روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۳ قوس

Image caption وزیران دارای تابعیت دوگانه یکی از بحثهای جنجالی مجلس نمایندگان افغانستان بوده است

در جلسه علنی دیروز مجلس نمایندگان افغانستان، تصویب شد که نمایندگان به وزیرانی که دارای تابعیت دوگانه باشند، رای اعتماد نخواهند داد.

این تصمیم در حالی گرفته شد که هنوز کابینه جدید دولت افغانستان پس از گذشت بیش از دو ماه از آغاز کار این حکومت معرفی نشده است.

پیوند ناامنی های اخیر افغانستان با تاخیر در معرفی کابینه جدید و مشخصات نامزدانی که به کابینه معرفی خواهند شد، سرخط مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۳ قوس/آذر کابل است.

تابعیت نامزدان کابینه جدید

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که بر اساس قانون اساسی افغانستان، وزیرانی‌ که برای رای اعتماد به مجلس معرفی می‌شوند، باید تابعیت افغانستان را داشته باشند و در صورت داشتن تابعیت دوگانه، اعضای مجلس صلاحیت تایید یا رد آن را دارند.

اطلاعات روز نوشته که اکثر مردم به این باورند که مقام‌های دو تابعیتی تعهد محکمی به افغانستان ندارند و چون خودشان عزم و تصمیمی برای زندگی در داخل افغانستان ندارند، حاضر به تحمل روزهای سخت و دشوار افغانستان نیستند.

اطلاعات روز افزوده که تابعیت دوگانه‌ مقام‌های بلند‌پایه‌ دولتی، دارای ابعاد منفی سیاسی و اداری است.

اما روزنامه آرمان ملی نوشته که "این اتهام نباید بر تمام کسانی که در بیرون از کشور به سر می برند، تعمیم داده شود، بلکه متخصصانی هم در کشور های خارجی وجود دارند که افراد پاک و علاقمند خدمت به کشورشان هستند، گرچه تفکیک این مساله کاری دشوار است، اما آنها می توانند که از تابعیت کشور دوم بگذرند."

آرمان ملی افزوده که تخصص نباید تنها معیار گزینش اعضای کابینه باشد بلکه باید به تعهد افراد نیز توجه شود. "متخصصان بدون تعهد اگر بر کرسی های بلند دولتی بنشینند حتما منافع ملی را زیر پا خواهند کرد."

تاخیر در معرفی کابینه و ناامنی در افغانستان

روزنامه افغانستان می نویسد که ناامنی در افغانستان اوج گرفته و طالبان حملات انتحاری و انفجاری شان را تشدید کرده اند.

افغانستان نوشته که اوج گیری ناامنی ها و عملکرد ضعیف دولت در مقابل این تهدیدها، بی اعتمادی مردم به دولت را بیشتر ساخته است.

افغانستان افزوده که دولت با وجود شعارهای صریح اما تاهنوز نتوانسته کابینه را اعلام نماید و سرپرستی وزارت ها و نهادهای امنیتی یکی از دلایل مهم ناامنی هاست.

افغانستان نوشته که دولت وحدت ملی باید به اعتمادی که مردم در انتخابات به آنها کردند، احترام بگذارند و هر چه زودتر به خاطر منافع کشور، کابینه جدید را معرفی کنند.

اوج گیری ناامنی ها

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که مردم کابل هر روز را با خبر انفجار و انتحار شروع می‌کنند.

۸‌صبح نوشته که ناامنی این روزهای کابل، جنگ‌های سال‌های اول دهه هفتاد در این کشور را در ذهن تداعی می‌کند.

۸‌صبح افزوده که "جنگ‌های کابل در سال‌های اول دهه هفتاد، در شرایطی اتفاق افتاد که نهاد دولت در افغانستان فروپاشید و پایتخت کشور به جغرافیای بدون دولت مبدل شد. اما امروز کابل در حالی ناامن است که ارتش و پلیس کشور از آن محافظت می‌کنند، استخبارات کشور آن را زیر پوشش دارد و حتی استخبارات ناتو و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا نیز، در امنیت آن کمک می‌کنند."

۸‌صبح می نویسد که "این روزها رهبران حکومت وحدت ملی روی این بحث می‌کنند که وزارت دفاع را کدام جناح بگیرد و به وزارت داخله کدام جناح مسلط شود. در این وسط مردم کابل قربانی حملات تروریستی می‌شوند. به‌نظر می‌رسد که رهبران حکومت وحدت ملی، هیچ تعهدی به تامین امنیت کشور ندارند."

اما روزنامه انیس نوشته که نیروهای امنیتی افغان در این اواخر نشان دادند که آنها می توانند به خوبی از عهده تامین امنیت این کشور برآیند.

نویسنده سرمقاله انیس تاکید کرده که برای بهتر تامین شدن امنیت، نیروهای بین المللی باید در راستای تجهیز این نیروها بکوشند.

مطالب مرتبط