بمب‌گذار انتحاری نوجوان مرکز فرهنگی فرانسه در کابل را هدف گرفت

حق نشر عکس EPA
Image caption مرکز فرهنگی فرانسه در محوطه، دبیرستان استقلال کابل است

یک مهاجم انتحاری هنگام اجرای نمایش تئاتر در مرکز فرهنگی فرانسه در کابل مواد انفجاری خود را منفجر کرد.

ایوب سالنگی سرپرست وزارت امور داخله افغانستان در تویتر خود نوشته که در این انفجار یک نفر کشته و حدود پانزده تن دیگر مجروح شده اند.

یک مقام دیگر پلیس شمار مجروحان را ۱۸ نفر گفته است.

دولت فرانسه این رویداد را محکوم کرده و آن را "وحشیانه" خوانده است. لورن فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه گفته که در این رویداد تعدادی کشته و تعدادی هم زخمی شده اند اما به شهروندان فرانسه آسیبی نرسیده است.

آقای فابیوس گفته که دولت فرانسه و افغانستان برای بهبود زخمی ها مشترکا تلاش می‌کنند. او تاکید کرده که عاملان این رویداد باید شناسایی و به دادگاه کشانده شوند.

مجروحان به بیمارستان "Emergency" منتقل شده اند. پزشکان این بیمارستان به خبرنگاران گفته اند خون زیادی از مجروحان رفته و حال شماری از آنها نگران کننده است.

انفجار در تالار نمایش رخ داده و پلیس می‌گوید مهاجم انتحاری یک کودک هفده ساله بوده و احتمالا مواد انفجاری را در لباس های زیر خود جابجا کرده بود.

علی طاهری یک شاهد عینی که هنگام انفجار در تالار نمایش بوده به بی‌بی‌سی گفت در حال تماشای تئاتر بود که انفجاری در تالار نمایش رخ داد او گفت که پس از انفجار درهای خروجی همه باز شدند و او با شماری از تماشاگران فرار کردند.

گروه طالبان مسئولیت سازماندهی این رویداد را به عهده گرفته است.

مرکز فرهنگی فرانسه در محوطه لیسه/دبیرستان استقلال در مرکز شهر کابل و در همسایگی کاخ ریاست جمهوری است.

وزارت امور خارجه، هتل سرینا و برخی از نهادهای مهم دولتی در اطراف این مرکز قرار دارند.

مرکز فرهنگی فرانسه در کابل مجتمعی شامل انستیتوی فرهنگی، کتابخانه، کلاس های آموزش زبان، تالار نمایش است و از مهمترین مراکز تجمع فرهنگی در کابل و در افغانستان به حساب می‌آید.

این مرکز از سوی وزارت امور خارجه فرانسه و سفارت فرانسه در کابل پشتیبانی می‌شود.

در یک سال گذشته چندین رویداد مهم فرهنگی و هنری در همین مرکز برگزار شده است. از جشنواره های بزرگ موسیقی گرفته تا چند جشنواره بزرگ فیلم، برنامه های تئاتر و کنسرت های هنری.

کاوون خموش گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید، انفجار در تالار نمایش رخ داده. تالاری که در هفته ها و ماه های گذشته، کمتر روزی بوده که شاهد برگزاری یک برنامه فرهنگی نبوده باشد.

در روزهای اخیر نیز هفته حقوق بشر از سوی این انستیتو به همکاری بنیاد آرمانشهر در این مرکز برپا شده بود.