مجلس افغانستان به وزیران دو تابعیتی رای اعتماد نمی‌دهد

Image caption وزیران دارای تابعیت دوگانه یکی از بحثهای جنجالی مجلس نمایندگان افغانستان بوده است

در جلسه علنی امروز مجلس نمایندگان افغانستان، نمایندگان تصویب کردند که به وزیرانی که دارای تابعیت دوگانه باشند، رای اعتماد نخواهند داد.

در ماده ۷۲ قانون اساسی افغانستان آمده است: "شخصی که به حیث وزیر تعیین می‌شود، واجد شرایط ذیل می‌باشد: تنها حامل تابعیت افغانستان باشد. هرگاه کاندیدای (نامزد) وزارت تابعیت کشور دیگری را نیز داشته باشد، مجلس نمایندگان صلاحیت تائید یا رد آنرا دارد."

در جلسه امروز عبدالروف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان اعلام کرد که براساس پیشنهاد نمایندگان باید سرنوشت کسانی که دارای دو تابعیت هستند و قرار است به عنوان نامزد وزیر معرفی شوند، مشخص شود.

اغلب نمایندگان حاضر در جلسه امروز مجلس نمایندگان تائید کردند که وزیران باید دارای تنها تابعیت افغانستان باشند.

این نمایندگان استدلال کردند، داشتن دو تابعیت باعث می‌شود که وزیران درصورت ارتکاب فساد مالی و اداری به کشوری که از آنجا تابعیت دارند بروند و در این صورت دسترسی نهادهای قضایی به آنان مشکل خواهد بود.

این نمایندگان معتقد بودند که علاوه بر آن تجربه ۱۳ سال گذشته نشان داده است که وزیران دارای دو تابعیت بیشتر علاقه مند به کشور دوم بوده تا علاقه مند به رسیدگی به امور وزارت‌های خود.

سید اکرام، منشی مجلس نمایندگان در مورد تصمیم امروز مجلس به بی‌بی‌سی گفت که در نهایت نمایندگان تصویب کردند که کمیسیون تحصیلات عالی، تفتیش مرکزی و کمیسیون بین‌المللی بررسی همه جانبه را از وضعیت وزیرانی که قرار است به کابینه معرفی شود، انجام خواهند داد.

او گفت که کمیسیون تحصیلات عالی مدارک تحصیلی نمایندگان و کمیسیون بین‌المللی نیز درباره داشتن تابعیت دوگانه وزیران معرفی شده، تحقیق خواهد کرد و کمیسیون تفتیش مرکزی نیز هر دو کمیسیون را کمک خواهد کرد.

به گفته آقای اکرام مجلس نمایندگان به هیج وجه به وزیران دارای دو تابعیت رای نخواهد داد. وزیرانی که به مجلس برای رای اعتماد معرفی می‌شوند یا فقط تابعیت افغانستان را داشته باشند یا اینکه تابعیت دوم را خود را ترک کرده باشند.

تابعیت مضاعف یا دوگانه اعضای کابینه افغانستان همواره از بحث‌های داغ و جنجال بر انگیز در این کشور بوده است.

هرچند هنوز فهرست اعضای کابینه جدید منتشر نشده، اما نمایندگان مجلس با توجه به کابینه قبلی افغانستان باور دارند که شماری از وزرای پیشنهادی دارای تابعیت دوگانه خواهند بود.

در دوره‌های قبلی کابینه افغانستان چندین وزیر دارای تابعیت کشورهای خارجی بودند اما در زمان بررسی صلاحیت خود در مجلس، تعهد کردند که از تابعیت خارجی خود صرفنظر خواهند کرد.

با این‌ همه، مدارکی حاکی از ترک تابعیت خارجی این افراد به مجلس نمایندگان ارائه نشد.

انتظار می رود فهرست اعضای پیشنهادی کابینه جدید افغانستان ظرف هفته‌های آینده به مجلس نمایندگان فرستاده شود.

مطالب مرتبط