اشرف غنی: هیچ وقت تسلیم ترور نمی‌شویم

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای غنی در این مراسم به استقلال کمیسیون حقوق بشر افغانستان تاکید کرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که به مناسب تجلیل از روز جهانی حقوق بشر در کابل صحبت می‌کرد گفت که اکنون مصونیت جامعه از ترس و مرگ ناگهانی که از حقوق اولیه بشر است، مهم ترین نیاز افغانها است.

اخیران میزان حملات شورشیان در سراسر افغانستان بویژه کابل پایخت، افزایش یافته است.

گزارشها نشان می‌دهد که در یک ماه گذشته حدود 800 نفر در افغانستان جان خود را از دست داده اند.

رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به این نا امنی‌ها گفت: کودک افغان چه گناهی کرده وقتی از خانه بیرون می‌آید خانواده‌اش تا زمانی که او برمی‌گردد، دلهره داشته باشد که زنده بر می‌گردد یا نه؟

آقای غنی افزود: "صلح ضرورت حیاتی و اجتماعی افغان‌ها است و باید از حالت بی‌ثباتی دوامدار به سمت ثبات دوامدار برویم که حوصله، تدبیر و تامل می‌خواهد و اگر کسانی با اعمال تروریستی می‌خواهند که ما از صلح دست بکشیم، جوابش این نیست و هیچ وقت تسلیم ترور نمی‌شویم."

او افزود که منطق صلح، منطق ثبات، رفاه و رعایت حقوق فردی است. تمام ممالک که جنگ را پشت سرگذرانده‌اند، راه‌های بنیادی و اصولی را برای صلح پایدار جستجو کرده‌اند و افغانستان نیز با شرایط پیچیده‌ای که دارد تلاش می‌کند در این راستا اقدامات موثر، پایدار و همه جانبه انجام دهد.

ترور، شاخص ضعف اخلاقی است

آقای غنی در این سخنرانی خود به شکنجه از سوی گروه های مختلف نیز اشاره کرد و گفت شکنجه عمل انسانی نیست.

اخیران انتشار گزارشی در مورد اعمال شکنجه از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سیا، در صدر اخبار رسانه‌ها بوده و انتقادهای زیادی را در آمریکا و سراسر جهان برانگیخته است. شماری از کسانی که توسط ماموران سیا شکنجه شده اند، شهروندان افغان بوده اند.

هرچند آقای غنی شورشیان را "مخالف سیاسی" دولت می‌خواند اما در این سخنرانی، به صورت ضمنی اعمال آنها را "ترور" خواند و گفت: "ترور، شاخص افلاس اخلاقی است و کسی که به ترور دست می‌زند، اعتراف می‌کند که به افلاس اخلاقی رسیده و شکنجه از طرف دیگر تنزل به وحشت است و ما شکنجه را از هر کسی که سر بزند محکوم کرده و از حقوق افراد و ملت خود دفاع می‌کنیم."

رئیس جمهوری افغانستان اعلامیه حقوق بشر را یک ارزش جهانی دانست و گفت که در تمام قوانین اساسی کشورهای دنیا ۱۰۰ درصد یا حداقل ۸۰ درصد این اعلامیه در نظر گرفته شده است.

او گفت که قانون اساسی افغانستان تمام حقوق و ارزشهای بین المللی را در خود دارد و برای هریک از ارزشها، مسئولیت دولت واضح و مشخص شده‌ است. مسئولیت‎های افراد و نهادهای اجتماعی نیز در این قانون در مقابل همدیگر تعریف شده است.

در سالهای گذشته انتقادهایی از بازداشتگاه های امنیت ملی افغانستان وجود داشته است و کمیسیون حقوق بشر افغانستان بارها اعلام کرده که بر بازداشتگاه های امنیت ملی افغانستان نظارت ندارد.

آقای غنی بدون اشاره به نهاد مشخصی در دولت گفت: اگر کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلام کند که در زندانها، زندانیان شنکجه می‌شوند نباید دولت انکار کند بلکه باید بشیند و بررسی کند که چرا شکنجه می‌شوند؟ چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد.

تهدیدهای حقوق بشر

رئیس جمهوری افغانستان دولت‌های ناکام را تهدید دوم در برابر حقوق بشر دانست و افزود که هر چه دولت ضعیف تر شود و نتواند ارزشهای قانونی خود را عملی کند، تهدیدی برای حاکمیت قانون و حقوق بشر خواهد بود.

او تهدید سوم در مقابل حقوق بشر را کشورهایی دانست که از نهادهای خبیثه غیر دولتی همانند افراط گرایی و تروریسم به عنوان سیاست دولتی استفاده می‌کند و تاکید کرد که در منطقه ثابت شده که تروریسم خوب و بد وجود ندارد.

آقای غنی فقر، محرومیت، بی‌عدالتی و فساد اداری را نیز تهدیدهای بزرگ برای ارزشهای بشری دانست.

مطالب مرتبط