گروه طالبان ماموران پلیس افغانستان را در بدخشان رها کردند

Image caption بدخشان از ولایت های کوهستانی افغانستان است که در ولسوالی های آن شورشیان فعالیت دارند

مسئولان حکومتی در ولایت بدخشان در شمال شرقی افغانستان می‌گویند که گروه طالبان اخیرا چهار نفر دیگر از سربازان پلیس را رها کرده‌است.

احمد نوید فروتن سخنگوی والی بدخشان به بی‌بی‌سی گفت که با رهایی چهار نفر از سربازان پلیس محافظت عامه، تعداد سربازانی که از چنگ گروه طالبان آزاد شده‌اند به شانزده نفر می‌رسند.

آقای فروتن گفت که این سربازان در نتیجه اقدامات نیروهای امنیتی و تلاش بزرگان محلی آزاد شده اند. او گفت که سربازان آزاد شده به خانه های شان رفته‌اند.

حق نشر عکس f
Image caption نیروهای ارتش نیز در هفته های اخیر چندین عملیات در بدخشان راه اندازی کردند

گروه طالبان در پنجم عقرب/آبان به چند پاسگاه نیروهای افغان در ولسوالی وردوج بدخشان حمله کردند که در نتیجه درگیری بین آنها و ماموران دولتی، تعدادی از سربازان پلیس کشته و بیش از 10 نفر از آنها به دست گروه طالبان اسیر شدند. مقام‌های محلی بعدتر اعلام کردند که حدود بیست سرباز افغان به اسارت طالبان در آمده‌اند.

نیروهای افغان در این مدت چندین عملیات را برای ردیابی این سربازان اجرا کردند.

اما گروه طالبان در تماس با رسانه‌ها گفته که ده نفر از افراد پلیس را آزاد کرده است. طالبان گفته که در برابر رهایی این سربازان تضمین دریافت کرده که این افراد دیگر به صفوف نیروهای امنیتی افغان نخواهند پیوست.

وردوج و ولسوالی‌های هم‌جوار آن از مناطق استراتژیک ولایت بدخشان به شمار می‌روند که نسبت به سایر ولایت‌های نسبتا امن شمالی افغانستان راه دارند. بدخشان در شمال شرق افغانستان با پاکستان، تاجیکستان و چین مرز مشترک دارد و ناامنی‌ها در این ولایت در سال های اخیر گسترش یافته است.

طالبان و شورشیان محلی در گذشته هم به وردوج و برخی دیگر از مناطق ولایت بدخشان از جمله ولسوالی "کران و منجان" حمله کرده بودند.