روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۲ قوس

حق نشر عکس AP
Image caption برنامه‌های مرکز فرهنگی فرانسه عمدتا روزهای آخر هفته برگزار می‌شد، افرادی هم که در آنجا گردهم می‌آمدند، روزنامه‌نگاران، اهالی فرهنگ و هنر و دختران و پسران پر انرژی پایتخت بودند

روز پنجشنبه گذشته یک مهاجم انتحاری هنگام اجرای نمایش تئاتر در مرکز فرهنگی فرانسه در کابل مواد انفجاری خود را منفجر کرد.

به گفته مقامات امنیتی افغانستان در این حادثه یک نفر کشته و حدود پانزده تن دیگر مجروح شدند.

روزنامه‌های امروز کابل این واقعه را نگران کننده و تعدادی از آنها آنرا شکست گروه طالبان دانسته و افزوده است که "برای این گروه هرکس طالب نیست سزاوار مرگ است."

نمایشی که در مرکز فرهنگی فرانسه برگزار شد به نام "تپش قلب؛ سکوت پس از انفجار" بود. هنرمندان این نمایش در حال اجرای صحنه‌ای از یک رویداد انفجاری-انتحاری و لحظات بعد آن بود که انفجار انتحاری رخداد. خیلی از شرکت کننده گفته‌اند که فکر می‌کردند این هم بخشی از نمایش است، اما وقتی خون و اجساد تکه تکه را دیده اند پی‌برده‌اند که انفجار انتحاری به وقوع پیوسته است.

۸صبح نیز با اشاره به این حمله نوشته است که هدف آشکار این حمله تروریستی، کشتن تماشاچیان و هنرمندان بود. تروریست‌ها این‌بار یک محفل فرهنگی را در کابل هدف قرار دادند. پیش از این تصور می‌شد که حداقل محافل فرهنگی از حملات گروه طالبان مصئون است؛ به‌دلیل این‌که کشتار نویسندگان، شاعران، هنرمندان و نویسندگان هیچ سود سیاسی ندارد.

نویسنده این روزنامه افزوده که حمله‌های تروریستی گروه طالبان نیز از این داعیه‌ پرده بر می‌دارد که برای این گروه هر کسی‌که "طالب" نیست، سزاوار مرگ است. آنان با هر کسی‌که "طالب" نباشد دشمنی دارند. به همین دلیل از محفل فرهنگی گرفته تا مسابقه ورزشی برای آنان هدف است.

Image caption عنون نمایش"تپش قلب؛ سکوت پس از انفجار"

سرمقاله نویس روزنامه ۸صبح افزوده که گروه طالبان پیام سیاسی دیگر، غیر از جنگ و کشتار برای مردم افغانستان ندارد. در مناطق زیر کنترل آنان، نه مکتب(مدرسه) فعال است، نه تجارت انجام می‌شود، نه جاده‌ای قیرریزی ‌شده و نه کسی برای آینده بهتر تلاش می‌کند. آنان می‌خواهند سراسر کشور را با این مصیبت دچار کنند و تمام جامعه را گروگان بگیرند. در مانیفست آنان غیر از کشتار چیز دیگری نیست.

روزنامه وحدت نیز نوشته که گروه طالبان با قبول مسئولیت حمله انتحاری روز پنجشنبه گفته است که نمایس این برنامه‌ها بی‌حرمتی به ارزشهای اسلامی و تبلیغات علیه جهاد بوده است.

این روزنامه افزوده که حمله ضد آمریکایی و نیروهای نظامی جزئی از ناگریزی‌های تروریستان برای بقای سیاسی شان در کشور بود، اما مقابله با فعالیتهای فرهنگی و هنری، سخن از تغییر رویکرد گروه طالبان و جدیت بیش از قبل در نظرگاه این مخالفین مسلح دارد.

این روزنامه افزوده است که حمله انتحاری در لیسه استقلال، حملات سهمگین تر از آن در مقر فرماندهی پلیس کابل،حمله به وزارت دفاع ملی، حمله به مناطق دیپلمات نشین و محافظت شده حامل این پیام است که کابل هیج نقطه‌ای سبزی ندارد.

روزنامه دولتی انیس نیز در سرمقاله خود نوشته که دشمنان قسم خورده افغانستان در میدان معرکه با نیروهای امنیتی افغان توان مقابله را از دست داده است و با انجام حملات مرگبار و ددمنشانه می‌خواهند از مردم کشور قربانی گرفته و ایجاد وحشت و دهشت کند.

این روزنامه ابراز امیداری کرده که دولت افغانستان با درایت و توانایی منحصر به فرد می‌تواند بر این همه دشواری‌ها و نا ملایمات فایق آید، و آنروز بعید نخواهد بود که مردم شاهد یک افغانستان مترقی و پیشرفته باشد.

روزنامه دولتی اصلاح نیز تحکیم امنیت نهادهای تحصیلی و فرهنگی را مهم دانسته و نوشته است که بدون شک هدف قرار دادن مراکز فرهنگی و تحصیلی پیامدهای ناگواری را در پی‌خواهد داشت. در این حملات که مستقیما مردم غیرنظامی و نهادهای مدنی مورد حمله قرار می‌گیرند، آرامش روحی و روانی مردم را سلب کرده و یاس و ناامیدی را در میان آنان بیشتر می‌کند.

نویسنده سرمقاله این روزنامه معتقد است که اگر جلو این نوع حملات گرفته نشود، دیگر جرئت و انگیزه‌ای برای برگزاری محافل مدنی و فرهنگی وجود نخواهد داشت. بنا لازم است که نیروهای امنیتی راهکارهای لازم را برای تامین امنیت نهادهای مدنی افغانستان بگیرد.

روزنامه آرمان ملی نیز با انتقاد از رئیس جمهوری افغانستان نوشته است مخالفان سیاسی گفتن گروه طالبان، جنجالهای سیاسی بیشتری را می‌آفریند. اگر رئیس جمهوری می‌خواهد دل مردم درد دیده کشور را به دست آورد، در برابر تروریستان موضع قاطع بگیرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان چند بار از گروه طالبان به عنوان مخالفین سیاسی نامبرده است.

نویسنده روزنامه آرمان ملی به این باور است که اگر راهکارها و سیاست حکومت وحدت ملی در برابر تروریستان روشن و واضح نشود، اعتماد این حکومت در میان مردم به صفر کاهش خواهد یافت وآنگاه سقوط این حکومت دور از امکان نخواهد بود.

مطالب مرتبط