ارتش آمریکا رضا النجار، اهل تونس، به همراه یک زندانی دیگر در این بازداشتگاه برای محاکمه احتمالی به مقامات افغانستان سپرده شده اند و نفر سوم آزاد شده است.

در گزارش سنای آمریکا که یک روز پیشتر منتشر شد آقای النجار یکی از افراد شکنجه شده توسط سی آی ای معرفی شده بود.

تینا منشی پور فاستر، وکیل ایرانی آمریکایی آقای النجار، در گفتگو با خبرگزاری رویترز انتقال موکلش را به مقامات افغانستان تایید کرده است.

بر اساس گزارش کمیته اطلاعاتی سنا درباره برنامه 'بازداشت و بازجویی' سی .آی .ای، آقای النجار یکی از اولین بازداشتی های آمریکا بوده که با شیوه های خشن مورد بازجویی قرار گرفته است.

آقای النجار که گفته می شود از محافظان اسامه بن لادن بوده است در سال ۲۰۰۲ دستگیر شد. او هرگز رسما تفهیم اتهام یا محاکمه نشد.

طبق گزارش کمیته سنا آقای النجار وادار شده بود درحالی که دستانش از بالا با زنجیر بسته شده بود روزی ۲۲ ساعت سرپا بایستد، درحالی که سرش را تا گردن در کیسه فروکرده بودند، موسیقی با صدای آزارنده در سلول پخش می شد و به او 'پوشک' بسته بودند.

آقای النجار در این مدت به دستشویی دسترسی نداشت و در بازداشتگاه کبالت در حومه کابل که به چاله نمک نیز معروف است نگهداری می شد.

رییس کمیته تحقیق سنا این بازداشتگاه را سیاهچال خواند و گفت این محل عامدانه از چشم سازمان بین المللی صلیب سرخ پنهان نگاه داشته می شد و در دوره ای افسرانی پایین رتبه بدون تجربه لازم آن را در کنترل خود داشته اند.

خانم منشی پور به رویترز گفته است این کار ارتش آمریکا تنها برای فرار از محاکمه است.

به گفته او مقامات آمریکایی حالا می توانند به دادگاه بگویند "دیگر مشکل ما نیست" در حالی که اکنون تلاش برای آزادی آقای النجار مشکل تر شده است.